Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları, Didim'de buluştu! Milli karateci Uğur Aktaş: Hedefim her zaman İstiklal Marşımızı kürsüde okutmak

Olimpiyat Madalyalı Sporcular wellness hafta sonu etkinliğinde bir araya gelerek tarihi başarılarının hikayelerini anlattı. Milli karateci Uğur Aktaş, Paris 2024'te karateye yer verilmemesi ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları, Didim'de buluştu! Milli karateci Uğur Aktaş: Hedefim her zaman İstiklal Marşımızı kürsüde okutmak

Akdeniz Bölgesi'nin en köklü ve öncü turizm markalarından biri olan Barut Hotels, 10-12 Mayıs tarihlerinde düzenlenen Olimpiyat Madalyalı Sporcularla Wellness Hafta Sonu etkinliğiyle birlikte Anda Barut Collection'ı, Didim Delice Yarımadası'nda hizmete açarken buraya katılan olimpiyat şampiyonları spor yapma imkanı buldu.

Haberin Devamı

Anda Barut Collection, Didim'de yaptığı otelle bölgeyi ekonomik ve sosyal açıdan canlandırırken, tarihi bölgeyi en gözde turistik merkezlerden biri haline getirdi. 10-12 Mayıs tarihlerinde, olimpiyat madalyalı dünya çapında ünlü Türk ve yabancı sporcuların katılımıyla düzenlenen "Olimpiyat Madalyalı Sporcularla Wellness Hafta Sonu" etkinliği ile görkemli bir açılış gerçekleşti. Etkinliğe katılan misafirler; koşu, plaj fitness, yüzme, kürek çekme, yoga, dans gibi çeşitli spor aktivitelerini olimpiyat madalyalı sporcularla birlikte deneyimleme fırsatı buldular.

Etkinliğe olimpiyatlarda ülkelerini temsil etmiş ve madalya kazanmış birçok sporcu katıldı. İngiliz Olimpiyat Sporcuları arasında; Francis Morgan Thompson gibi dekatletlerin yanı sıra atletizmde üç kez dünya şampiyonu ve bir Olimpiyat gümüş madalyası sahibi olan Jamie Baulch, uzun mesafe koşularında 10 dünya rekorunun sahibi olan Paula Radcliffe serbest stil yüzmede iki altın madalya kazanan ve İngiltere'nin ilk Olimpik yüzme şampiyonu ünvanını elinde bulunduran Rebecca Adlington'ın yanı sıra dalgıç Leon Roy Taylor, dansçılar James ve Ola Jordan ile atletizmde uzmanlaşmış Colin Jackson yer aldı.

Haberin Devamı

UĞUR AKTAŞ, YASEMİN ECEM ANAGÖZ GİBİ TÜRK SPORCULAR DA YER ALDI

Hafta sonunda gerçekleştirilen organizasyonda Türk sporcular da bulundu. Dünya ve Avrupa şampiyonlukları bulunan, Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda bronz madalda kazanan milli kareteci Uğur Aktaş'ın yanı sıra cimnastik branşında Türkiye'yi Avrupa Oyunları'nda temsil eden Tutya Yılmaz, milli okçu Yasemin Ecem Anagöz, gençler klasik yay kategorisinde dünya rekorunun sahibi olan Gülnaz Büşranur Coşkun, sprint ve mesafe koşularında başarı elde etmiş ve Balkan rekorunu kıran Milli atlet Çiçek Solon Şensoy'un yanı sıra 85 yaşında hala aktif olaran mücadele eden milli atlet Oktay Şensoy da etkinliğe katıldı.

1 Dünya Şampiyonluğu, 4 Avrupa Şampiyonluğu ve Olimpiyat üçüncülüğünü (Tokyo 2020) elinde bulunduran milli karateci Uğur Aktaş, FANATİK'e konuştu. 28 yaşındaki Aktaş, ülkemize 8 altın, 4 gümüş ve 4 bronz madalya kazandırdı. Aynı zamanda elektrik ve elektronik mühendisliği mezunu olan şampiyon sporcu, 2024 Paris Olimpiyatları'nda karatenin yer almamasının çok üzücü olduğuna dikkat çekti.

Haberin Devamı

Aktaş, "Karatede çok başarılı olan bir ülkeyiz. Tokyo'daki olimpiyatlarda yaşadığım sakatlık beni çok etkiledi ve üçüncülükle bronz madalya aldım. Kendi sikletimde dünya birincisi olarak Tokyo'ya gitmiştim. Ne yazık ki Paris'te karateye yer verilmedi. Karatenin olmaması onların kaybı. Dünya Karate Federasyonu'nun yanlış politikaları durumu bu hale getirdi. Karatenin bozulmaması için olimpiyatlarda yer almayı düşünmüyorlar. Bence çok saçma. Paris 2024'te karate olsaydı aslanlar gibi gidip altın madalya kazanırdım" dedi.

