Fenerbahçe'de Jose Mourinho açıkladı! 'Benimle ilk iletişime geçen...' | Transfer ve şampiyonluk sözleri

Süper Lig'de geçtiğimiz sezonu 2. olarak tamamlayan Fenerbahçe'de yeni sezon öncesi bir kan değişim yaşandı. İsmail Kartal ile yolların ayrılmasının ardından Sarı Lacivertliler, takımın başına Jose Mourinho'yu getirdi. Şampiyonlar Ligi finalinde imzayı atan, dün ayağının tozuyla taraftarı önünde de sembolik imza atan Portekizli çalıştırıcı bugün de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ayrıca toplantıda Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Sportif Direktör Mario Branco da yer aldı. Çarpıcı açıklamaların yapıldığı toplantıda transfer yanıtları ve Aziz Yıldırım ile ilgili sözler çok konuşuldu.

'TOPLANTIDA DUYACAKLARIYLA...'

Ali Koç: 6 senedir yalanla mücadele ediyorum. Yeri geliyor TFF Başkanı, yeri geliyor rakibimizin başkanı, yeri geliyor bir önceki başkanımızın... Sayın Mourinho, Türkiye'ye para için gelseydi Suudi Arabistan'da olurdu, Türkiye'de başka kulüpte olurdu, diğer seçim adayımızda olurdu. Bizim ona sunduğumuz proje neticesinde teklifimizi kabul etti. Biz, şampiyonluğa oynarken ona teklif yapmadık, bu söz konusu değildi. Teklifimizi beklediler. Ligimiz biter bitmez de kendileriyle temasa geçtik. Jose Mourinho ile biraz sonra yapacağımız toplantıda duyacaklarıyla içi rahatlayacaktır.

'ÖZEL ŞEYLER YAPMALISINIZ'

Mourinho: Taraftarları mutlu edersem, o zaman 'özel' olurum. Tatili sevmem. 'Özel' olmak için 'özel' şeyler yapmalısınız. İşim ve hırsım, rakiplerden daha çok kazanmak.

'DİNAMİK OLMAMIZ GEREKİYOR'

Mario Branco: Sürekli değişen yönetmeliklerle bir şeyler başarmak kolay değil. Önümüzdeki sezon, benim Türkiye'deki üçüncü sezonum olacak ve yabancı kuralı üçüncü defa değişmiş olacak. Kısa vadeli değil, orta vadeli plan yapmayı severim. Dinamik olmamız gerekiyor.

Haberin Devamı
'ARDA GÜLER GELMEK İSTERSE NEDEN OLMASIN'

Mourinho: Arda Güler gelmek isterse, neden olmasın. Fenerbahçe'yi seviyorsa, bedavaya gelecekse ve maaşını %75'ini Real Madrid ödeyecekse, hayır diyemeyiz.

'BÜTÜN İLGİYİ ÜSTÜMDE İSTERİM'

Mourinho: Teknik ekibime gelecek olursak, benim için en önemlisi patronun ben olduğum. Benim yanımda çalışanların kaç kişi ve kim olduğu, sizler için şu an önemli olmamalı. Sizler için önemli olan, bu kişiler kulüp için çalışacaklar. Hepsi yüksek kalitede insanlar, çünkü ben her zaman yüksek kalitede insanlarla çalışırım. Kendilerini yavaş yavaş tanıyacaksınız, şu anda bunun zamanı değil. Ben, bu konuda biraz bencilim, bütün ilgiyi üzerimde isterim.

'DYBALA VE LUKAKU'YU İSTEMİYORUM'

Mourinho: Bir transferi bittikten sonra öğrenmelisiniz. Buranın kültürü birazcık farklı, spekülasyonlar oluyor. Lukaku'yu, Dybala'yı istediğime dair şeyler duyuyorum. Bu oyuncuları istemiyorum. Biz ne yaptığımızı biliyoruz.

Haberin Devamı
'HAYALİMDEKİ FENERBAHÇE'YE ÇOK YAKLAŞTIK'

Ali Koç: Hayalimdeki Fenerbahçe sadece saha içi değil, kurumsallıktı. Finansal sağlık, insan sermayesi, en başarılı spor kulübü olmasıydı. Avrupa'nın gediklisi olan, altyapılarından futbolcular çıkartan Fenerbahçe'ydi. Her şey arzuladığımız gibi mi oldu? Hayır ama çok yaklaştık. Hedefimiz, kura çekimlerinde tercih edilmeyecek bir kulüp haline getirmek. İyi gidiyoruz, bunun başarmanın yolu da böyle kalibrede bir hoca getirmek. Bence doğru hamleyi, doğru zamanda yaptık. Birbirimizi tanıdıkça, anladıkça kimya ve frekansın tuttuğunu gördük.

'DAHA AZ PUAN ALALIM AMA ŞAMPİYON OLALIM'

Mourinho: Bir takımın 99, bir takımın 102 puan toplaması lig için iyi bir şey değil. Bu farkın kapanması gerekiyor. Umarım lig gelecek sezon daha dengeli ve daha çekişmeli olur. 99 puandan az alalım ama şampiyon olalım.

