Galatasaray'da tarihi divan! Riva ve Florya için karar günü...

Galatasaray Kulübünde, mali darboğazdan çıkabilmek için planlanan Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi projelerinin görüşüleceği olağanüstü genel kurul başladı. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek yaptığı açıklamada, ''1,5 milyar TL borcumuz var. Son 5 senede 500 milyon TL faiz ve kur farkı ödemesi yapıyoruz yani 1 Riva, 1 Florya elden gidiyor. Bunu durdurmak istiyoruz'' dedi.

22 Ekim 2016, Cumartesi 10:28 Son Güncelleme:
- A +
Galatasaray'da tarihi divan! Riva ve Florya için karar günü...
Maslak’ta bulunan UNIQ İstanbul Gösteri Merkezi’de gerçekleştirilen kongrede sarı-kırmızılı kulüp yönetimi, Riva ile Florya’da bulunan araziler için hazırlanan ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) iştiraklerinden Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile ön protokolü yapılan projelerin hayata geçirilebilmesi için genel kurul üyelerinden onay isteyecek.

Kongrenin gündeminde konu, "Taşınmazların değerlendirilmesi amacıyla ve bundan elde edilecek gelirin büyük kısmının Galatasaray Kulübü ile bağlı kuruluşlarının borçlarını ödemek, finansal yapılarını güçlendirip, mali bağımsızlığını sağlamak üzere kullanmak şartıyla, 29 Haziran 2016 tarihinde Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile imzalanan ön protokole uygun olarak nihai sözleşme imzalamak üzere yönetim kurulunun tam olarak yetkilendirilmesinin görüşülüp karara bağlanması." şeklinde yer aldı.

Genel kurula yönetim tam kadro katılırken, eski başkanlardan Alp Yalman ve Faruk Süren ile kulübün duayen isimlerinden İnan Kıraç da hazır bulundu. Organizasyonun başlangıcında kongre divan başkanı olarak İrfan Aktar seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından genel kurul başladı. 

Riva ve Florya projelerinin ayrı ayrı oylanmasını isteyen üyelerin verdiği önerge, tüzük gereği reddedildi.

Galatasaray - Trabzonspor maç sonucu: 0-1Dursun Özbek: Galatasaray'ın mali durumu son derece bozuk

Başkan Dursun Özbek yaptığı konuşmada Riva arazisinin geçmişi ve yakın dönemde yapılanları anlatarak Galatasaray'ın tarihinin en önemli genel kurullarından birini gerçekleştirdiği ifade etti. Başkan Özbek ardından Florya Metin Oktay Tesisleri'nin bulunduğu arazi için genel kurul üyelerini bilgilendirdi.

Dursun Özbek Galatasaray'ın borcunun 1,5 milyara yaklaştığını ve bunun yarısının bankalara faizli borç olduğunu ayrıca her 5 senede ödedikleri faizle bir Riva'nın gittiğini tekrarlarken konuşmasını şöyle sürdürdü."Gelirimiz yüksek yılda 150 milyona yakın gelirimiz var ancak 2020'ye kadar gelirlerimiz temlikli. Seçildiğim günden beri Galatasaray'ın mali yükünü kaldırdığımız takrirde herşeyi rahat yönetebiliriz çünkü gelirlerimiz yeter. Bu borcu ödemek için yeni kaynak yaratmak var. Hisse satışına karşıyım, elimizdeki asetleri değerlendirelim. Aynısı Real Madrid, Manchester United bunu yapıp kuyunun dibinden çıkmışlar. Bunu yapıp sportif başarıya yönelelim. Benim birinci görevim Galatasaray'ın mali bağımsızlığını kazanmasını gerçekleştirmek.  Sayın Genel Kurul yolun sonuna geldik. Buradan çıkalım. Durumumuz bu çıkışa destek verecek bir önerisi olan varsa hemen gelsin değerlendirelim. Fakat bugüne kadar herhangi bir çağrı olmadı.
Bunu yaptıktan sonra Galatasaray'ın gelecek yönetimlerine mali disiplini sürdürmeleri için Galatasaray Kriterleri adı altında, Galatasaray nasıl yönetilmeli diye bir çalışma içindeyiz. Ve kimsenin bir daha Galatasaray'ı aynı borçlu duruma getirmemesi için çalışma içindeyiz"

Başkan Dursun Özbek konuşmasının devamında Riva ve Florya arazileri için görüntülü sunum yaparak projeyi üyelere şöyle anlattı:

"Bir çalışma içine girdik protokol imzaladık.  Nasıl bir çalışma içine girdiğimizi size anlatacağım. Riva'da 250 bin metrekare inşaat alanı Emlak Konut ile protokol sonrasında 400 bin metrekareye yükseldi ve tahmini gelir hedefi 300 milyon dolar. Florya yeşil alan ve inşaat izni yok. Emlak Konut işbirliğinden sonra 40 bin metrekare inşaat alanı ve tahmini gelir 200 milyon dolar gelir.Riva tek başına yetmiyor mu diyorlar. Evet yetmiyor. Yetse bile önce Florya'yı önce düşünüyorum. Çünkü Riva'da imar hakkımız var, istediğimiz zaman yaparız. Florya'da yok ve. Bunu ancak bu şekilde yapabiliriz. Tercih yapacağız ya bu kanamalı durum devam edecek ya bu kanamayı durduracağız.

