MENÜ

"Kendimizi şampiyon görüyoruz"

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, yaptığı açıklamalarla takımın kötü gidişatını değerlendirdi.

06 Eylül 2012, Perşembe 17:08 Son Güncelleme:
- A +
'Kendimizi şampiyon görüyoruz'

Trabzonspor 'un Avrupa kupasından elenmesi ve ligde alınan Gaziantepspor mağlubiyetinin ardından görevde kalıp kalmayacağı tartışılan Teknik Direktör Şenol Güneş, "Benim hayatımda pes etmek diye bir şey yok. Teslimiyet olmaz, tam tersine savaşırım. Ben daha kötü günleri aştığım için öyle bir şey düşünmüyorum" dedi.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın mensuplarının karşısına çıkan Şenol Güneş, sözlerine Afyonkarahisar'daki mühimmat deposundaki patlama sonucu şehit olan askerler ile dün hayatını kaybeden Eskişehirsporlu Ediz Bahtiyaroğlu için Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı.

'Sonuç ve oyun olarak umutsuzluk yarattık'

Kamuoyunda yapılan spekülasyonlara yanıt vermek için toplantı düzenlediğini ifade eden Güneş, şöyle konuştu:
"UEFA Avrupa Ligi'nden elenmek bizim için çok üzüntü verici bir olay. 2 maçta da rakipten üstün olmamız gerekirdi, öyle de göründük ama baktığınızda elenen bir takım olduk. Bizim için kabul edilebilir bir olay değil. Aynı zamanda 3 lig maçında 4 puan da başarı hanesine yazılamaz. Sonuç ve oyun olarak kamuoyunda umutsuzluk yarattığımızı görüyorum. Tüm bunları başka bir mazeretle kapatmak doğru değil. Bunun sorumlusu benim zaten. Eveleyip geveleyip bunun üzerinden spekülasyon yapmayı doğru bulmuyorum. Yeterli olmayan oyunumuz sonuca yansımıştır. Tempolu ve daha hızlı oynayan bir takım olarak bunu sahaya yansıtamadık. Beklentiye cevap verememenin baskı ve güvensizliği arkasından getirdiğini düşünüyorum. Geçmiş dönemlere sığınarak bu maçlara mazeret üretmek doğru değil, çünkü bu maçlara hangi kadro ile çıksak, daha iyisini yapmalıydık. Üzgün ve kızgın olduğum tarafta bu zaten. Ne olursa olsun bu kadro bu maçları almalıydı, onu sağlayamadık. Bu dönemlerde Giray, Olcan, Volkan ve dün itibariyle de Soner'in sakatlığı oldu. Üçüncü kaleci durumundaki Zeki de sakat. Dün itibariyle transfer süresi doldu. Bu konuda oldukça olumsuz etkilenen bir takımız. Transfer karmaşasından
gidecek diye düşündüğümüz oyuncuların kalması gibi oyuncuların kafasının sahada ve futbolda olmadığı dönemi bitirmiş olduk. Bundan sonra oyuncular, hem sahada hem futbolda olacak diye düşünüyorum. Sayısal olarak fazlamız var. Antrenmanda göreceğiz performansları, herkes profesyonel olarak görevini yapacaktır."

'Saha sonuçlarıyla yönetimin ilgisi yok'

