Fransa Lig 1'de yayın haklarında en güçlü aday beIN MEDIA GROUP

Fransız basınında çıkan habere göre, Ligue 1'de sezon sonu itibarıyla sona erecek yayın hakları ihalesi için yeni dönemde en güçlü adayın beIN MEDIA GROUP olduğu aktarıldı.

Fransa Lig 1'de yayın haklarında en güçlü aday beIN MEDIA GROUP

Avrupa'nın en önemli 5 liginden biri olan Fransa Ligue 1'de gözler, sezon sonunda yapılacak olan yeni yayın ihalesine çevrildi. beIN SPORTS, yeni dönemde Fransa Ligue 1'in de yayın haklarına sahip olabilmek için, lig yönetimiyle görüşmelerini sürdürüyor. Ligue 1 Başkanı Vincent Labrune, çeşitli medya kuruluşlarıyla yaptığı görüşmelerden olumlu sonuç alamadığı ve son olarak DAZN'ın ihaleden çekilmesiyle beIN SPORTS’un en güçlü teklif ile önümüzdeki sezon yayın haklarını alması bekleniyor.

beIN Sports'tan 700 milyon Euro

RMC Sports, yayın ihalesi hakkında kaleme aldığı haberde Yousef Al-Obaidly'nin, yayın hakları müzakerelerinde önemli bir oynadığını okuyucularına aktardı. beIN SPORTS’un 700 milyon Euro'luk teklifle LFP'nin kapısını çalacağını iddia edilirken, bu teklifin resmiyet kazanabilmesi için beIN SPORTS ile yayın distribütörü CANAL+ arasında yapılacak müzakerelerin de önem taşıdığı vurgulandı. İki taraf arasında anlaşmanın sağlanması için Yousef Al-Obaidly'nin yoğun bir çaba içinde olduğu ifade edildi. Uzun ve yoğun görüşmelerin ardından beIN, özellikle Canal+ ile finansal bir çözüm bulunması koşuluyla Ligue'in yerel TV haklarının değerini 700 milyon Euro'ya çıkarmasına izin vermeyi kabul etti. Doha ile sürekli temas hâlinde olan beIN yöneticileri Fransız futbolunu kurtarmayı kabul ettiler. beIN'e yakın bir kaynak “Yousef pazarlık konusunda çok serttir” diyor. Rakamlar konusundaki bilgisi akıllara durgunluk veriyor. beIN'in herhangi bir yayın hakkı için ödediği rakamları son ondalık noktasına kadar biliyor.

CANAL+ yöneticisi Maxime Saada, beIN MEDİA GROUP CEO'su Yousef Al-Obaidly hakkında şunları söyledi: “Yousef sektörde dünyanın en iyi profesyonellerinden biri. Elbette spor alanında dünya çapında bir uzman ama çok sayıda bölgede yayın hakları faaliyetlerini yönettiği için bundan çok daha fazlası. Uzmanlığının yanı sıra çalışma becerisi ve her zaman nazik yaklaşımı da herkes tarafından kabul görüyor.”

Saada: “Yousef, sektörde dünyanın en iyi profesyonellerinden biri”

RCM Sport’a açıklamalarda bulunan Canal+ CEO’su Maxime Saada, “Yousef, sektörde dünyanın en iyi profesyonellerinden biri. Elbette spor alanında dünya çapında bir uzman ama çok sayıda bölgede televizyon yayın hakları faaliyetlerini yönettiği için bundan çok daha fazlası. Uzmanlığının yanı sıra çalışma becerisi ve her zaman nazik yaklaşımı da herkes tarafından kabul görüyor” dedi.

Fransa liglerinde yer alan takımların finansal durumlarını denetleyen DNCG’nin, tüm Ligue 1 kulüpleriyle bir araya gelmesi ve mayıs ayı sonunda ilk görüşmenin yapılması beklenirken, konu hakkındaki ihalenin 5 Haziran’da sonuçlanması bekleniyor.

Haberin Devamı
YORUM YAZ