MENÜ

Futbolu yasakladılar

Mısır İçişleri Bakanlığı, stadyumlarda gerekli güvenlik şartları oluşmadığı gerekçesiyle 2012-2013 sezonunda aralarında Mısır kupası ve Süper Kupa'nın yer aldığı futbol karşılaşmalarının yapılmayacağını açıklandı.

16 Temmuz 2012, Pazartesi 19:16 Son Güncelleme:
- A +
Futbolu yasakladılar

Mısır İçişleri Bakanlığı, stadyumlarda gerekli güvenlik şartları oluşmadığı gerekçesiyle 2012-2013 sezonunda aralarında Mısır kupası ve Süper Kupa’nın yer aldığı futbol karşılaşmalarının yapılmayacağını açıkladı.

Bunun üzerine bugün bir açıklama da Mısır Ulusal Spor Komitesi Başkanı Imad el-Bennan'dan geldi. Bennan, ülkede futbol faaliyetlerinin yeniden başlamasının kulüplerin elinde olduğunu bildirdi.

Bennan'ın yaptığı açıklamada, "İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim ile konuyu açıklığa kavuşturmak için yoğun bir telefon trafiği yaşadık. Bakanlık, müsabakaların yapılabilmesi için gerekli şartların oluşmadığı gerekçesiyle başlangıçta böyle bir karar almış" dedi.

Bakanlığın "Statlarda güvenlik kameralarının bulunması, iki takımın taraftarlarının tel örgülerle ayrılması, müsabakaların güvenliğini temin için özel güvenlik şirketlerinden yardım alınması" şartlarını ortaya koyduğunu ifade eden Bennan, kulüplerin gerekli şartları yerine getirebilmeleri için 90 milyon Mısır Cüneyhine (15 milyon Amerikan doları) ihtiyaç duyduklarını vurguladı.
Karar, geçen şubat ayından bu yana futbol faaliyetlerinin durdurulmasından mustarip olan, yayın haklarından mahrum kaldıkları için mali kriz yaşayan Mısır kulüplerinin tepkisine neden olmuştu.

Kahire’nin kuzeydoğusundaki Port Said şehrinde yer alan Şehir stadyumunda meydana gelen şiddet olayları nedeniyle İçişleri Bakanlığı Mısır liglerindeki müsabakaları durdurma kararı almıştı. Port Said’teki olaylarda 74 kişi hayatını kaybetmişti.

AA

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...