İstanbul'da sağanak hayatı felç etti

İstanbul'da sağanak yağış hayatı felç etti. Taksim Meydanı’nda yağmura hazırlıksız yakalananlar duraklara sığındı. İncirli'de ise alt geçidi su bastı, araçlar mahsur kaldı.

17 Haziran 2018, Pazar 14:37
- A +
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü de sağanak yağış uyarısı yapmıştı. Uyarıda şöyle denilmişti:

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü de sağanak yağış uyarısı yapmıştı. Uyarıda şöyle denilmişti:

Meteoroloji radarlarından alınan verilerin analizine göre İstanbul’da gök gürültülü sağanak yağışların önümüzdeki 3 saat boyunca etkili olmaya devam edeceği beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım ile dolu riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yağışın bastırmasının ardından İstanbul'da hayat felç oldu. Araçlar yollarda kaldı.

Bakırköy İncirli köprüsü altında içerisinde yolcu olan bir minibüs ve kamyon, biriken yağmur suları nedeniyle mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri mahsur kalan yolcuları sırtında taşıdı.

Vatandaşları sudan çıkartan ekipler daha sonra araçları da itfaiye araçlarına bağlayıp çekti.

Olay yerine gelen belediye ekipleri de köprü altında biriken suyu tahliye çalışmalarına başladı.

Yoğun yağış nedeniyle Beyoğlu Dernek sokakta bulunan birçok eve su bastı. Evde bulunanlar yağmur sularını kovalarla tahliye etmeye çalıştı. Evdeki eşyalar ise su baskını nedeniyle kullanılamaz hale geldi.

Bölgesel olarak özellikle Avrupa yakasında etkili olan yağış 40 dakikada m2 35 kg. düştü. Yağış öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM, İtfaiye ve İSKİ muhtemel su baskınlarına karşı tedbir aldı. 

Kısa sürede yoğun yağış nedeniyle bazı yollar ve alt geçitlerde su birikintileri oldu. Ekiplerin müdahalesiyle sular tahliye edildi. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre sağanak yağışın saat 15.00'den itibaren İstanbul'u terk edeceği tahmin ediliyor.

Yağış süresince 24 su birikintisi ihbarına müdahale edildi. 

Yağış miktarları (kg/40 dk)
Terkos    45
Davutpaşa 40
Eminönü  35
Fatih     35
Beykoz    5
Küçükçekmece 40 

İstanbul'da etkili olan sağanak yağmur nedeniyle Fatih Vatan Caddesi'nde yol kenarlarında büyük su birikintileri oluştu. Vatandaşlar ayakkabılarını çıkartarak caddede karşıdan karşıya geçti. 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.