Taraftarın bizden beklentisinin ve oyuncuların da kendilerinden beklentilerinin altında olmanın güvensizliği arttırdığını ifade eden Güneş, "Bunun için analiz yapıyoruz. Yapabileceklerimizi araştırıyoruz. Sorunu olduğu gibi kabul edip de şikâyet etmek yerine çözümü nasıl üretebileceğimizi birlikte düşünüyoruz. Ben hem kendimi hem takımımı motive etmek durumundayım. Paylaşma ve dayanışma konusunda sadece takım içinde değil şehir içinde de bir sıkıntı olduğunu görüyorum.  Bunu saha sonuçlarıyla ilgili olumsuzluğa çevirirsek sadece bugünü değil yarını da kaybederiz. Eleştiriler tabi ki olacaktır ama bunun üzerinden spekülasyon yaparak daha kötüsünü arzu etmenin Trabzonspor'a yararı olmaz.  Kamuoyunda saha sonuçları üzerinden hoca ve yönetim arasında bir spekülasyon havası hissediyorum. Bunu doğru bulmuyorum. Bugünkü saha sonuçlarının yönetim ile ilgisi yok, benimle ilgisi var. Ama benim üzerimden yönetime vurmak isteyen başka yol denesin. Bu sağlıklı bir yol değil. Başkanın ve yönetimin yeri bellidir. Bizim ne iş yaptığımız bellidir. Bu tip ilkesizlik ve prensipsizlik Trabzonspor'a saha sonuçlarından daha fazla zarar verir. Oyuncuyu tabi ki eleştireceğim, hatalarını söyleyeceğim ama bütün suçu oyunculara ve yönetime attığınız zaman bizim varlığımızın bir sebebi kalmaz.  Benim ağzımdan oyuncuyu hedef göstermek veya yönetimi suçlamak anlayışı ile kimse davranmasın" dedi. Güneş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başkan ve teknik heyet arasında sorun yok. Düşünce farklılıklarımız olmuştur, transferde olmuştur, kulübün yapısıyla ilgili olmuştur. Bu sadece başkanla değil, herkesle her yöneticiyle olmuştur. Oyuncularla da olmuştur, oynatmadığımız oyuncunun benimle düşüncesi aynı mıdır? Ama bunu bir kavga unsuru olarak göstermek doğru değil. Herkes tartışılır, eleştirilir. Ben de eleştiriliyorum. Ama bunun üzerinden bir saygısızlık yapmak ne size ne bana ne Trabzonluluğa ne de insanlığa yakışır. Doğru bir şey değildir. Benim düşüncem bu, ama böyle yapmak isteyenler  böyle devam edebilirler. Sivas maçının Trabzonspor için yeni bir dönem olacağını düşünüyorum. Oyun anlayışımızdaki tempo ve hızımızdaki düşüklüğün daha yukarılara çıktığında daha etkili olacağımızı düşünüyorum. Duruşumuzla, konuşmalarımızla, davranışımızla oyuncularımıza sahip çıkarsak onların çok daha iyi olacağına inanıyorum.  Benim ve yönetim üzerinden spekülasyon yapılacağına oyunculara onlara sahip çıktığı hissinin verilmesinde fayda var. Onların burada sıcak ve huzurlu ortamda oynamaları çok önemli. Bunu ben de dahil yaparsak oyuncuların çok daha iyi işler yapacağını düşünüyorum. Kin ve intikam duyguları hiç kimseye yarar getirmez, camiaya hiç getirmez. Bugünkü sonuçlara hiç mazeret bulmak istemem. Kendime de bunu yakıştırmam. Bu sonuçları değiştirebilecek adımı atmak için buradayız. Trabzonsporlular'ı sevindirmek gururlandırmak istiyorum. Bunun için yepyeni bir anlayışla Trabzonspor yoluna devam etmeli. Çözüm üretmemiz gereken dönemde hesap görme dönemine girilirse geçmişteki sıkıntılar ortaya çıkar."

