Marmaris'te kıyasıya rekabet

ERGO-MIYC Kış Trofesi'nin 5. Ayak yarışlarının yapıldığı Marmaris'te yağmur, tufanı aratmadı, komite ekiplere “marinada kalın” dedi… Sonra bulutlar dağıldı, hava yükseldi ve rüzgarın oturması beklendi… Derken bir yağmur daha… Özetle hava yine tüm oyunlarını peş peşe sahneye koydu…

24 Nisan 2014, Perşembe 12:32
- A +
Marmaris'te kıyasıya rekabet

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü (MIYC) tarafndan Ergo Sigorta ana sponsorluğunda düzenlenen MIYC Kış Trofesi’nin 5. Ayak yarışları 19-20 Nisan’da yapıldı.

Yarıştan önce “sel” kıvamında yağan yağmur nedeniyle Yarış Komitesi ekiplere “ikinci anonsa kadar imandan ayrılmayın” uyarısı yaptı.

Gök gürültüleri ve şimşekler, yıldırımlar eşliğindeki sağnak yağışın aynı hızla geçip gitmesi ise bir “Marmaris Klasiği” idi. Peşinden havanın oturması beklendi ve ilk start saat 11.25’te verildi. Turuncı Team haricinde kayıt veren 21 teknenin tamamı denizdeydi.

Keyifli rüzgarda birbirine yakın yarışan filoda, şamandırayı ilk dönen Lemon Sailing, cenoasını suya düşürünce yakaladığı avantajı yitirdi ve ilk finişi 12.16’da Gökova yaptı.

Üç teknenin kayıt verdiği Destek sınıfında saat 12.51’de son tekne Freedom’un finişi ile ilk yarış tamamlandı.


TİMOÇİN ÖNÜR İÇİN SAYGI DURUŞU

Günün ikinci yarışının hazırlıkları başlarken, Cuma günü Bodrum’da yaşamını yitiren Meltem yatının eski sahibi, kıdemli yelkenci Timoçin Önür için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Törenin son saniyelerinde sağnak yağmur ansızın geri geldi. Yarış Komitesi, isteyen teknelerin marinaya dönüp yağışın geçişini orada bekleyebileceğini bildirmesine rağmen bu duyuruya uyan kimse olmadı.


Filonun “koy dışı” rotalı ikinci yarışının start düdüğü saat 13.41'de çaldı. İlk yarışı cenoasını şamandıra dönüşünde suya kaptıran Lemon Sailing daha dikkatliydi ve 15.45’de ilk finişi yaptı. Ergo-MIYC Kış Trofesi 5. Ayak ilk gün yarışlarının tamamlanması için son tekne olan Freedom’un 19.02’deki finişini beklemek gerekti.


RUS EKİP İKİ KİŞİ İLE YARIŞINCA “UÇTU”


Kulüp bahçesindeki keyifli mangal başı buluşması ve 4. Ayak ödül töreni sırasında en çok konuşulan konunun odağında IRC1’de 2 kişi ile yarışa katılan Maksim Taranov yönetimindeki Novik’in, öncüleri zorlayan performansı idi.

Ne var ki, Rusya’da Olimpik yelkenciler yetiştiren bir antrenör olduğu öğrenilen Taranov, “en az üç kişilik ekip” şartını yerine getirmediği gerekçesiyle komite tarafından verilen protesto sonucu diskalifiye edilmişti.

Maksim Taranov’un Novik’i, Pazar günü parkura 6 kişilik ekiple çıktı.       

Koy içinde üçgen rotada yapılacak yarış için Komite Botu’nun çevresinde toplanan filo, havanın nazlanması üzerine bir kez daha “tehir” flamasını tokada gördü.  Start düdüğü ancak 13.20’de çalabildi.

Zaman zaman 19 knot’ı zorlayan havada hızlı bir yarış gerçekleşti. Bir kez daha ilk finişi yapan Lemon Sailing hem grubunda hem de haftanın genel overall sonuçlarında birinciliğe adını yazdırdı.

Boomerang-UK Sails, Blue Bird 2, Pupa Yachting-Nil gruplarında brincilik elde ederken, genel overall’da Matrak ikinciliğe, ilk yarışta ilk finişi yapan Gökova üçüncülüğe yerleşti.


ÖLÜMÜ YENDİ, PARKURA KOŞTU

Kuşkusuz yarışın en güzel yanı, bir süre önce rahatsızlanan ve yoğun bakımda tedavi gören Muğla bölgesi hakemlerinden Behzat Tümambay’ın görev başında olmasıydı. Tedavisi tamamlandıktan sonra ilk olarak Campus Cup’ta görev alan Tümambay’ın sağlığına kavuşması herkesi sevindirmişti.


ERGO-MIYC KIŞ TROFESİ 5. AYAK
(Gruplarda Genel Sonuçlar)

IRC1
Katılan tekne sayıaı: 11
1. Lemon Sailing (Serhat Altay) 5-1-1
2. Matrak (Orhan Özdaş) 1-4-2
3. Hayta-Mıknatıs Yatçılık (Zafer Öznur) 2-5-3

IRC2
Katılan tekne sayısı: 5
1. Boomerang-UK Sails (Serdar Şahin) 1-3-1
2. Hadar (Cengiz Kaan Altınay) 3-1-2
3. Kanka (Heinz Schadler) 2-2-3

IRC3
Katılan tekne sayısı: 3
1. Blue Bird 2 (Mehmet Özdaş) 2-1-1
2. Clavella (Leo Kolff) 1-2-2
3. Ankara Yelken-İdem (Tanju Aktuğ) 3-3-3

DESTEK
Katılan tekne sayısı: 3
1. Pupa Yachting-Nil (Cüneyt Filyos) 1-1-1
2. Zambak 1-yelkenli.com (Serdar Günal) 2-2-2
3. Freedom (Mert Oskay) 3-3-3


ERGO-MIYC KIŞ TROFESİ 5. AYAK
(Genel Overall-İlk 5)
Kayıtlı tekne sayısı: 22
1. Lemon Sailing (Serhat Altay) 9-1-1
2. Matrak (Orhan Özdaş) 1-8-2
3. Gökova (Cumhur Gökova) 4-2-8
4. Hayta-Mıknatıs Yatçılık (Zafer Öznur) 3-9-3
5. Blue Bird 2 (Mehmet Özdaş) 7-3-5

Kaynak: TurkSail

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...