UĞUR AKTAŞ: HEDEF YİNE ZİRVE

Aktaş, yeniden 'Dünya Şampiyonu' olmayı hedeflediğini ifade etti. Milli sporcu, "Karate dövüş sporlarının temelidir. Rakibe saygıyı en yüksek şekilde hissettiren bir spor. Biz de artık Dünya Şampiyonası hedefiyle çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Haziran ayının sonunda Premier Lig turnuvası var. Dünya sıralamasının ilk 32 sporcusu burada yer alacak. Gelecek yıl, bu turnuvalardan aldığımız puanla dünya şampiyonasına katılacağız ve belki de tarihin en zorlu dünya şampiyonası olacak. Hedefim her zaman İstiklal Marşımızı kürsüde okutmak olmuştur. Bu hedefle çalışmalara ağırlık verip yolumuza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları, Didimde buluştu Milli karateci Uğur Aktaş: Hedefim her zaman İstiklal Marşımızı kürsüde okutmak

KULÜPLER ARTTIKÇA BAŞARI DA ARTAR

"Olimpik branşlarda kulüp sayısının artması Türk sporu adına çok önemli. İstanbul Büyükşehir, Ankara Ego, Kocaeli Kağıtspor gibi kulüplere Türk Telekom da eklendi. Karate Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi büyük kulüplerde yok ama ilerleyen zamanda olabilir. Kulüplerimizin verdiği maddi destek sporculardaki stresi düşürüyor. Bu durum da daha başarılı olmamızı sağlıyor."

SPOR HAYAT KURTARIR

"Gençlerimizin kötü alışkanlıklara yönelmesini engelleyecek tek şey spordur. Zihin ve sağlığı insanın karakterini güçlendiriyor. Ben de İstanbul'un ucra yerlerinden birisinde büyüdüm. Erken yaşta spor yaparak kazanan oldum. Aileler de çocuklarını başarılı olabileceği bir spor branşına yönlendirmeli. Bakanlığımızın bu konuda çalışmaları var. Spor, gerçekten hayat kurtarır."

Haberin Devamı

İSTANBUL BB EVİM GİBİ

"İstanbul Büyükşehir Spor Kulübü'nde 2012 yılından beri lisanslı sporcuyum. Kazandığım bütün başarıları bu kulübün çatısında elde ettim. Benim artık evim gibi. Kendimi oraya ait hissediyorum. İstanbul BB, gerek eğitim gerek de tesisleşme adına çok önemli bir spor kulübü."

NEFİSE KARATAY OLİMPİYAT MADALYALI SPORCULARLA BİRLİKTE SPOR YAPTI

Anda Barut Collection'da düzenlenen wellness etkinliğine katılan Nefise Karatay; olimpiyat madalyalı kürekçi Vicky Thornley'den kürek dersleri aldı. Karatay; "Spor yapmayı çok seviyorum. Olimpiyat sporcularıyla birlikte spor yapmak benim için inanılmaz bir deneyim oldu. Çok eğlenceli, çok pozitif ve çok ve donanımlılar. Komplike bir antrenman yapmak yerine çok temel hareketlerle çok dinamik antrenmanlar yaptıklarına tanık oldum. Benim spor rutinim ise haftada üç gün spor eğitmenimle ağırlık çalışıyorum ve kardiyo yapıyorum. Ayrıca zaten sürekli yürüyüş yapıyorum. Aktivite yaparken kızımla da yapabileceğim aktiviteleri düşünüyorum o nedenle Maya'yı bu yaz yelken kursuna göndermeyi planlıyordum, kürek sporu çok hoşuma gitti ben de artık kızım yelken yaparken kürek çekerim. Ben Didim'e daha önce tatil için gelmemiştim ama artık Anda Barut Collection yeni tatil destinasyonum. Doğayla baş başa kalabileceğim, sakin ortamıyla beni şarj edecek ve tüm negatif enerjimi alacak tatil için ideal bir yer. Estetik olarak o kadar güzel ki gözünüzü rahatsız eden hiçbir şey yok. Burada gözünüz kulağını ruhunuz temizleniyor" şeklinde konuştu.

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları, Didimde buluştu Milli karateci Uğur Aktaş: Hedefim her zaman İstiklal Marşımızı kürsüde okutmak

İNGİLİZ REKABETÇİ DALGIÇ LEON ROY TAYLOR'DAN TÜRK SPORCULARA MESAJ

Olimpiyat Madalyalı Sporcularla Wellness Hafta Sonu etkinliğinde yer alan eski İngiliz rekabetçi dalgıç Leon Roy Taylor, Paris Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek sporculara mesaj yolladı. Taylor, "Her anın tadını çıkarın çünkü bu oyunlar başladıktan sonra zaman çok hızlı geçecek, bol şans" ifadelerini kullandı.

Etkinlikte yer alan sporcular ve yakaladıkları başarılar şöyle:

İNGİLİZ SPORCULAR

1. Francis Morgan Thompson: İngiliz eski dekatlet. 1980 ve 1984 Olimpiyat Oyunları'nda dekatlon altın madalyasını kazandı ve dört kez dünya rekorunu kırmıştır.