Rivanın parsel parsel satılması mümkün olamaz. Bütün gayrımenkullerimiz ipotekli. Bir satış pozisyonuna girmek için önce ipoteğin kalkması gerek. Emlak Konut ile işbirliğinde hasılatın paylaşımı yüzde 80 bizim yüzde 20 onların olarak gerçekleşecek.

Florya taşınırsa buraya karşılık 250-300 dönüm civarında bir araziyi istedim ve stada yakın olacak. Aksi halde Florya'dan çıkmayız. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. yılında Galatasaray'ımızı pırıl pırıl sıkıntısız bir hale getirmek istiyorum.

Bu arazileri kaybedeceğiz ama yerine yenilerini de eklemek amacındayız. 3. Havalimanı yakınında 2 milyon metrekare arsanın üst hakkı için görüşüyoruz.

Bu anlaşma paralel GSGM ile bildiğiniz stadın çatı davası var. Üst kullanım hakkımız yok.

"Stadın üst kullanım hakkını da alacağız"

"Stadın üst kullanım hakkını da protokol imzalaması sonrasında hemen alacağız. Ayrıca buraya salonu da yapacağız ve bunlar için Galatasaray'ın kasasından bir kuruş çıkmayacak. Günü kurtarma peşinde değilim. Benim başkanlığı 2018 yılında bitiyor. Projeye bakın 2023'lere kadar sürüyor. Ben, bizden sonraki yönetime pırıl pırıl Galatasaray'ın borçlarından arındırıldığı ve kendine yettiği doğru yönetildiği bir sistem bırakmak istiyorum. Galatasaray nasıl yönetilmeli ki tekrar bu borç sarmalına girmesin. Bunu da bir ortak çalışma ile hep beraber yapacağız. "

Galatasaray'ın Olağanüstü Genel Kurul'unda söz alan Galatasaray Vakfı Başkanı İnan Kıraç, başkan Dursun Özbek'in sunumunu beğendiğini belirtti ancak projenin gerçekleşmesi için "Şu anda doğru zamanda mıyız" sorusunu sordu.İnan Kıraç:"Berim oyum evet değil, proje doğru olsa da zamanlama kötü"

Kıraç sözlerine şöyle sürdürdü: "Galatasaray Türkiye'nin en önemli spor markasıdır. Türkiye'ye bütün spor dallarını getiren kurumdur. Bu yüzden sorunlarımıza Devlet de destek olmalıdır. Gerekirse diğer kulüplerle de birleşelim, kapı kapı dolaşalım, Sayın Cumhurbaşkanı'na çıkalım derdimizi anlatalım. Anlatılan güzel şeyler var. Biraz daha dayanalım, dişimizi sıkalım. Çünkü ülke olarak kritik bir durumdayız. ülkemizin içinde bulunduğu durum, dövizin seyri tüm diğer etkenler düşünüldüğünde benim kararım evet değil"

Hayri Kozak: Deli gibi çalışıyor, deli...'

Galatasaray Divanı'nın duayen isimlerinden Hayri Kozak, Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi projelerinin görüşüleceği olağanüstü genel kurulda çarpıcı açıklamalar yaptı.

İşte Hayri Kozak'ın sözleri:

"Galatasaray'ın çok önemli bu kongresine 1500 kişi gelmiş. Kabul edilebilir değil. Yolun sonuna geldik mi gelmedik mi? Buraya gelen herkes yolun sonuna geldiysek çözümlerini buraya getirmekle mükelleftir. Alırken üyeyi yanlış alıyoruz, bakın gelmiyorlar... Referandum yapın diyorlar da ortada adam yok. Biz yapamayız. Gündeme dön diyorsunuz da gündemin kalbi bu. Ben yuvarlak konuşmam. Liseli, lisesiz umrumda değil. Liselinin şahıyım. Üye alırken dikkat etmek gerekiyor. Genel kurula gelmeyen üye olamaz. Galatasaray Lisesi mezunu olmuş bir kişinin laubali olma hakkı yoktur. Bu adama bir güven verin. Kötü niyetli olmadığını düşünün. Sonra toplantı yapın, imza faslı yapın. Ama şu an "Evet" deyin. Ben birazdan oylamaya sunulacak projeye tüm Galatasaraylıları "Evet" demeye davet ediyorum. Bütün kalbimle inanıyorum. Bu adam parasını teminat olarak koydu. Deli gibi çalışıyor, deli..."

SAYFAYI YENİLEYİNİZ...

Hakan Balta, Trabzonspor maçının kadrosundan çıkarıldı!


Fotoğraflar: Murat Akbaş

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...