MENÜ

Küme düştü, gelirde şampiyonlara fark attı

İngiltere Premier Lig takımları, Avrupa takımlarından daha fazla yayın geliri sağladı.

16 Şubat 2015, Pazartesi 14:45 Son Güncelleme:
- A +
Küme düştü, gelirde şampiyonlara fark attı
Geçen sezon Premier Lig'de küme düşen Cardiff City, Bundesliga şampiyonu Bayern Münih'ten 2 kat fazla yayın geliri elde etti. Galatasaray, geçen sezonki 47,7 milyon euroluk yayın geliriyle son La Liga şampiyonu Atletico Madrid'i geride bıraktı.

İngiltere Premier Lig takımları, geçen sezon elde ettiği yayın gelirleriyle Avrupa'nın birçok popüler takımını  geride bıraktı.
 
İngiliz televizyon kuruluşları Sky ve BT'nin, 2016'dan itibaren 3  sezonluk yayın hakkı için 5,136 milyar sterlin (6,9 milyar euro) ödemeyi kabul  etmesiyle Premier Lig takımları daha çok zenginleşirken, diğer ülkelerin  ligleriyle de arasındaki farkı iyice açacak.
 
Premier Lig'de yürürlükte olan anlaşmaya göre, geçen sezon küme düşen  Cardiff City, televizyon haklarından 74,5 milyon euro gelir elde ederken,  Bundesliga'yı şampiyon kapatan Bayern Münih ise onun yarısı kadar kazandı.
 
Liverpool, Bundesliga'yı 3'e katladı
 
İngiltere'de geçen sezon yayın gelirinden en çok kazanan takım  Liverpool, 117 milyon euroluk geliriyle Bayern Münih'i 3 katladı. Fransa  şampiyonu Paris Saint-Germain'e de (44,7 milyon euro) büyük fark attı.
 
İngiltere'de Premier Lig maçlarında neredeyse her takımın  tribünlerinin tamamen dolması, forma satışlarından elde edilen büyük gelirler ve  dünya genelinde en fazla takip edilen ligler arasında yer alması gibi etkenler,  yayın geliri arasındaki uçurumun oluşmasında pay sahibi oldu.
 
Yeni anlaşmayla Premier Lig'in 2016'dan itibaren yıllık yayın  gelirinin 2,3 milyar euroya yükselmesi, aradaki farkın her geçen gün daha da  artacağının göstergesi olarak kabul ediliyor.
 
La Liga'da anlaşmalar bireysel
 
Avrupa'da yayın gelirinde İngiliz takımlarından daha çok kazanan iki  takım bulunuyor. Yıllık kazancı 140 milyon euroyu bulan İspanya La Liga'nın önde  gelen kulüpleri Real Madrid ve Barcelona, televizyon gelirinde rakiplerin önünde  yer alıyor.
 
İngiltere Premier Lig takımlarının her biri yayın geliri havuzundan  birbirine yakın paylar alırken, La Liga'da ise kulüpler yayıncı kuruluşlarla  bireysel anlaşmalar yapıyor.
 
Bu nedenle Barcelona ve Real Madrid yayın gelirinde dünyanın ilk  sırasında yer almasına rağmen geçen sezonun şampiyonu Atletico Madrid, 42 milyon euroluk kazancıyla arka sıralarda bulunuyor. Bu rakam, kümede kalma mücadelesi  veren takımlarda 18 milyon euroya kadar düşebiliyor.
 
La Liga'da tüm kulüplerin yayın kuruluşlarından elde ettiği toplam  gelir, yüzde 25'lik kısmının yabancı ülkelerin yayın kuruluşlarından elde  edilmesiyle 755 milyon euroya denk düşüyor. Premier Lig'de ise havuz sisteminin  kulüplere dengeli dağıtılması nedeniyle bu miktar halihazırda bir milyar 875  milyon euroya ulaşıyor.
 
Popülerliğini her geçen gün artıran La Liga'nın, 2016-17 sezonundaki  yıllık televizyon gelirinin bir milyar euroyu aşmasının tahmin edilmesine karşın  Premier Lig ile arasındaki farkın daha da açılması öngörülüyor.
 
İtalyan futbolu Murdoch ile Berlusconi'nin elinde
 
Milan ve Inter gibi ünlü kulüplerin yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle  zorlu bir döneme giren İtalya Serie A'da, yayın gelirleri takımlar için ayrı bir  önem arz ediyor. Dünyanın en büyük medya kuruluşları arasında gösterilen ABD merkezli  "News Corporation" şirketinin Avustralyalı yöneticisi Rupert Murdoch'un sahibi  olduğu "Sky" ile Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin kurduğu "Mediaset"  yayıncı kuruluşları, Serie A'nın yayın hakları için her sezon toplam 846 milyon euro ödüyor.
 
Sky şirketi her sezon için ödediği 572 milyon euroyla yayın haklarının  önemli bir kısmını elinde tutuyor ve anlaşmalar her sezonun ardından  güncellenerek yeniden yapılıyor.
 
Bundesliga rakiplerine oranla daha az kazanıyor
 
Özellikle milli takım düzeyinde gösterdiği üstün performansla dünya  futbolunun son yıllarda yükselen değeri haline gelen Almanya'nın Bundesliga ve 2.  Ligi'nde mücadele eden toplam 36 takım, 2012'de Sky Almanya şirketi ile yapılan  anlaşma gereği her sezon için 495 milyon euroluk geliri paylaşıyor.
 
Son şampiyon Bayern Münih, yaklaşık 37 milyon euroluk geliriyle ilk  sırada bulunurken, alt lige düşmeme mücadelesi veren takımların geliri 18-19  milyon euroda kalıyor.
 
Fransa'da yayın gelirleri kademeli artacak
 
Paris Saint-Germain'in son yıllarda Avrupa arenasında gösterdiği  performansın ardından dikkatleri yeniden üzerine çeken Fransa Ligue 1 takımları  ise her sezon 607 milyon euro ortak gelir elde ediyor.
 
Katar'ın işlettiği televizyon kanalı "beIN Sports" ile Fransız medya  kuruluşu "Canal Plus"un ortaklaşa yayınladığı lig maçlarında yapılan anlaşma  gereği 2016-2020 sezonları arasında her yıl için ödenecek miktar 748 milyon euroya çıkarılacak.
 
Ayrıca beIN Sports, ligin 2018-2024 yılları arasında diğer ülkelerdeki  yayın haklarını 80 milyon euro karşılığında elinde tutuyor.
 
Süper Lig geride kaldı
 
Spor Toto Süper Lig'in yayın haklarından elde ettiği gelir, önceki  yıllara oranla artış göstermesine rağmen Avrupa'nın önemli liglerine oranla düşük  kaldı. Süper Lig maçlarının yayın haklarını 2001 yılından bu yana elinde  bulunduran Digiturk, kulüplere sezon başına 450 milyon dolar (397 milyon euro)  ödeme yapıyor.
 
Futbol kulüplerinin mali boyutunu ortaya koyan Deloitte'un "Futbol  Para Ligi 2013-2014" raporuna göre Galatasaray , geçen sezon UEFA Şampiyonlar ligi   dahil yayın gelirinden elde ettiği 47,7 milyon euro ile son La Liga şampiyonu  Atletico Madrid'i geride bıraktı.

AA

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...