Mezopotamya Bisiklet Turu başlıyor

Anadolu’nun destansı yöresi Mezopotamya’yı bisikletle buluşturan Uluslararası Mezopotamya Bisiklet Turu, 2-5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yarışta altısı Türkiye’den olmak üzere 13 takım mücadele edecek.

02 Mayıs 2019, Perşembe 09:54 Son Güncelleme:
- A +
Mezopotamya Bisiklet Turu başlıyor

Uluslararası Bisiklet Birliği UCI’ın 2.2 Avrupa Turu takviminde yer alan Uluslararası Mezopotamya Bisiklet Turu bir kez daha yetenekli bisikletçileri bölgenin büyülü topraklarında buluşturacak.

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve GAP İdaresi Başkanlığı işbirliğinde, 2 Mayıs’ta Mardin’de başlayacak zorlu mücadele Şanlıurfa, Kilis ve Gaziantep’ten geçerek 5 Mayıs’ta sona erecek. 2.2 kategorisinde yer alan 4 etaplı yarışta 7 ülkeden, 6’sı Türkiye’den olmak üzere toplam 13 takım Mezopotamya’yı turlayacak. Yaklaşık 620 kilometrelik yolculuğun ardından kazanan Gaziantep’te taçlanacak.

İki yıldır 2.2 kategorisinde düzenlenen ve geçtiğimiz yıl milli sporcumuz Nazım Bakırcı’nın şampiyonluğu ile sonuçlanan yarışın 177 km’lik ilk etabı, Mardin’de başlayıp Midyat, Beyazsu, Nusaybin, Dara ve Ortaköy’den geçerek aynı kentte sonlanacak. 190 km ile haftanın en uzun günü olan ikinci etapta ise peloton Mardin’den Şanlıurfa’ya geçiş yapacak. Gaziantep’te başlayacak 120 km’lik üçüncü etapta sporcular Kilis’e uğradıktan sonra finiş için yeniden Gaziantep’e dönecekler. 130 km’lik kapanış gününde ise Gaziantep’te gerçekleştirilecek kriteryumla organizasyon sona erecek.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, medeniyetlerin beşiği Mezopotamya toprakları üzerinde gerçekleşecek yarışın, federasyon olarak bisikleti ülkemizin tüm bölgelerinde yaygınlaştırma çalışmalarının güzel bir örneği olduğunu söyledi.

Başkan Küçükbakırcı, “Uluslararası turlarımızın sayısı ve bu turlara ilgi hızla yükseliyor. Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa’da desteklerini esirgemeyen valiliklerimize ve GAP İdaresi Başkanlığımıza teşekkür ediyoruz. Üç yıl önce Medeniyetler Turu olarak başlayan bu turu UCI takvimine aldırdık. Bundan sonda da turumuz diğer bölge illerimizi de içine alacak şekilde büyüyerek devam yoluna devam edecek” diye konuştu. 

Mezopotamya Turu’nda Milli Takımımızın yanı sıra Torku Şeker Spor, Giresun Spor, Mardin Spor, Mersin Gençlik Spor ve Antalya Spor ülkemizi temsil edecek. Organizasyonda sahne alacak takımlar şöyle:

Türkiye Milli Takımı

Torku Şeker Spor

Giresun Spor

Mardin Spor

Mersin Gençlik Spor

Antalya Spor

Azerbaycan Milli Takımı

Minsk Cycling (Belarus)

Vib Sport (Bahreyn)

Sırbistan Milli Takımı

Team Velo Club Ratisbona (Almanya)

Bike Aid (Almanya)

Brunei Continental Team (Brunei)

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...