2. Jamie Baulch: Atletizm, Olimpiyat gümüş madalyası 3x Dünya Şampiyonu.

3. James Jordan: Dance Schred dersi veriyor. Etkinlikte Aqua Fit ve Boxing Fit dersi verdi.

4. Ola Jordan: Dance Schred dersi veriyor. Etkinlikte Aqua Fit ve Boxing Fit dersi verdi.

5. Paula Radcliffe: Uzun mesafe koşularında yarışan İngiliz atlet. Halihazırda 10 dünya rekorunun sahibidir.

6. Leon Roy Taylor: Eski İngiliz rekabetçi dalgıç. Dalış kariyeri boyunca Atina Olimpiyatları'nda gümüş madalya da dahil olmak üzere tüm önemli uluslararası etkinliklerde madalya kazandı. Etkinlikte yoga dersi verdi.

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları, Didimde buluştu Milli karateci Uğur Aktaş: Hedefim her zaman İstiklal Marşımızı kürsüde okutmak

7. Ian Waite: Etkinlikte Fitsteps dersi verdi.

8. Colin Jackson: 110 metrelik engellerde uzmanlaşmış Galli eski bir sprint ve engelli atlet. Etkinlikte Circuits dersi verecek.

9. Denise Lewis: Dame Denise Rosemarie Lewis DBE (27 Ağustos 1972 doğumlu) bir İngiliz spor sunucusu, spor yöneticisi ve eski atletizm konusunda uzmanlaşmış atlet heptatlon. 2000 Sidney Olimpiyatları'nda heptatlonda altın madalya kazandı, iki kez İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları şampiyonu oldu, 1998 Avrupa Şampiyonu oldu ve 1997 ve 1999'da Dünya Şampiyonası gümüş madalyaları kazandı. Etkinlikte Circuits dersi verdi.

10. Rebecca Adlington: Uluslararası yarışmalarda serbest stil etkinliklerinde uzmanlaşmış ingiliz eski rekabetçi yüzücü. 2008 Yaz Olimpiyatları'nda 400 metre serbest ve 800 metre serbest stilde iki altın madalya kazandı ve 800 metre finalde Janet Evans'ın 19 yaşındaki dünya rekorunu kırdı. Adlington, 1988'den beri İngiltere'nin ilk Olimpik yüzme şampiyonu ve 1908'den beri iki Olimpiyat altın madalyası kazanan ilk ingiliz yüzücüydü. Etkinlikte yüzme dersi verdi.

11. Vicky Thornley: Olimpiyat gümüş madalyası. Etkinlikte kürek çekme dersi verdi.

12. Richard Egington: Olimpik atletizm. Etkinlikte kürek çekme dersi verdi.

TÜRK SPORCULAR

1. Tutya Yılmaz: Türk jimnastikçi. İTÜ Spor Kulübü bünyesinde kariyerini sürdürmektedir. Jimnastik sporuna 4 yaşında başlayan Yılmaz, 16 yaşındayken Bakü'de düzenlenen ilk Avrupa Oyunları'nda ülkesini temsil etti. Final gören sporcu, 50,831 toplam puanla 13. oldu.

2. Yasemin Ecem Anagöz: Uluslararası okçuluk kariyerine 2013 yılında başlayan sporcu, Ağustos 2022 itibarıyla dünya sıralamasında 30. sıradadır.

3. Uğur Aktaş: Türk karetecidir. 14 yaşındayken yıldızlar, ümitler, gençler 21 yaş altı Türkiye şampiyonasında 3. oldu ve böylece ilk ulusal başarısını elde etti.[2] Sonraki yıllarda farklı yaşlarda düzenlenen birçok Türkiye ve Uluslararası karate şampiyonalarında birincilikler elde etmeyi sürdürdü. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası'nda erkekler kumite 84 kg'da 2016, 2017, 2019 ve 2021 yıllarında olmak üzere 4 kez Avrupa şampiyonu olmuştur.

4. Gülnaz Büşranur Coşkun: olimpik kategorisinde yarışan Türk okçudur. ABD'de 8-15 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası'nda Yasemin Ecem Anagöz, Aybüke Gümrükçü, Gülnaz Büşranur Çoşkun'tan oluşan klasik yay yıldız kadın takımı gümüş madalya kazandı.Bulgaristan'da 30 Temmuz-3 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirile Avrupa Grand Prix'sinde Mete Gazoz ile 1333 puana ulaşarak klasik yay kategorisinde gençler karışık takım dünya rekorunu kırdı.

5. Çiçek Solon Şensoy: Milli atlet. Toplam 18 Avrupa ülkesinden en küçüğü 35 ve en büyüğü 90 yaşının üzerinde olan 3442 atletin sprint ve mesafe koşuları yanı sıra atma ve atlama branşlarında mücadele ettiği organizasyonda 60 metreyi 12.56'lık süre ile tamamlayan Çiçek Solon Şensoy, 4. Sırayı almasına rağmen elde ettiği derece ile "Tüm Zamanlar Balkan Rekoru" ve "Yeni Türkiye Rekoru" unvanlarının sahibi.

6. Oktay Şensoy: 85 yaşındaki milli atlet, Balkanlar'da da bir çok şampiyonada derece elde etti.

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları, Didimde buluştu Milli karateci Uğur Aktaş: Hedefim her zaman İstiklal Marşımızı kürsüde okutmak

YORUM YAZ