MENÜ

İtalya'da Corona virüs karantinası, Paskalya sonuna kadar sürecek

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü Başkanı Brusaferro, Corona virüs salgınına karşı ülkedeki mevcut karantina tedbirlerinin nisan ortasındaki Paskalya'ya kadar süreceğini açıkladı.

30 Mart 2020, Pazartesi 16:37 Son Güncelleme:
- A +
İtalya'da Corona virüs karantinası, Paskalya sonuna kadar sürecek

İtalya Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Silvio Brusaferro, yeni tip Corona virüs (Kovid-19) salgınına karşı ülkedeki mevcut karantina tedbirlerinin nisan ortasındaki Paskalya'ya kadar süreceğini açıkladı.

Avrupa'da, Kovid-19 salgınının merkez üssü olan ve şu ana kadar 10 bin 779 kişinin hayatını kaybettiği İtalya’da, Brusaferro, yüksek tirajlı La Repubblica gazetesine konuştu.

Brusaferro, son günlerde kaydedilen verileri değerlendirirken "Bir yavaşlama söz konusu. Eğrinin düz seyrettiğini gözlemliyoruz, halen düşüş belirtisi yok ama daha iyi gidiyor." ifadesini kullandı.

Ülke genelinde Kovid-19’un bulaşmasını önlemek için 10 Mart’tan bu yana uygulanan sıkı karantina tedbirlerinin, Hristiyan aleminin Hz. İsa'nın dirilişi olarak kutladığı 12 Nisan'daki Paskalya Bayramı'na kadar süreceğine işaret etti.

Brusaferro, "Tedbirler, Paskalya sonuna dek sürecek. Verileri incelemeye devam ediyoruz, buna göre nasıl ilerleyeceğimize karar vereceğiz. Şu anda kesin bir şey söyleyemiyorum çünkü salgının evrimi görülmeli. Nihai karar bana bağlı değil." açıklamasında bulundu.

İçinde bulundukları durumdan bir an önce çıkabilmeleri için birbirini takip eden günlerde yeni vaka sayısında düşüşler gözlemlemeleri gerektiğini vurgulayan Brusaferro, devamında da anlamlı düşüşlerin olması gerektiğinin altını çizdi.

Brusaferro, hükümetin aldığı önlemlere kesinlikle saygı duyulması gerektiğine dikkati çekerek az semptom gösterenlerin kendisini mutlaka evde tecrit etmesinin önemini vurguladı.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...