Marca'dan bomba iddia: Kurallar değişiyor

Marca'dan bomba iddia: Kurallar değişiyor

30 Ekim 2017, Pazartesi 22:46 Son Güncelleme: 30 Ekim 2017, Pazartesi 23:29
- A +

Marca gazetesi futbol, basketbol ve tenis başta olmak üzere branşlarda kuralların değişeceğini ve her branşta birer “Devrim yaşanacağını yazdı…

Haberde teknolojinin spor branşlarını etkilemesi ile birlikte gelecekte izleyeceğimiz sporun nasıl şekilleneceği yönünde tutarlı tahminler bulunuyordu.

Marco Van Basten, FIFA’nın teknik gelişim sorumlusu olmasıyla birlikte FIFA’ya fikirlerini ve planlarını da aktarmaya başladı.

Video hakem "VAR" zaten kullanılmaya başlandı ve bu başlangıç futbol 2.0’ın da başlangıcı olarak görülebilir. Van Basten’in enteresan önerileri şöyle:

Ofsayt kuralının kaldırılması.

Sarı kart yerine buz hokeyinde olduğu gibi ceza alanları.

Beraberlik durumda şut çekişme devresi. Oyuncuların 25 metre koşarak şut çekip gol atmaya çalışmasından oluşan bir sistem.

Son 10 dakikada basketboldaki gibi zamanın sayılara oynanması. Topun dışarı çıkması veya faul olması durumunda saatin de durması.

Tartışmalı anlarda sadece kaptanların hakeme itiraz edebilmesi.

Beş faulden fazla faul yapan oyuncunun oyundan ihraç edilmesi.

Turnuvaların daha da genişletilip daha çok takımlı olması.

Zamanı geçirmeden oyuncu değişikliği yapılması.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.