Haftanın filmlerini Abbas Bozkurt yazdı: Star Wars'a gençlik aşısı

Star Wars serisinin yeni üçlemesinin finalini beklerken, J.J. Abrams ve ekibi bizi Harrison Ford’la özdeşleşmiş Han Solo’nun gençliğine götürüyor.

25 Mayıs 2018, Cuma 06:00
- A +
Haftanın filmlerini Abbas Bozkurt yazdı: Star Wars'a gençlik aşısı
Harrison Ford olmadan Star Wars filmi mi olur demeyin! Artık zaman değişti. Star Wars’un haklarını dudak uçuklatıcı paralara George Lucas’tan alan Disney de, elinden geldiğince çok film çıkararak gişede kesesini doldurmaya niyetli gözüküyor. Böyle diyoruz ama haklarını da yemeyelim, ‘Lost’un yaratıcısı olarak hayatımıza giren J.J. Abrams, ‘Güç Uyanıyor’ adlı filmde serinin ateşini yeniden yaktı ve şüphe içindeki pek çok Star Wars hayranını susturdu.

Hafızamızı tazelersek, 1977’de Lucas’ın çektiği filmle başlayan bu efsanevi seri, 1999’da ilk üçlemedeki olayların öncesine giderek yeniden canlanmıştı. 2015’te ‘Güç Uyanıyor’la bir kez daha dirilen seri, bizi Luke Skywalker’ın yaşlanıp, Darth Vader’ın tarih olduğu bir zamana getiriyordu. Star Wars evreni aşağı yukarı aynı olsa da, artık karşımızda yeni yetme kahramanlarımız var ve onlara yeni yüzler gerek...

‘Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi’, bizi Han Solo’nun gençlik yıllarına götürüyor. Onun sadık dostu Chewbacca’yla nasıl tanıştığını, suç dünyasına nasıl bulaştığını görüyoruz. Harrison Ford’dan bayrağı devralan Alden Ehrenreich’a da kısa sürede alışıyoruz. Daha önce Woody Allen ve Coen Kardeşler gibi isimlerin filminde oynayan jönümüz hemen kendini sevdiriyor.

Star Wars evreninden hikayelere, iyi anlatıldıkları müddetçe her zaman kapımız açık! Chewbacca’nın meşhur haykırışları ve bol efektli bir macera bizi bekliyor...

Hiçbir zaman burada değildin

Sinema eleştirmenlerinin görüşlerini ne kadar kale alıyorsunuz bilemiyorum ancak son dönemde neredeyse tüm eleştirmenlerin kalbini çalan nadir filmlerden biri var karşımızda. Öyle ki, Martin Scorsese’nin başyapıtı ‘Taksi Şoförü’yle bile karşılaştıranlar mevcut. Lynne Ramsay’in yönettiği, Joaquin Phoenix’in başrolde harikalar yarattığı ‘Hiçbir Zaman Burada Değildin’ insan tacirlerinin sert dünyasını benzersiz bir üslupla, görsel ve işitsel bir yönetmenlik gösterisiyle tasvir ediyor. Her zevke göre olmadığı kesin, ama yeni bir şeyler denemek istiyorsanız hiç durmayın!
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...