Galatasaray'da akıl oyunları...

Galatasaray’da Lemina’nın sakatlığı derbi öncesi planları bozdu. Terim yeni bir formül arıyor...

19 Şubat 2020, Çarşamba 07:00 Son Güncelleme:
- A +
Galatasaray'da akıl oyunları...

Merkezi sağlam tutmak isteyen Fatih hoca, Donk’u Seri’nin yanına çekip savunmada Marcao - Ahmet ikilisini deneyebilir. Orta alanda Seri ile Ömer birlikte oynayabilir. Bu durumda sol bekte Saracchi veya Linnes’in görev yapması gerekiyor. Belhanda, Seri, Emre üçlüsü de ihtimaller arasında. Ancak bir soru işareti de hücum hattında var: Adem mi, Falcao mu...

Galatasaray'da akıl oyunları...

Son haftaların en formda oyuncusu Mario Lemina’nın Yeni Malatyaspor maçında yaşadığı sakatlığın ciddiyeti, Fenerbahçe derbisi öncesi tüm planları bozdu.

Galatasaray'da akıl oyunları...

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Kadıköy deplasmanı öncesi kadro kurgusunu tekrar gözden geçiriyor. Elinde ön libero alternatifi bulunmayan Fatih hoca, takımdaki bazı taşları yerinden oynatabilir. İşte o ihtimallerden öne çıkanlar...

Galatasaray'da akıl oyunları...

Ya güç ya istikrar

Savunmanın göbeğinde stoper eksikliği nedeniyle Marcao ile beraber oynayan Donk, merkezi güçlü tutabilmek adına orta sahaya alınabilir. Bu durumda Seri, Donk, Emre Akbaba birlikte görev yaparken, savunmada Marcao’nun partneri Ahmet Çalık olacak. Ancak bu kez alışkanlığın bozulmasıyla defans dengesinde problem yaşanabilir.

Galatasaray'da akıl oyunları...

Doktor raporu önemli

Daha önce Seri’yi defansif orta saha olarak oynatan Terim, tekrar bu yönde bir tercih yapıp, burayı hareketlendirme amacıyla Ömer Bayram’ı merkeze çekebilir. Bu durumda sol bekte Saracchi veya Linnes’in görev alması gerekiyor. Uruguaylı futbolcu hakkında verilecek doktor raporu da kritik rol oynayacak.

Galatasaray'da akıl oyunları...

Taktik prova başlıyor

Terim’in bir silahı daha var. Geçtiğimiz haftalarda yaptığı gibi, Emre Akbaba ve Belhanda’yı birlikte oynatabilir. Belhanda’yı 8 numara, Emre’yi forvete yakın, Seri’yi de 6 numarada kullanma ihtimali var. Bu varyasyonlar hakkında yardımcılarıyla birlikte beyin fırtınası yapan Terim, bugünden itibaren taktik provalara başlayacak.

Galatasaray'da akıl oyunları...

Tecrübe mi, form mu...

Ancak akıllardaki tek soru işareti Lemina’nın boşluğunun nasıl dolacağı değil. Son haftaların formda golcüsü Adem Büyük ile sakatlığını tamamen atlatan ve Yeni Malatya maçında ikinci yarıda forma giyen Falcao arasındaki tercih de merakla bekleniyor. Terim, Falcao’nun tecrübesinin derbide avantaj sağlayabileceğini düşünüyor. Ancak Adem’in etkisini de göz ardı etmiyor. Bu soruların cevapları ise önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Galatasaray'da akıl oyunları...

Bir ihtimal daha var

Sağ üst arka adalesinde ikinci derece zorlanma ve kanama tespit edilen Lemina’nın sakatlığının 2 hafta ile 8 hafta arasında bir zamanda düzeleceği belirtiliyor. Ancak Galatasaray’da sağlık heyeti, derbi öncesi yıldız futbolcudan tamamen vazgeçmiş değil.

Galatasaray'da akıl oyunları...

Lemina’nın Kadıköy’deki maça çıkabilmesi için çok küçük de olsa bir ihtimal söz konusu ve bu ihtimal son güne kadar zorlanacak. Fatih hoca her ne kadar derbi planlarını Lemina’sız kadroya göre yapsa da doktorlardan gelecek müjdeli haberi maç saatine kadar bekleyecek. Sağlık heyeti, Lemina’yı Kadıköy’deki maça yetiştirmek için yoğun mesai harcıyor.

Metin Karabaş

Sıradaki haber yükleniyor...