Fener'de kürek skandalı

Fenerbahçe Spor Kulübü, Habertürk Gazetesi'nde çıkan ve Fenerbahçe'nin, Hırvatistan'da katıldığı uluslararası yarışta başka kulüplerin lisanslı sporcusu olan iki kürekçiyi, Sarı- Lacivertli formayla yarıştırıp madalya kazandığını 'skandal' olarak nitelendiren habere sert tepki gösterdi.

05 Mayıs 2012, Cumartesi 12:30
- A +
Fener'de kürek skandalı

HaberTürk Gazetesi'nden Murat Ağca'nın yaptığı haberin 'habercilik skandalı' olduğunda dikkat çekilen açıklama şöyle:

Bir gazetede yayınlanan ve "Kürekte Skandal" başlığını taşıyan haberde, Kürek Şubemizin Hırvatistan’da katıldığı bir yarışmada başka kulüplere ait lisansları bulunan sporcuları Fenerbahçe adına yarıştırdığı ve bu suretle altın madalya kazandığı yazılmaktadır.

Baştan sonra yanlış ifade ve bilgilerle dolu haberde de görülmektedir ki, Fenerbahçe Spor Kulübü hakkında maksatlı haber yayınlamaya devam edilmektedir.

Kürek Şubemizin kaptanı Çağlar Özdemir yayınlanan haberle ilgili olarak Resmi Sitemize şu açıklamayı yapmıştır:

Kürek sporu ve yarışmalarında basketbol ve diğer branşlara ait kurallar geçerli değildir. Açık yarışlarda yarışma komitesine verilen isimlerin başka kulüplerde lisansları olsa bile; yarışması, derece alması skandal değil, doğal bir durumdur. Adı geçen gazete popülist bir habercilik yaparak bunun bir skandal olduğunu belirtmiş, aslında habercilikte bir skandala imza atmıştır.

Kürek sporunu takip eden gazeteciler ve yazarlar çok iyi bilmektedir ki; Uluslararası açık yarışmalarda oyuncu isimleri belirtilerek takım adına sporcu yarıştırabilirler. Bununla ilgili bir kısıtlama söz konusu değildir.

Yurt içi ve ya yurt dışında kulüplerarası bir yarışmada bu oyuncuları zaten yarıştıramazdık. Yarışma komitesi bizden bu oyuncularla ilgili lisansları göstermemizi isterdi. Ama açık yarışlarda ısrarla tekrar ediyorum böyle bir kural yok.

Özkan Özkara ve Muhammet Canşi isimli iki sporcumuz kendi kulüplerinden izinli olarak Fenerbahçe kafilesiyle yola çıkmış, yarışmış ve kazanmışlardır. Madalyaları müzemizde değil, kendilerindedir. Bundan sonra da yarışacak ve kazanacaklardır. Olayı bir başka boyuta getirmeye çalışmak, Kürek sporu ile ilgili bilgisizlikten kaynaklanmaktadır."

İşte söz konusu haber

Fenerbahçe'nin, Hırvatistan'da katıldığı uluslararası yarışta başka kulüplerin lisanslı sporcusu olan iki kürekçiyi, Sarı- Lacivertli formayla yarıştırıp madalya kazandığı ortaya çıktı

Fenerbahçe’nin kürekte kendi lisanslı sporcusu olmayan iki kürekçiyi uluslararası yarışmalara soktuğu ve bu sporcular üzerinden altın madalya kazandığı ortaya çıktı. HABERTÜRK’ün ulaştığı bilgilere göre Fenerbahçe Kürek Takımı, 14-15 Nisan’da Zagreb’te katıldığı Hırvatistan Açık Kürek Yarışmaları’nda, lisansları Kırkpınar Kulübü’nde bulunan Muhammet Canşi ile Hereke Kulübü sporcusu olan Özkan Özkara’yı Fenerbahçe formasıyla yarışlara soktu. Hırvat yarışma komitesine verilen listede Fenerbahçe’nin sporcuları olarak gözüken Muhammet Canşi ile Özkan Özkaya, 14 Nisan’da girdikleri Büyük B Erkekler iki tek dümencisiz kategorisinde ‘Fenerbahçe 2’ ismiyle Final A müsabakasını birinci sırada tamamlayarak altın madalya kazandı. Aynı yarışta Fenerbahçe 1 ekibi ikinci, Türk Milli Takımı da üçüncü oldu. Canşi ve Özkaya’dan oluşan ekip, bir gün sonra yine aynı yarışa ‘Fenerbahçe 3’ ekibi olarak katılarak bu kez 4. sırayı aldı.

KULÜPLER ŞAŞKIN

Sarı-Lacivertli kulübün sporcularını yurtdışına götürmek için her iki kulüpten de muvaffakat aldığı ancak kulüplerin bu izni Fenerbahçe adına değil, kendi kulüpleri adına yarışılması için verdiği belirlendi. Kırkpınar Kulübü Başkanı Fatih Fil, “Muhammet Canşi bizim lisanslı sporcumuz. Kulüp olarak faaliyetlerimizi Fenerbahçe’nin desteğiyle yapıyoruz. Açık yarış olduğu için Canşi’nin Fenerbahçe ile gitmesine izin verdik. Fakat Fenerbahçe adına yarıştığını bilmiyorduk” diye konuştu.

NALGA OLAYINI HATIRLATTI

Kürekte yaşanan olay, akıllara üç yıl önce basketbolda meydana gelen ‘Cemal Nalga’ skandalını getirdi. 2009 yılında Galatasaray Cafe Crown basketbol takımının 5 maç cezalı oyuncusu Cemal Nalga’nın, sezon öncesi hazırlık maçlarında takımın diğer basketbolcusu Tufan Ersöz’ün formasıyla oynadığı ortaya çıkmıştı.

"BİZ UYARDIK"
Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşseven de Fenerbahçe’nin, uluslararası bir yarışta başka takım sporcularını kendi formasıyla yarıştırmasının kurallara uygun olmadığını söyledi. Bu durumdan yarışmalar sonrası haberdar olduklarını dile getiren İşseven, “Fenerbahçe ile konuyu görüştük ve kendilerini uyardık” dedi. İşseven, Sarı-Lacivertli kulübün federasyondan aldığı izin doğrultusunda bu sporcuları Fenerbahçe değil, mensubu bulundukları kendi takımları adına yarıştırması gerektiğini vurguladı.

G.SARAY İZİN VERMEDİ
Her iki milli kürekçiyi de Fenerbahçe’nin uzun zamandır transfer etmek istediği, ancak Canşi ve Özkaya’nın eski kulübü Galatasaray bu transferlere izin vermeyince kürekçilerin Kırkpınar ve Hereke kulüplerine geçtiği öğrenildi.

 HTSPOR / Murat AĞCA

2

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...