ios 12 ne zaman çıkacak? ios 12 özellikleri neler?

iOS 12 özellikleri neler? iOS 12 ne zaman çıkacak? iOS 12 hangi cihazlara çıkacak? Apple kullanıcıları bu soruların cevaplarını merakla bekliyor.

13 Eylül 2018, Perşembe 10:20 Son Güncelleme:
- A +
ios 12 ne zaman çıkacak? ios 12 özellikleri neler?

Apple’ın her yıl olduğu gibi bu yılda Eylül ayında düzenlediği etkinlikle resmiyete kavuşan yeni iPhone modellerinin yanında iOS 12 işletim sisteminin final sürümünde yayınlanması bekleniyordu. Fakat etkinliğin ardından final sürümüyle aynı sürüme sahip, iOS 12 Gold Master güncellemesi kullanıcılara sunuldu. İşte ios 12 ne zaman çıkacak? ios 12 özellikleri neler? Sorularının cevapları ve detaylar...

iOS 12 ile gelen yenilikler

iOS 12 ile gelen yeniliklere baktığımızda gelişmiş rahatsız etme modu, bildirimleri gruplama, ARKit 2.0, yeni Animojiler, Siri kısayolları ve grup FaceTime özelliği dikkat çekiyor. Grup FaceTime özelliği şuan hazır durumda değil. Apple, iOS 12’ye gelecek bir sonraki güncelleme ile bu özelliği kullanıma sunacak.  

iOS 12 hangi cihazları destekliyor?

17 Eylül tarihinde indirilmeye sunulacak olan iOS 12, iPhone 5S üstü ve diğer iPhone modellerine, tüm iPad Air ve iPad Pro modellerine, 5. ve 6. nesil iPad modellerine, iPad mini 2 ve üstü iPad mini modelleri ve 6. nesil iPod touch için indirilebilecek. 

iPhone: iPhone Xs, iPone Xs Max, iPhone Xr, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5siPad: 12.9 inç iPad Pro (birinci ve ikinci nesil), 9.7 inç iPad Pro, iPad (beşinci ve altıncı nesil), iPad Air 2, iPad Air, iPad Mini 4, iPad Mini 3, iPad Mini 2iPodTouch (altıncı nesil)

KAMERA EFEKTLERİ

Animoji, Memoji, birbirinden havalı filtreler, animasyonlu metin efektleri, eğlenceli çıkartmalar ve çok daha fazlasıyla kolayca fotoğraf veya video oluşturabilir, paylaşabilirsiniz.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK

ARKit 2, geliştiricilerin hem daha etkileyici hem de birçok kişinin aynı anda yaşayabileceği artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri yaratmalarını sağlıyor. AR objeleri Mesajlar ve Mail yoluyla gönderilip gerçek dünyada da görüntülenebiliyor. Ve iOS'taki yeni AR uygulaması Ölçüm sayesinde, sadece kameranızı doğrultarak gerçek dünyadaki nesnelerin bile boyutlarını ölçebiliyorsunuz.

EKRAN SÜRESİ

Ekran Süresi, hem sizin hem de çocuklarınızın uygulamaları kullanırken, web sitelerini ziyaret ederken veya aygıtlarınızın genel kullanımı esnasında geçirdiği zaman hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olan yepyeni bir özellik. Kısaca, iPhone veya iPad kullanırken harcanan zamanı verimli bir şekilde yönetmek şimdi sizin elinizde.

BİLDİRİMLER

Ekran Süresi özelliği aygıtlarınızı kullanma alışkanlığınıza ilişkin daha fazla bilgi verirken, iOS 12'deki bildirim yönetimi de dikkatinizin gün boyunca dağılmasını azaltmak için size yepyeni yollar sunuyor. Şimdi, bildirimlerinizi Kilit Ekranı'ndan gerçek zamanlı olarak yönetebilir, belirli bir uygulamadan gelen bildirimleri Bildirim Merkezi'ne gönderebilir veya tümünü tamamen kapatabilirsiniz. Üstelik Siri de, uyarılarla etkileşim kurma alışkanlıklarınıza göre onlar hakkında size akıllı önerilerde bulunuyor. Ayrıca yazışmalar ve bildirim konuları bir arada gruplandığı için, önemli olanları bir bakışta görmek çok daha kolay.

iOS 12, bildirimlerinizi yönetmeniz için size her zamankinden daha çok yol sunuyor. Hiçbir uyarı, mesaj veya aramayla rahatsız edilmek istemediğiniz zamanlar da olabiliyor. Şimdi, Rahatsız Etme özelliğini spesifik bir toplantı boyunca veya bulunduğunuz bir konuma göre ayarlayabilirsiniz. Üstelik etkinliğiniz bittiğinde ya da söz konusu konumdan ayrıldığınızda, Rahatsız Etme özelliği de otomatik olarak kapanıyor.

FOTOĞRAF PAYLAŞIMI

Yeni Sizin İçin sekmesi, fotoğraf arşivinizden en güzel anları gösteriyor ve fotoğrafları bu anlarda yer alan kişilerle paylaşmanız için size akıllı öneriler sunuyor. Üstelik bu kişiler de iOS 12 kullanıyorsa, onlara da aynı etkinlikte çektikleri fotoğrafları sizinle paylaşmaları öneriliyor.

FOTOĞRAF ARAMA

Arama önerileri, aradığınız bir fotoğrafı bulmak veya unuttuğunuz harika bir anı yeniden keşfetmek için yepyeni bir yol. Daha yazmaya bile başlamadan, yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz etkinlikler, kişiler ve yerlerle ilgili önerileri görüntüleyebilirsiniz. Ve siz yazmaya devam ettikçe, sonuçlar daha akıllı ve isabetli hale gelecekç. Dilerseniz birden fazla anahtar sözcük ekleyebilir, aramanızı daha da spesifik hale getirebilirsiniz.

SİRİ KISAYOLLARI

Kısayolları kullanın, en sık yaptığınız şeyleri kolaylaştırın. Siri şimdi günlük rutinlerinizi üçüncü taraf uygulamalarla akıllı bir şekilde eşleştirerek size kullanışlı kısayollar öneriyor. Tam da ihtiyacınız olduğunda. Böylece, işe giderken genellikle kahve alıyorsanız Siri rutininizi öğreniyor ve sipariş vermeniz gerektiğinde Kilit Ekranı'ndan öneride bulunuyor. Üstelik kısayolları sesinizle çalıştırabiliyor veya yeni Kısayollar uygulamasıyla kendi kısayollarınızı oluşturabiliyorsunuz.

GİZLİLİK

Web sitelerinin koruyamadığı durumlarda, gizliliğiniz iOS ile koruma altında. Gizlilik hakkında Apller kullancılarına şu açıklamayı yapıyor: “Apple olarak, gizlilik konusunun temel insan haklarından biri olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden iOS her zaman, yerleşik şifreleme, aygıt içi zeka ve yalnızca istediğiniz şeyleri paylaşmanıza imkan veren araçlar gibi önemli özelliklerle tasarlandı. Ve şimdi iOS 12 ile, gizliliğe yepyeni bir boyut katıyoruz. Safari, web sayfalarındaki Paylaş düğmelerinin ve yorum araç takımlarının izniniz olmadan sizi izlemesini engelliyor. Ayrıca, reklamverenlerin aygıtınızı tanımlamak veya hedefli online reklamlar göndermek amacıyla aygıtınızın benzersiz özelliklerini toplama girişimlerini de önlüyor.”

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...