Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Futbol okulunda başlayan macera, analist ve scout ile devam etti. Yardımcı antrenörlük sonrası kulübenin 1 numarası oldu: Özhan Pulat. Hatayspor'u ayağa kaldırıp ateşten çıkaran, mucizevi bir şekilde takımı ligde tutan genç teknik adam Özhan Pulat'ın kariyerini derledik.

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Derleyen: Kaan Karahan

Haberin Devamı

Hatayspor'u mucizevi bir şekilde ligde tutan genç teknik adam Özhan Pulat, merdivenleri teker teker çıkan, adeta tırnaklarıyla kazıyarak gelen bir isim. 2006 yılında Bursaspor futbol okullarında göreve başlayan Pulat, Mayıs 2024'te Hatayspor'la hikaye yazdı.

Öğrencilik dönemlerinde analizle başladı

Uludağ Üniversitesi beden eğitimi öğretmenliği mezunu olan Özhan Pulat, adeta futbolu yaşayan bir isim. Bursaspor futbol okullarında başlayan süreç, aşama aşama devam etti. Öğrencilik dönemlerinde maç analizleri yapan genç futbol adamı, bu alanda farklı bir seviyeye çıktı. Türkiye'de Maç Analizi Antrenörlüğü Eğitimini tamamlayan ilk isimlerden olan Pulat, önüne çıkan zorlukları pes etmek yerine mücadele ederek aştı.

Haberin Devamı

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Bursaspor'un şampiyon kadrosunda teknik ekipte

Ertuğrul Sağlam'ın Bursaspor döneminde A takım ekibine dahil edilen Özhan Pulat, analiz yeteneği ile ön plana çıktı. Tesislere kapanan ve analiz konusunun öneminin her fırsatta altını çizen Pulat, yaptığı başarılı çalışmalarla da saygı kazandı. Devamında Türk futbolunda 16 Mayıs 2010 tarihinde bir şehir ezberleri bozarken Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un saltanatını yıkan Bursaspor, büyüklerin hegamonyasını kırdı ve 2009-2010 sezonunu şampiyon olarak tamamladı. Bursaspor, şehrine şampiyonluk armağan eden ikinci Anadolu takımı olurken Pulat da bu kadronun içerisinde yer almayı başardı.

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Gaziantep'te transferde başrolde

Analist macerası sonrası Eskişehirspor ve Bursaspor'da yardımcı antrenörlük yapan Özhan Pulat, 2016 senesinde Bursaspor'da şef scoutluk görevine getirildi. Scoutluğun dünyada yükselen bir meslek olduğunu düşünen Pulat, farklı ülkelerin futbol kültürlerini de öğrenme fırsatı buldu. Gaziantep FK, Pulat'ın çalıştığı dönem ilk sene 1. Lig Play-Off finali oynarken ikinci sezon Süper Lig biletini kaptı.

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Ndombele 62 milyon Euro, Andersen 24 milyon Euro...

Özhan Pulat, Bursaspor'da çalıştığı dönem Tanguy Ndombele ve Joachim Andersen'i keşfetti. Ligue 2'de Amiens'de oynayan Ndombele, Temmuz 2019'da 62 milyon Euro bonservisle Tottenham'a gitti. Fransız oyuncu için ilerleyen dönemde işler yolunda gitmezken Andersen için devam eden süreçte Lyon 24, Crystal Palace 17.5 milyon Euro ödeme yaptı.

Haberin Devamı

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

'Gelmeye hazır isimlerdi'

Pulat, iki oyuncu için yaşanan süreci şöyle anlatıyor:

"En çok canımı yakan ve beni üzen Bursaspor döneminde Ndombele diye bir oyuncu bulduk. Fransa Lig 2'de Amiens takımında oynuyordu. Oyuncunun soyunma odasına kadar girdik. Oyuncu da kulübümüze gelmeye çok sıcak baktı. 2.5 milyon Euro'ya Bursaspor'a transferini bitirebiliyorduk. Menajeriyle her konuda anlaşma sağlamıştık ama bazı nedenlerden dolayı transfer yattı. Bunun dışında bir çok oyuncu var ama bir başka unutamadığım isim Joachim Andersen. Transfer 1 milyon Euro'ya Bursaspor'a bitmişti. Bu oyuncular dönemin yöneticileri ya da teknik direktörleri yüzünden transfer edilemedi. Dediğim gibi transferler bitmiş, Bursaspor'a gelmeye hazır isimlerdi."

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Artık sahaya yansıtma fırsatı geldi

Elit seviyedeki liglerde çalışabilmenin hatta bu seviyede kalıcı ve üretken olabilmenin en önemli koşulunun kişiyi diğerlerinden ayırabilen özel bir meziyete sahip olmak olduğunu düşünen Özhan Pulat, adanmışlık, doğru bilgiye ulaşıp öğrenme isteği ve en önemlisi konfor alanımı terk edebilme cesareti olduğunu düşünerek teknik direktörlüğe adım attı. Porto, Benfica, Sporting Lizbon, Atalanta, Dortmund, Schalke 04, Sochaux, Reims gibi birçok değerli kulübü ziyaret ederek oralardan edindiği yeni bilgilerle kendi bilgilerini sentezleme fırsatı bulan Pulat'ın izlenimlerini sahaya yansıtma fırsatı gelmişti.

