Türkiye, Gürcistan'ı nasıl yener? Robert Prosinecki şifreleri verdi

Gürcistan'ın karşılaştığı son rakip Karadağ’ın hocası Robert Prosinecki, A Milli Takımımızın EURO 2024'teki ilk kritik sınavı öncesi uyarıda bulundu: "Kağıt üzerinde en kolay görünen maç aslında en zoru. Çünkü Gürcistan birlikte oynama becerisi oldukça yüksek ve böyle ekipler her zaman tehlikelidir. Onlara karşı gol atmak için merkezi delecek hücum setleri şart. Türkiye’nin gruptan çıkma anahtarı, bu 90 dakika olabilir"

Türkiye, Gürcistan'ı nasıl yener? Robert Prosinecki şifreleri verdi

Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası'nda heyecan son sürat devam ederken A Milli Takımımızın ilk maçı büyük bir heyecanla bekleniyor. Vincenzo Montella yönetimindeki Ay Yıldızlılar, açılışı Gürcistan maçıyla yapacak. Ülkemizde Kayserispor ve Denizlispor'da görev alan, şu sıralar Karadan A Milli Takımı'nı yöneten Robert Prosinecki, maçın önemine değindi ve galibiyet şifresini FANATİK'e verdi.

Haberin Devamı

'Kulüp takımı gibiler'

"Gürcistan’ı anlatırken bireysel yetenekli oyuncularından bahsetmeye gerek yok... Çünkü herkesin gördüğü ve bildiği şeyler. Gürcistan’a karşı daha çok yeni oyuncuları görmeye çalıştık. Karşımızda ise tamamen birbiriyle oynama becerisi yüksek bir takım vardı. Tamamen kompakt ve bir kulüp takımı gibi oynama becerisine sahipler. Bu tarz takımlar büyük turnuvalar için her zaman tehlikelidir."

Türkiye, Gürcistanı nasıl yener Robert Prosinecki şifreleri verdi

'Türkiye için çok önemli!'

"Açıkçası Türkiye için gruptaki en kolay görünen maç aslında en kritik mücadele. Hatta daha ileri giderek şunu söyleyebilirim ki Türkiye’nin bu maçı kazanması gruptan çıkmasının en önemli yolu."

"BİR RÜYA İÇİN BURADAYIZ"

Vincenzo Montella: Hepimiz bir rüya için buradayız

'Tuzağa düşmeden oynamalı'

"Bloklar arasındaki mesafeyi kısa tutan, dar alanda oynayan, topsuz oyunda agresif bir baskı uygulamaya çalışan ve tabi ki hızlı hücumlarla sonuç arayan bir anlayışları var. Böyle bir takıma karşı savunma derinliği en önemli unsur ki Türkiye’nin turnuva öncesi en büyük dezavantajının bu olduğunu düşünüyorum."

Haberin Devamı

Türkiye, Gürcistanı nasıl yener Robert Prosinecki şifreleri verdi

'Hücum setlerine sahip olmalılar'

"Birinci öncelik ne kadar üstün oynarsa oynasın savunma güvenliğini unutmamak. Hücumda Türkiye’nin direkt ceza sahası golcüsü yok ve bu yüzden merkezi delecek hücum setlerine sahip olmalılar. Bunun da yolu boş koşular sayesinde açılan alanlara özellikle derinlemesine atılacak ara toplar. Bu tarz toplar, Gürcistan’ın zaaflarını ortaya çıkarabilir."

Ömer Necati Albayrak / FANATİK ÖZEL

YORUM YAZ