IAAF, iddiaları reddetti

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), 2011 Daegu Dünya Şampiyonası'na katılan sporcuların 3'te 1'inin dopingle mücadele kurallarını çiğnediğini gösteren araştırmanın yayımlanmasını engellediği iddiasını reddetti.

16 Ağustos 2015, Pazar 18:26
- A +
IAAF, iddiaları reddetti
IAAF’den yapılan açıklamada, bahsi geçen iddianın, yeni bir gelişme olmadığı ve 2013’te bir Alman televizyonu tarafından ortaya atıldığı belirtilerek, "Bahsedilen çalışma, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve bir araştırma ekibi tarafından Güney Kore’de düzenlenen 2011 Dünya Atletizm Şampiyonası’na katılan sporcuların konakladığı tesislerde gerçekleştirilmiş, sosyal bilimler temelli bir projedir. Araştırma, sporda doping maddesi kullanımının yaygınlığını değerlendirmeye yarayan potansiyel yöntemlerin güvenilirliğini anket vasıtasıyla ölçmeyi amaçlamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Sosyal araştırmalar yapan profesyonel bir ekibin, araştırmasını yayımlanmadan önce sızdırmayı tercih etmesinin şaşırtıcı olduğundan bahsedilerek, "Söz konusu araştırmanın yayımlanmasına asla karşı çıkılmamıştır. IAAF, bulguların değerlendirilmesi konusunda ciddi tereddütleri bulunduğunu araştırmayı yürüten ekibe bildirmiş ancak yanıt alamamıştır" yorumu yapıldı.

IAAF ayrıca 2011’de başlayan araştırmanın tamamlanarak bilimsel yayın haline gelmesi için WADA ile koordine biçimde çalıştıklarını da belirtti.

İngiliz The Sunday Times gazetesi, Tübingen Üniversitesi’nde araştırmayı gerçekleştirenlerin, IAAF tarafından 4 yıldır susturuldukları ve çalışmanın yayımlanmasının engellendiği iddiasını sayfalarına taşımıştı.

İddiaya konu olan araştırma kapsamında, 2011 Dünya Atletizm Şampiyonası sırasında 1800 sporcuyla özel mülakat gerçekleştirilmiş ve araştırmaya katılan yarışmacıların yüzde 29 ila 34’ü, son 12 ay içinde yasaklı madde kullandığını itiraf etmişti.

AA
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.