'Beklentim takımın daha iyi oynaması'

Şenol Güneş, beklentisinin takımın daha iyi oynaması olduğunu ifade ederek, "Mesela Gaziantepspor maçında iyi oynamadık. Biz oyunumuzun altında kalınca bundan etkileniyorum. Ama çalışmamla ilgili sorun yok. İşimi iyi yaparım. İşimi etkileyen
faktörler varsa da etkilenirim. Bu sene özellikle gidecek kalacak oyuncular konusunda işin içine ben de katıldım. 6+ 2 kuralı olduğu müddetçe bazı arkadaşların kadroya giremeyeceğini, bunun iyi yada kötü oyunculukla ilgili olmadığını futbolcularla paylaştım.Gidecek ve kalacak oyuncular konusunda çok sağlıklı bir dönüşüm yaptığımız söylenemez. Colman ile ilgili hiçbir sorunumuz yok. Colman bir maç öncesi gelerek iyi olmadığını ve 15 güne ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de onu iyi gördüğümü söyledim ve kadroya yazdım. İyi oynamadı. Bir dalgalanma olduğunu düşünerek Elazığspor maçında kadroya almadık. Sonra tekrar konuştuk, hiçbir şey olmadığını söyledi, konu kapandı. Şimdi gayet iyi çalışıyor. Normalde bakarsan o konuda yönetimin hakkını vermek lazım, oyuncuların hiçbir alacağı yok, bana söylenen o. Oyuncuların da sorunu yok ama bir mutsuzluk var, hissediyorsunuz bunu. Özellikle Kardemir Karabükspor maçından sonra bu daha fazla oldu. Karabük'ü yenecektik, yenemedik üstüne bir de Videoton maçları gelince hepsi arka arkaya gelmiş oldu. Düzelsin diye beklerken sonuçların olumsuzluğu özellikle Avrupa Kupaları'ndan elenmek takıma çok ağır geldi. Gaziantep maçı kazanabileceğimiz çok rahat bir maçtı. Bırakın mağlup olmayı, gol yemek dahi aklımıza gelmeyen maçtı. Ama kaybettik" dedi.

'Pes etmem, savaşırım'

Güneş, yönetimle görüştüğü ve ayrılmak istediğini söylediği yönünde söylentilerle ilgili olarak da, "Benim ağzımdan 'pes ettim, bırakıp gideceğim' diye bir söylem yok. Bunu yazan arkadaşa sormak lazım. Benim hayatımda pes etmek diye bir şey yok. Teslimiyet olmaz, tam tersine savaşırım. Ben daha kötü günleri aştığım için öyle bir şey düşünmüyorum. Ama geçen sezonun bitimiyle ilgili söylüyorsa ona bir şey diyemem. Ama böyle bir şey olursa da bunu çıkar söylerim" dedi.

'Emerson'da sorun olduğu doğru'

Güneş, Emerson'un sakatlığıyla ilgili olarak ise, "Emerson ile ilgili ben de bunları duydum. Bana olumsuzluk olduğu söylendi. Ama ne kadardır onu bilmiyorum. Sahaya çıkınca daha iyi göreceğiz. Emerson'un kariyeri var ama son aşamada sağlık muayenesi olmadan alınması doğru değil. Orada bir ihmal var gözüküyor şu anda. Sakatlığının uzun vadeli oynamaya engel olduğunu düşünürsek ki; öyle gözüküyor, kendisiyle konuşacağız. Kıkırdak sorunu diyorlar, ne kadar oynar ne kadar oynamaz bilmiyorum. Belki oynayacak. Ama soru işareti. Böyle bir risk var. Muayene olmadan alınmış olduğu gözüküyor, ondan sonra muayene edildiği gözüküyor. Bu doğru değil tabi yanlış" diye konuştu.

'Fenerbahçe ve Galatasaray önde gözüküyor ama...'

