MENÜ

Fransa karıştı! Irkçılık Mbappe, Lacazette ve Griezmann'ın tepkisini çekti

Yaz boyunca ABD'nin karışmasına neden olan George Floyd olayının ardından ölümle sonuçlanmayan benzer bir olay da Fransa'nın başkenti Paris'te yaşandı. Bir plak şirketinin sahibi, stüdyosuna girmek üzereyken polisler tarafından dışarı çıkartılıp adeta öldüresiye dövüldü. Olayın ortaya çıkmasından sonra ünlü Fransız futbolcular da sosyal medyadan sert tepki gösterdiler.

27 Kasım 2020, Cuma 01:31 Son Güncelleme:
- A +
Fransa karıştı! Irkçılık Mbappe, Lacazette ve Griezmann'ın tepkisini çekti

Avrupa'da ırkçılığın en yüksek seviyede yaşandığı ülke olan Fransa'da yeni bir ırkçılık kaynaklı polis şiddeti yaşandı. Paris'in 17. bölgesinde Black Gold Corp Studios adlı plak şirketinin sahibi olan ve adının Michel olduğu belirtilen bir kişi maske takmadığı gerekçesiyle 3 polis tarafından öldüresiye dövüldü. Polisler Michel'e kimlik sormadan onu çok ciddi şekilde yaralarken, siyahi yapımcının kafa tasında çatlak ve bazı yerlerinde de kırıklar olduğu belirtildi. Savcılık ilk başta olayla ilgili herhangi bir soruşturma açmazken ve sessiz kalırken, olayın görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından ise İçişleri Bakanı devreye girdi ve polisler görevlerinden şu anlık uzaklaştırıldı.

Futbol dünyası ise bu olaya sessiz kalmadı. Fransa Milli Takımı'nın yıldız oyuncuları Mbappe, Griezmann ve Lacazette gibi isimler olaya büyük tepki gösterdiler. Mbappe, "Benim Fransa'm, ırkçılık yapamaz, yalanlar üzerinde yaşayamaz" derken, Fransa'mdan rahatsızım" mesajını paylaştı. Haberlerin yayılmasından sonra ise siyahi Fransızlardan bazı bölgelerde gösteriler düzenlendi. Fransız otoritelerin olayların büyümesinden çekindikleri belirtiliyor. UEFA, özellikle Şampiyonlar Ligi maçları öncesinde "Irkçılık karşıtı" reklam ve mesajlara büyük önem veriyor ancak son yıllarda kıtada genel anlamda ırkçılığın ciddi şekilde yükseldiği biliniyor.YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...