MENÜ

Masa tenisinde hedef, öze dönüş

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu (TMTF) Başkanı Kerim Koç, Avrupa’daki çeşitli müsabakalarda başarılar elde ettiklerini belirtti.

05 Ağustos 2018, Pazar 14:19 Son Güncelleme:
- A +
Masa tenisinde hedef, öze dönüş

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu (TMTF) Başkanı Kerim Koç, Avrupa’daki çeşitli müsabakalarda başarılar elde ettiklerini belirterek, "İki yıl önce göreve geldiğimizde yeni devşirme sporcular almayacağımızı, mevcutlarla da bir süre sonra yolları ayıracağımızı söyledik. Bu önemli bir aşamaydı." dedi.

Edirne’de düzenlenen 44. Balkan Masa Tenisi Şampiyonası nedeniyle kente gelen Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyonun 2017-2018 faaliyetlerini çok başarılı şekilde tamamladığını söyledi.

Liglerde maçları tamamladıklarını ve yurt dışında da başarılar elde ettiklerini aktaran Koç, "Çiftlerde Avrupa şampiyonluğu yaşadık, 21 Yaş Altında Avrupa şampiyonu oldu kardeşlerimiz. Bizim için bir ilkti. Onun yanında Avrupa’da çok ciddi dereceler aldık. Takımlarda, büyüklerde, erkekler ve kadınlarda final oynadık. Avrupa Şampiyonası’nda bunlar bizim için önemliydi. En son da Akdeniz Oyunları’nda teklerde bronz madalya elde etmemiz ve çiftlerde final oynamamız, bunlar tarihimizde ilk kez yaşanan başarılar olduğu için bizleri çok gururlandırdı." diye konuştu.

- Devşirme sporcular

Masa tenisinde "devşirme sporcu" denen bir durumun olduğunu ifade eden Koç, şunları kaydetti:

"İki yıl önce göreve geldiğimizde yeni devşirme sporcular almayacağımızı, mevcutlarla da bir süre sonra yolları ayıracağımızı söyledik. Bu önemli bir aşamaydı. Kendi çocuklarımızın başarısı halkımızı daha fazla gururlandırıyor. Bu bağlamda kendi evlatlarımızla Akdeniz Oyunları’nda final oynamamız, 21 Yaş Altında Avrupa şampiyonu olmamız çok önemli. Bu anlamda planımıza, hedefimize bir adım daha yaklaşmış olduk. Tabii ki ana hedef tüm branşlarda olduğu gibi olimpiyatlardır. Çocuklarımızı, kardeşlerimizi olimpiyatlara yoğun bir şekilde hazırlıyoruz. Bu bizim performans kısmımız. Performans kısmında başarı odaklı gidiyoruz."

Geçmiş yıllarda Çin asıllı milli sporcuların Türkiye adına olimpiyatlara katıldığını hatırlatan Koç, "İlk turda elenmişler, pek başarı gösterememişler. Bizim buradaki amacımız olimpiyatlara katılmak ve üst sıralarda yer almaktır." görüşlerine yer verdi.

Uluslararası maçlara çıkarak olimpiyatlar için her ay puan kazandıklarını anlatan Koç, Avrupa’da ilk 80’e girebilen sporcuların olimpiyatlara katılacağını, ilk kez yerli sporcularla olimpiyatlarda yer alacaklarını kaydetti.

Türkiye’deki 128 masa tenisi liginde aktif 3 bin masa tenisi sporcusu olduğunu, 80 de milli takım sporcusunun yer aldığını aktaran Koç, "Çok büyük bir yapı kuruldu. Avrupa’ya gittiğimizde bakıyoruz böyle büyük bir ligleri olan başka bir ülke yok. Kaldı ki bizim kadar bütçe harcayan hiçbir Avrupa ülkesi yok. Masa tenisinde dünyada Çin gerçeği var. Çin ve Uzak Doğu ülkeleri iyi. Avrupa’da da Almanya ve Fransa başı çekiyor. Biz alt gruplarda onları yeniyoruz. İnşallah önümüzdeki sezonda tüm kategorilerde güzel başarılar elde edeceğiz. Ruslar da iyi, onları da yavaş yavaş yenmeye başladık." ifadelerini kullandı.

- Masa tenisi tabana yayılacak

Vatandaşların da masa tenisi oynaması konusunda çalışmalar yaptıklarını dile getiren Koç, "Bu bağlamda okullarımıza, spor tesislerimize yoğun şekilde malzeme desteği sağlıyoruz. Okullarımızdaki hocalarımıza 1. ve 2. kademe antrenörlük belgesi vererek, masa tenisi sporumuzun ilk etapta bilinçli şekilde yapılmasını ardından da başarılı sporcuların kulüplere yönlendirilerek milli takıma altyapı hazırlanmasına çalışıyoruz. Bunun yanında fuarlarda ve açık hava etkinliklerinde vatandaşımıza masa tenisi oynatarak sporumuzu tabana yaymaya çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun spora, sporcuya ve masa tenisine desteklerinin sürdüğünü belirten Koç, "Bakanımız sporun içerisinden geliyor. Sadece masa tenisi özelinde değil, genel olarak da spora ivme getireceğini, bunun da masa tenisine olumlu yansıması olacağı düşünüyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

AA

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...