Galatasaray ve Okan Buruk hakkında çarpıcı sözler 'Buruk'un aşılmaz savunması...'

Süper Lig'deki şampiyonluk yarışında Fenerbahçe'nin 6 puan önünde olan Galatasaray'da yüzler gülüyor. Bu hafta sonu ezeli rakibiyle derbide karşılaşacak olan sarı-kırmızlılar, dünyaca ünlü Total Football Analysis Magazine adlı siteye konu oldu. Buruk’un taktiksel yaklaşımını inceleyen site çarpıcı ifadeler kullandı. İşte haberin detayları.

99 puanla Süper Lig'in bitimine 2 hafta kala zirvede bulunan Galatasaray, şampiyonluk adına avantajlı konumda. Sezona beklediği gibi başlayamasa da sonrasında toparlanan sarı-kırmızılılar, Total Football Analysis Magazine adlı futbol analiz sitesine konu oldu.

Haberin Devamı

'Okan Buruk’un “aşılamaz” defansif futbol oyunu' başlığıyla yayınlanan analizde, sarı-kırmızılıların bu sezon sergilediği oyun hakkında pek çok detay ele alındı.

Okan Buruk'un tüm oyunun sisteminin etkili olduğunun belirtildiği yazıda özellikle savunma oyununa dikkat çekildi ve "Savunma oyunları sadece yerel rekorları kırmakla kalmadı, aynı zamanda Avrupa'daki en iyi takımlardan bazıları arasında etkileyici bir standart oluşturdu." ifadeleri kullanıldı.

Galatasaray ve Okan Buruk hakkında çarpıcı sözler Burukun aşılmaz savunması...

Sezon öncesinde güçlü bir kadro kurulduğunun ve sarı-kırmızılıların rakibini kendi ceza sahalarına hapsettiğinin ifade edildiği yazıda dikkat çekilen isimlerden biri Barış Alper Yılmaz oldu. Sacha Boey'in Bayern Münih'e gitmesi sonrası Galatasaray'ın sağ tarafının büyük yara aldığı belirtililerken "Serge Aurier'in sakatlanması doğal sağ kanat oyuncusu Barış Alper Yılmaz'ın zaman zaman daha derin bir rol üstlenmesine neden oldu." denildi.

Haberin Devamı

CAN DAMARI TORREIRA
Diğer bir işaret edilen isim ise Lucas Torreira oldu. Torreira'nın hareketliliği ve savunma zekasının rakiplerine karşı üstünlük sağladığı belirtilirken "Takımının pres anlayışına uygun olarak Torreira bu sezon Süper Lig'de 76 kontra pres hareketiyle başı çekiyor ve çok yönlülüğü sayesinde orta sahanın çeşitli bölgelerinde görev yapabiliyor." detayı da yer aldı.

Galatasaray'ın zayıf yönlerinin de ele alındığı analizde şu ifadeler yer aldı:
"Gol yemeyi önleme konusunda başarılı olunsa da, oyuncuların savunmasız oldukları yönler de var. Bunlardan biri, sürekli olarak geçiş hücumlarında zorlanmaları, genellikle beklerinin çok yüksekte olması ve yeterince hızlı geri dönememeleri nedeniyle kontraya yakalanmaları."

YORUM YAZ