Fenerbahçe'den kupa zaferi paylaşımı!

Fenerbahçe'den kupa paylaşımı geldi. Harington kupasının 97. yılının kutlama yıldönümünde Fenerbahçe nostaljik bir paylaşım gerçekleştirdi. 29 Haziran 1923'te kazanılan kupayla ilgili bir video hazırlayan Fenerbahçe, "Harington Kupası; bir takımın kazandığı en büyük bağımsızlık zaferidir." sözleriyle bu paylaşımı sosyal medya hesaplarından gerçekleştirdi.

29 Haziran 2020, Pazartesi 19:20 Son Güncelleme:
- A +

Fenerbahçe, Harington Kupası zaferine özel bir paylaşım yaptı. 97. yılının kutlandığı bu zaferin öneminin anlatıldığı videoya sarı lacivertli taraftarlar büyük etkileşim gerçekleştirdi. Fenerbahçe, "Harington Kupası; bir takımın kazandığı en büyük bağımsızlık zaferidir." sözleriyle kupanın önemini vurguladı.

GENERAL HARINGTON KUPASI NEDİR?

General Harrington Kupası, Birleşik Krallık işgal kuvvetleri komutanı General Charles Harington Harington'ın İstanbul'dan ayrılırken kendi adına düzenlediği futbol maçıdır.

29 Haziran 1923 tarihinde, Taksim Stadı'nda çok büyük bir seyirci topluluğu önünde İngiliz başkumandanın oluşturduğu karma İngiliz takımına karşı Fenerbahçe kendi kadrosu ile karşı karşıya gelmiştir. Fenerbahçe bu maçı Zeki Rıza Sporel'in iki golüyle 2-1 kazanmıştır. Fenerbahçeli futbolcular seyircilerin omuzları üzerinde stattan çıkarılmışlar ve Beyoğlu caddelerinde büyük sevgi gösterileri arasında dolaştırılmışlardır.

Maç gecesi Lozan Konferansı'nda bulunan Türk Heyetine de bu galibiyet haberi ulaştığında heyet başkanı İsmet Paşa tarafından Fenerbahçe kulübüne "Heyetimiz adına hepinizi mutlulukla tebrik eder, meserretle gözlerinizden öperim." dediği bir kutlama telgrafı gönderilmiştir.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...