MENÜ

Masa tenisinde devşirme sporcu dönemi tarih oluyor

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu (TMTF) Başkanı Kerim Koç, "Devşirme sporcularla yüzde yüz anlaşmamız bitti demiyoruz ama şu an yerlilerden çok memnunuz." dedi.

29 Ekim 2018, Pazartesi 12:17 Son Güncelleme:
- A +
Masa tenisinde devşirme sporcu dönemi tarih oluyor

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu (TMTF) Başkanı Kerim Koç, "Devşirme sporcularla yüzde yüz anlaşmamız bitti demiyoruz ama şu an yerlilerden çok memnunuz." dedi.

Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devşirme sporcularla ilgili ilk günkü görüşlerinin sürdüğünü ve bunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Mevcut devşirme sporculardan yeterince istifade ettiklerine dikkati çeken Koç, "Mevcutlarla bir süre devam etme ama yeni devşirme sporcu kesinlikle almama fikrimiz vardı. Geride kalan iki yıldaki bütçemizi yerli ve devşirme sporculara aynı oranda kullandırdık. Tabii bunun sonucunda yerli sporcuların başarılarında artış oldu. Son 1,5 yılda olağanüstü başarılar getirdiler. Politikamızın doğru olduğunu da sonuçlar gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Yerli sporculara desteğe devam

Başkan Kerim Koç, devşirme sporcularla bir toplantı yaptıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öz çocuklarımızla bu başarıları elde edeceğimize inanıyoruz. Avrupa şampiyonu bir devşirme sporcumuz olacağına, Avrupa 15’incisi veya 16’ncısı Türk sporcumuz olsun. Bu ruhu yaşamamız lazım. Bu ruhu yabancılarda yaşayamıyoruz. Bu anlamda yerli sporculara destek veriyoruz, destek vermeye devam edeceğiz."

İki devşirme sporcuları bulunduğunu hatırlatan Koç, "Bunlardan biri Ahmet Li. Şu anda bir sakatlığı var. Eski formundan da uzak. Aynı zamanda sakatlığı bir türlü geçmiyor. Dolayısıyla biz kendisine teşekkür ettik." diye konuştu.

Melek Hu konusunda net bir karar vermediklerinin altını çizen federasyon başkanı, görüşlerini şöyle açıkladı:

"İşi sürece bıraktık. İlerleyen yaşı da var. Biz kendi sporcularımızdan şu an çok memnunuz. Açıkçası Melek’i aramıyoruz. Özge Yılmaz ve Sibel Altınkaya kardeşlerimiz Akdeniz Oyunları’nda final oynadı. Eski yıllarda Melek’in olduğu zamanlarda gruptan çıkamıyorlardı. Bu iki sporcumuz bu kadar büyük başarı göstermişken bizim Melek’i aramamızın bir anlamı yok. Devşirme sporcularla yüzde yüz anlaşmamız bitti demiyoruz ama şu an yerlilerden çok memnunuz."

"Yabancı sporcularda ruh eksik"

 "Devşirme sporcularda bayrak ve vatan sevgisi eksik gözüküyor. Biz bunları gözlemledik. Maçları yaparken bir takım ruhu oluşamıyor." diyen Kerim Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Çinli sporcularda garip bir alışkanlık var. Kafalarını telefonlarından kaldırmıyorlar. Kadın sporcumuzun da birçok milli maçta formasına Türk bayrağını takmadığını tespit ettik. Bununla ilgili kendisine tutanak tutturduk. Takmazsa ’ceza vereceğimizi’ söyledik. Kendileriyle böyle uğraşıyoruz. Yabancı sporcularda ruh eksik. Maçlarda o ruhu yakalayamıyoruz. O ruhun eksik olması da bizim bu kararı almamıza neden oldu diyebilirim."

AA - ÖMER HAKAN KİBAR

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...