MENÜ

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig'de yayın ihalesinin sonucunu açıkladı! Yayıncı ve anlaşma detayları belli oldu...

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig ve 1. Lig Yayın Hakları İhalesi'ne ilişkin resmi bir açıklama yaparak yayıncıyı ve kabul edilen teklif tutarını resmen duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig'de yayın ihalesinin sonucunu açıkladı! Yayıncı ve anlaşma detayları belli oldu...

Türkiye Futbol Federasyonu, merakla beklenen yayın ihalesi sürecinin ön anlaşma ile sonlandığını duyurdu. Yapılan resmi açıklama ile yayıncı ve sağlanan anlaşma şartları resmen belli oldu. 

Haberin Devamı

MUTLU SONLA BİTTİ

Futbol kamuoyunu haftalardır meşgul eden yayın ihalesi süreci, nihayet mutlu sonla bitti. Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig ve 1. Lig Yayın Hakları İhalesi'ne ilişkin sağlanan ön anlaşmayı duyurdu.

İLK ETAPTA SONUÇ ALINAMAMIŞTI

Türkiye Futbol Federasyonu, gelecek 3 sezonu kapsayan Süper Lig ve 1. Lig yayın hakları ihalesinin iptal edildiğini 29 Şubat’ta duyurmuştu. İhale’nin bu tarihte tamamlanması beklenmiş ancak teklif düşük bulunduğu için bir sonuç alınamamıştı.

İKİ TEKLİF VARDI

Türkiye Futbol Federasyonu ve Kulüpler Birliği temsilcilerinin yer aldığı Yayın İhale Komisyonu 29 Şubat’ta toplanmıştı. 2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Müsabakaları Yayın Haklarının Devri hakkında düzenlenen ihalede Saran Medya ile beIN Sports yer almıştı.

Haberin Devamı

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Ligde yayın ihalesinin sonucunu açıkladı Yayıncı ve anlaşma detayları belli oldu...

TEKLİFİN YÜKSELTİLMESİ İSTENMİŞTİ

Mevcut yayıncı kuruluş beIN ise 120 Milyon Euro'da kaldı. Edinilen bilgiye göre; TFF, beIN'den yıllık 185 milyon Euro'ya çıkmalarını istedi, dolar bazında bunun adı 200 milyon Dolar olarak konuldu. Bu teklif beIN tarafından kabul görmedi. TFF, Saran grubundan ise yıllık 150 milyon euroyu peşin istedi. Bu da kabul görmeyince ihale iptal oldu.

2 MART'A KADAR SÜRE VERİLMİŞTİ

İhalenin iptal sürecinde Türkiye Futbol Federasyonu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır. Yayın İhale Komisyonu'nun gelen teklifleri yetersiz bulduğu gerekçesiyle aldığı ihalenin iptaline yönelik tavsiye kararı, TFF Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilmiş ve bu doğrultuda Yayın İhalesi iptal edilmiştir. TFF Yönetim Kurulu tarafından alınan karar gereği Yayın İhale Komisyonu'nun önerileri doğrultusunda belirlenen yayın ihalesi muhammen bedeli ve diğer kriterlerin sağlanması şartıyla, Süper Lig ve 1. Lig yayın haklarının devrine ilişkin olarak tüm ilgililere 2 Mart 2024 Cumartesi günü saat 13.00'e kadar tekliflerini iletmeleri için süre verilmiştir" ifadeleri kullanılmıştı.

Haberin Devamı

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Ligde yayın ihalesinin sonucunu açıkladı Yayıncı ve anlaşma detayları belli oldu...

YENİ DÖNEM RESMEN DUYURULDU

Türkiye Futbol Federasyonu, yaptığı resmi açıklama ile Süper Lig'in 3 yıllık yayın hakları konusunda BEIN MEDIA GROUP ile anlaşma sağlandığını resmen duyurdu. 