Haberin Devamı

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Karagümrük, Hatay, Ankaragücü sonrası Adana macerası

Ömer Erdoğan'la çıktığı yolda Fatih Karagümrük, Hatayspor ve sonrasında Ankaragücü'nde yaptıklarıyla iz bırakan Pulat, Temmuz 2023'te Adanaspor'un başına geçti. Kısıtlı imkanlarına rağmen oluşturduğu kadro ile sezona giriş yapan Adanaspor, ilk maçında Boluspor'u deplasmanda 2-0'la geçti. Pulat'ın 1. Lig kariyerindeki ilk maçta 3 puanı getiren goller; 81'de Metehan Altunbaş, 88'de Joe Champness'tan geldi.

Haberin Devamı

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Pes etmeye niyeti yoktu

Adanaspor, oyun olarak rakiplerinin gerisinde kalmasa da skor anlamında istediğini bulamadı ve Özhan Pulat dönemi sona erdi. Analistlik, performans antrenörlüğü, rakip izleme, şef scout gibi farklı görevleri üstlenerek deneyim kazanan, Avrupa kulüplerindeki işleyişin tüm evrelerini gözlemleme şansı yakalayan Özhan Pulat'ın pes etmeye niyeti yoktu.

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Kendi ayakları üzerinde duran bir teknik adam olduğu inancında

UEFA Pro Lisans sahibi olan ve Emre Belözoğlu, Hakan Yakın, Mehmet Aurelio, Levent Sürme, Osman Zeki Korkmaz gibi isimlerle birlikte kursa katılan, aynı zamanda kursun en genç isimlerinden olan Pulat, rakibe göre strateji üreten, adrenalinde karar verme özelliğini geliştiren, hakem, rakip, yedek oyuncu sevk ve idaresinde de üzerine koyduğunu ve artık kendi ayakları üzerinde duran bir teknik adam olduğu inancındaydı.

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Ateşten gömlek giydi, Hatayspor'u mucizevi bir şekilde ligde tuttu

Adanaspor sonrası birçok teklif alan Özhan Pulat, kendisi için en doğru takımı beklerken Hatayspor ile anlaştı. Volkan Demirel yönetiminde depremin ardından çok sıkıntılı bir sezon yaşayan Hatayspor, küme düşmesine kesin gözle bakılırken Özhan Pulat'la ligde kaldı. Son 4 haftada takımı ayağa kaldırıp ateşten çıkaran genç teknik adam daha önce Ömer Erdoğan’ın yardımcısı olarak görev aldığı Hatay’ı tek başına ligde tuttu.

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

'Gece arandım, sabah yola çıktım'

Hatay şehrinin hayatında çok önemli bir yerinin olduğunu vurgulayan Özhan Pulat, "Hatayspor, Hatay şehri benim hayatımda çok özel bir yere sahip. Burada yaşadığım iki yıl hem benim hem ailem için tarif edilemez güzellikle geçti. Hatayspor için ben Gaziantep maçından iki gece önce gece 1.30'da arandım ve hiç uyumadan sabah altıda ekibimle beraber Hatay'a yola çıktım. Oyuncularla özellikle ilk tanışmamızda kendi projemize, kendi felsefemize ve ligde kalacağımıza inandık. Onların potansiyellerine inandığımızı ve onların nasıl futbolcular olduğuna inandığımızı hissettirdik” dedi ve ekledi:

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

'Kaybetme duygularını tamamen zihinlerinden silmeleri önemliydi'

"Yönetim kurulumuz ve başkanımız takımın içinde daha aktif roller ve birlikteliği sağlayacak hamleler yaptı. Biz bir bütün olarak dört haftalık bir hikaye yazdık. Aslında bu çok uzun bir maraton ama bu dört haftalık hikaye bir sezona değecek bir hikaye oldu. Bu noktada özellikle oyuncuların gol yedikten sonra hemen gösterdikleri reaksiyon sahada sürekli kazanma içgüdüsü ile mücadele etmeleri, hangi rakip olursa olsun kaybetme duygularını tamamen zihinlerinden silmeleri önemliydi. Taraftar desteği yönetim desteği ve medya gücü hepsi oyunculara inandığını belli etti. Bu birliktelikle zoru başardık. Hatayspor‘un gelecek sezona dair en önemli projesi bu işten ders çıkarmaktır, bunlardan hepimiz gerekli dersleri çıkarıp önümüzdeki sezon doğru planlama ve doğru kadro kurgusuyla Hataysporumuz’u hak ettiği yere taşımak istiyoruz."

Tırnaklarıyla kazıya kazıya gelen teknik direktör: Özhan Pulat

Tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi

2006 yılında Bursaspor kulübünde mesleğe adım atan, 2008'de A Takım seviyesine yükselen, tüm bu süreçte analistlik, performans antrenörlüğü, rakip izleme, şef scout gibi farklı görevleri üstlenerek deneyim kazanan ve kendini geliştirme fırsatı olan Özhan Pulat, şampiyonluk kazanan Bursaspor kadrosunda antrenörlüğünü yaptığı Ömer Erdoğan ile kulüplerin hedefleri doğrultusunda sportif başarı, uygun maliyetli oyuncu bulma, oyuncu geliştirme ve kulübe maddi kazanç sağlama şeklinde dolu dolu yıllar geçirdi. Avrupa kulüplerindeki işleyişin tüm evrelerini gözlemleme şansı yakalayan, teknik adamlığa fikren adapte olup bu yola başlama kararı alan Özhan Pulat'ın kariyer yolculuğu ve sergileyeceği başarı, göstereceği performans futbolseverler tarafından heyecanla bekleniyor.

YORUM YAZ