Güneş ligdeki rakiplerini de değerlendirirken, "İki maçta aldığımız 1 beraberlik, 1 mağlubiyet beklediğimiz bir şey değildi. 9 puan alabilirdik. 7 puan alan takım ligde en fazla var. En büyük transferleri yapan, en iyi durumda olanlar gündemi yakalayanlar da bu durumda. Ligin başlarında 5 - 6 hafta oyuncuların ne vereceği ile ilgili tartışmalarla geçer. Biz bu zamanı iyi kullanmak istiyoruz. Bunu iyi kullanamadık ama tam tersi oldu. Geçen sene de böyle olmuştu, bir ara 10. durumdaydık. Fenerbahçe, Galatasaray transfer hanesinde ve oyuncu kadrosuyla önde görünüyor. Bu yarışta sorunlu gözüken takımlar Beşiktaş ve Trabzon. Beşiktaş kangren olan sorunlarını kestirip atarak, biz ise ikilem içinde gidiyoruz. Hem onu, hem bunu yapıyoruz. O zaman daha çok sorun oluyor. Beşiktaş bunu yaparak aldığı sonuçlarla moral ve güven yakaladı. Biz de aldığımız sonuçlarla tam tersini yakaladık. Saha sonuçları size ivme kazandırabiliyor. Ama şu bir gerçek ki ligde oynanan oyun şu anda hiç kimseyi tatmin etmiyor. Şu anda 12 yabancımız var. Aslında bir yabancı sorunumuz var. Bunu aşmamız lazım. İster istemez 1-2 yıl sonra bu dönüşümü yapacağız. Bu konuda beni eleştirebilirsiniz, ben de bunu yapamadım. Yetmedi gücüm. Ben 12 yabancıya karşıyım. Ama bunu bir sorun olarak göstermemeli, çözüm üretmeliyiz. Yönetimi suçlamak diye bir şey olmamalı" ifadesini kullandı.

'Kendimizi şampiyon görüyoruz, hukuk da böyle söylüyor'

Trabzonspor'un şampiyonluğa her yaklaştığında gerileme dönemine girdiği yönündeki bir soruyu oda yanıtlayan Güneş şöyle devam etti:

"Bir defa biz kendimizi şampiyon görüyoruz. Hukuk da böyle söylüyor. Ben geçen sene oynadığım oyunla ürettiğimle mutlu olduğumu söyledim. Geçen sene kötü oyunumuzu zaman zaman savunamadık. Ama önceki sene kendimizi mutlu hissettik. Çünkü oynadığımız oyun ve aldığımız puan bizi şampiyon olarak gösteriyor. Trabzonspor'un yukarı çıktığı zaman bunu koruma alışkanlığının olmamasının sebebi belli prensip ve ilkelerinin olmaması. Neyi koruyacağımız belli değil. O sonucu birine mal etmek istiyoruz. Şenol Güneş'e veya yönetime mal etmek istiyoruz. Sonra da onun altında kalıyoruz. İlkelerimiz olsa, böyle olmaz. Bu başarının devam ettirilebilir olması gerek. Giden oyuncuların hangisinin gitmesini isterdik. Yabancıları bırakın sadece Türkler için söylüyorum. Ama gitti. Bunu konuşmak bir şey çözmüyor. Bir değişim oldu, şimdi bu değişimi yeniden nasıl yapacağız. Benim şu anda yapmaya çalıştığım şey bunu toparlayabilmek".

Milli Takım değerlendirmesi

Şenol Güneş, Milli Takım'ın gruptaki şansını değerlendirirken de, "Enteresan bir grup. Aslında kolay gibi gözüküyor, Hollanda ile çekişeceğiz gibi görünüyor. Hollanda'daki maç iyi biterse grup birinciliği için bile çekişebiliriz. Hollanda marka değeri iyi bir takım olmasına karşın sıkıntılı bir geçiş döneminde. Teknik direktör ve oyuncu kadrosunun değişikliğinin olduğu bir dönem yaşıyor. Bizim de şu anda belli oyuncular formda gözüküyor. Eğer bu maçı iyi kullanabilirsek öne geçeriz. Ama şöyle sıkıntımız var. O yanılgıyı da görüyoruz. Macaristan ve Romanya'nın da aynı sürprizi bize yapma şansı doğabilir. Her ne kadar biz daha iyi gözüküyorsak da Türkiye olarak bunu hep yaşadık. O yüzden enteresan bir grup. Bir bakarsın 1. olacakken üçüncü-dördüncü de olabilirsiniz" ifadesini kullandı.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...