TFF'nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye Futbol Federasyonu'nun 29.02.2024 tarihli ve 40 sayılı toplantısında alınan karar uyarınca, 2 Mart 2024 Cumartesi günü saat 13.30'da TFF Levent İstanbul adresine sunulan teklif, Beşiktaş 6. Noterliği huzurunda açılmış olup; TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Yayın Haklarının Devrine İlişkin 3 Ocak 2024 tarihinde TFF'nin internet sitesinde ilan edilen ihale kapsamında Paket E (tüm yayın hakları) için Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş'nin (BEIN MEDIA GROUP) sezonluk 182.000.000,00-USD (218.400.000,00-USD KDV DAHİL) teklif verdiği tespit edilmiştir.

Yayın İhale Komisyonu'nca, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon A.Ş'nin (BEIN MEDIA GROUP) sezonluk 182.000.000,00-USD (218.400.000,00 USD KDV DAHİL) teklifi kabul edilerek, ön sözleşme imzalanmıştır. 11 Mart 2024 Pazartesi gününe kadar TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig Yayın Haklarının Devrine ilişkin tüm hukuki sürecin tamamlanması kararlaştırılmıştır.

Haberin Devamı

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

REKOR SEVİYEDE BİTTİ

Yayın ihalesi konusunda BEIN MEDIA GROUP ile sağlanan yeni anlaşma, yıllar içerisindeki düzeylere bakıldığında rekor seviyesine ulaşmış durumda.

2016-17 | 500 milyon Dolar - 3,02 TL

2017-18 | 465 milyon Dolar - 3,64 TL

2018-19 | 388 milyon Dolar - 4,81 TL

2020-21 | 337 milyon Dolar - 7,06 TL

2021-22 | 215 milyon Dolar - 8,86 TL

2022-23 | 127 milyon Dolar - 16,55 TL

2023-24 | 80 milyon Dolar - 23,74 TL

2024-25 | 182 milyon Dolar - 31,35 TL

BEIN SPORTS'TAN AÇIKLAMA: ÇOK GURURLUYUZ

beIN MEDIA GROUP Grup CEO’su ve Digiturk CEO'su Yousef Al-Obaidly, ihale sürecinin ardından bir açıklama yaparak Digiturk'ün bir 3 sezon daha Süper Lig'in tek yayıncısı olmaya devam edecek olmasından duyduğu derin memnuniyeti dile getirdi.

Yaptığı açıklamada Al-Obaidly, "Trendyol Süper Ligi'nin tek resmi yayıncısı olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye'nin en büyük spor yatırımcısı Digiturk, yenilikçi ve kaliteli yayıncılık anlayışını beIN MEDIA GROUP'un küresel deneyimi ve uzmanlığıyla futbolseverlerle buluşturmaya devam edecek. Trendyol Süper Lig ve TFF 1. Lig'in tüm yerel ve uluslararası yayın haklarını en yüksek teklifi vererek kazanmış olmanın büyük mutluluğu içerisindeyiz. Küresel gücümüzü Türkiye'de son 23 yılda edindiğimiz engin deneyimle birleştirerek sporseverlere en kaliteli içeriği sunmaya devam edecek ve Türk futbolunun küresel pazardaki konumunu güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu hedef doğrultusunda başta teknolojiye yaptığımız yatırımlar olmak üzere son 7 yılda 20 milyar Türk lirası yatırım yaparak, sektörde standartları belirledik ve belirlemeyi sürdüreceğiz. Türk futboluna inanıyoruz, onun en büyük yatırımcısı olarak elde edeceği başarılara eşlik edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. İlerleyen süreçte Türk futbolunun yükselen bir değer olarak futbol ekosisteminde hakettiği yerini alacağına inancımız tam. Üyelerimize sadece spor yayıncılığı değil, eğlence içeriklerimiz, OTT platformlarımız ve internet hizmetlerimizle de çok daha fazlasını sunuyor, müşterilerimize eksiksiz bir multimedya deneyimi sağlıyoruz. Bu anlaşma, beIN MEDIA GROUP'un Türkiye'nin önde gelen spor, eğlence ve medya grubu olarak uzun vadeli başarısının ve devam eden hedeflerinin bir başka kanıtıdır" ifadelerini kullandı.

Emre Mor'dan milli takım açıklaması
YORUM YAZ