Yeni yabancı kuralı! TFF'nin kararı bekleniyor

Yeni yabancı kuralı ile ilgili karar merakla bekleniyor. TFF cuma günü yapacağı açıklamayla 2023-2004 sezonundaki sahada kaç yabancı oyuncu olacağını duyuracak. Türk futbol kamuoyu merakla bu kararı beklerken TFF'nin vereceği kararın detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte Yeni Yabancı Kuralı ve tüm detaylar...

Yeni yabancı kuralı! TFF'nin kararı bekleniyor

Türkiye Futbol Federasyonu'nun yeni sezonda uygulayacağı 'yabancı kuralı' Cuma günü açıklanacak. Uzun süredir Kulüpler Birliği Vakfı, kulüp yöneticileri ve teknik direktörlerle yapılan görüşmeler sonunda mütabakata varıldı.

Haberin Devamı

3. LİG BÖLGESEL HALE GELECEK

Sözleşmenin en önemli maddelerinden biri sahadaki yabancı sınırının kalkması. 8+3 kuralının yerine 11 yabancı serbestisi getirilecek. Futbol kulüpleri yaptıkları genç yabancı transferlerinden 1 veya 2'sini B takımda oynatabilecek. B takımlar 3. Lig'e dahil edilecek ve 3. Lig bölgesel hale getirilecek. Burada mücadele edecek Süper Lig B takımları, 1.Lig'e kadar yükselebilecek ancak Süper Lig'e çıkma hakları olmayacak. Bu takımlarda yerli ve yabancı 23 yaş üstü oyuncuların oynamasına izin verilmeyecek.

BÜYÜKEKŞİ AÇIKLAMIŞTI!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF 1.Lig şampiyonu Samsunspor'a kupasını vermek üzere Samsun'a gitti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Büyükekşi, merakla beklenen yabancı futbolcu sınırı hakkında beklenen açıklamayı yaptı.

Haberin Devamı

EBRAR'DAN BEŞİKTAŞ SÖZLERİ!

TFF'DEN YABANCI KURALI AÇIKLAMASI

Süper Lig'de 2023-2024 sezonunda uygulanacak yabancı oyuncu kuralı hakkında konuşan Mehmet Büyükekşi, "Süper Lig'de seneye yabancı kuralı nasıl işlenecek onunla ilgili onları çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta inşallah açıklayacağız. Kulüplerimizle de toplantılar yapıyoruz. Yönetim kurulunda karar alıp kamuoyuna açıklayacağız" dedi.

YENİ KURALIN DETAYLARI

Yeni kuralın, eskisinden en önemli farkı sahada 11 yabancıya izin verilmesi olacak. Daha önce Fenerbahçe, mevcut yabancı kuralının 1 sezon daha devam etmesini isterken, Galatasaray serbest kalmasından yana tavır koymuştu. Kulüplerin yüzde 70'inin yabancıda serbestliği savunması üzerine TFF, teknik direktörlerin de görüşlerini alarak bir ara formülle sorunu çözmeye çalıştı.

Yeni yabancı kuralı TFFnin kararı bekleniyor

FAZLA YABANCIYA ALTYAPI PAYI

Türkiye Futbol Federasyonu son şeklini vereceği yeni yabancı kuralıyla ilgili önce kulüplere bilgilendirme yapacak. Cuma günü kulüp yönetimleri TFF'de bilgilendirme toplantısına alınacak. Ardından yeni kurallar kamuoyuna açıklanacak. Büyük oranda şekillenen 'Yeni Yabancı Kuralı'nda önümüzdeki sezon 14 sözleşmeye izin verilecek. 23 yaş altı nitelikli yabancılar için 14 sözleşmenin üzerinde de esneklik gösterilecek. Ancak 14'ü aşan sözleşmeler için TFF'de oluşturulacak bir fona alt yapılar için bir pay aktarılması zorunluluğu getirilecek.

Haberin Devamı

Mehmet Büyükekşi'den yabancı kuralı açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı (TFF) Mehmet Büyükekşi, yabancı kuralıyla ilgili açıklamalar yaparak, "Cuma günü, Kulüpler Birliği ile son bir toplantı yapacağız. Hazırladığımız bir takım taslaklar var. Lütfen bizim ağzımızdan veya sitemizden yayınlamadığımız hiçbir şeye itibar etmeyin. Yabancı kuralı ile ilgili henüz netleşmiş bir durum yok. Amacımız Türk futbolunun ileriye gitmesi" dedi.

"Yabancı kuralı ile ilgili henüz netleşmiş bir durum yok"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Lig'de yeni sezonda uygulanması planlanan yeni yabancı kuralıyla ilgili, "Cuma günü, Kulüpler Birliği ile son bir toplantı yapacağız. Hazırladığımız bir takım taslaklar var. Lütfen bizim ağzımızdan veya sitemizden yayınlamadığımız hiçbir şeye itibar etmeyin. Yabancı kuralı ile ilgili henüz netleşmiş bir durum yok. Amacımız Türk futbolunun ileriye gitmesi. Bizim amacımız her yıl altyapıdan A takıma en az 2 oyuncunun çıkması. İnşallah hep beraber bir yol bulup bu işe çözüm bulacağız" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Yeni yabancı kuralı TFFnin kararı bekleniyor

YORUM YAZ