Haberin Devamı
'TARAFTAR TALEPKAR OLMALI'

Mourinho: Taraftarların çılgın ve talepkar olması gerekiyor. Bizlerin üstünde bu baskıyı yaratmalı. Eğer Fenerbahçe'de oynayan bir futbolcu bu baskıyı kaldıramıyorsa, demek ki Fenerbahçe'ye ait değildir.

'BENİM İÇİN HIRS...'

Mourinho: Bana sunulan dosya doğru. Aslında bu işin doğasına biraz aykırı. Çünkü genelde teknik direktörler, kulübe kendi projelerini sunar. Bu sefer tam tersi oldu. Kulüp, bana projelerini sunmak istedi. Bana sunulan proje ve gösterilen seviye, beni etkiledi. Daha sonra ikinci kısım geliyor benim için. Hırs. Hırs nedir? Benim evim Londra'da. Londra'da 9. sırada bir takım alıp Avrupa Ligi'ne gitmek midir hırs? Ya da İtalya'da 6. sırada bir kulüple Avrupa kupası almak mıdır? Benim için hırs, her maçı kazanmak için oynamaktır ve o baskıyı hissetmektir. Konfor alanımda olmak istemiyorum. Eğer imkanım olsaydı, yarın antrenmana başlar ve önümüzdeki hafta ilk maça çıkmak isterdim. Şimdi benim bir etki yaratma zamanım.

'ARKANDA BİR ÜLKE OLACAK'

Mario Branco: Hocamıza, 'Arkanda bir kulüp değil, bir ülke olacak. 35 milyon taraftarı var.' dedim. Portekizliyiz, Portekiz'de 10 milyon insan yaşıyor. 3.5 katı kadar...

Haberin Devamı
MOURİNHO'NUN TERCİH NEDENİNİ DUYURDU

Ali Koç: Jose Mourinho'ya gelme nedenini sordum. 'Türkiye ve Fenerbahçe, bana çok şey katacak' dedi. Yıllar sonra Fenerbahçe'ye şampiyonluklar getirirsem ve Avrupa'da ilk iki turnuvada iyi işler yaparsam, insanlar 'Winner karakterini Fenerbahçe'ye de uyguladı' diyecekler. Bu da benim kariyerime katkı sağlayacak.

'ANA HEDEFİMİZ SÜPER LİG'

Mourinho: Sıfır söz veriyorum, kulübe karşı bağlılık, tutku, taraftarlara karşı empati sözü verebilirim. Bu forma artık derimin bir parçası. Kulüpte herkesin bu düşüncede olmasını isterim. Söz vermem ama ana hedefimiz Süper Lig'i kazanmak. Şampiyonluk için oynayan diğer 3 takıma saygı duyuyoruz. Avrupa'da 6 final oynadım, 5'ini kazandım ama adım adım gitmeliyiz. Elemeler kolay olmayacak. Bunu söylemem doğru olmayabilir ama umarım EURO2024'teki oyuncularımız erken elenir ve hızlı dönerler. Avrupa Ligi'ne katılmak başarı anlamında daha hayalci durabiliyor ama ana hedefimiz Şampiyonlar Ligi.

'MOURİNHO'NUN İSTEDİĞİ İSİMLER ALINACAK'

Mario Branco: Jose Mourinho'nun istediği transfer profillerini biliyoruz. Pazarda hocamızın istediği oyunculara uygun isimlerin kimler olduğunu biliyoruz. Seçim döneminde geçiyoruz.. Önümüzdeki pazartesiden itibaren tam gaz çalışmak için hazırız. Zorlu bir yaz olacak. EURO2024, izne giden oyuncular, erken eleme maçları... Şampiyonlar Ligi büyük bir hedef. Dinamik ve markete yaklaşımımızla esnek olmamız gerekiyor. Başkana teşekkür ederim, Jose Mourinho'nun istediği şekilde markete giriş yapabileceğimizi düşünüyorum.

Haberin Devamı
'MAYIS AYINDA ŞAMPİYON OLMAK İSTİYORUZ'

Mario Branco: Ben transfer şampiyonu olmak istemiyorum, ben mayıs ayında şampiyon olmak istiyorum. Yazın şampiyon olmazsınız. Geçen sene transfer anlamında iyi bir iş çıkardık. Ben tabii ki biraz taraflıyım ama tutturma oranımızın yüksek olduğunu düşünüyorum. Takım çok iyi iş çıkardı. Dünyadaki her takım gibi geliştirmemiz gereken çok şey var. Biz istikrar istiyoruz, ev temelinden inşa edilmeye başlanır, çatıdan değil. Benim yönetici vizyonum olarak ilk önce hoca kadrodaki güçlü-zayıf yönleri belirler. Çünkü hocamızın da belirttiği gibi her hocanın kendi vizyonu, metodu ve yöntemi vardır. Bu çerçevede takımı nasıl güçlendireceğiz, ona bakacağız. Pazarda hocamızın bize profil olarak sunduğu oyuncuları biliyoruz.

ALİ KOÇ'TAN TRANSFER AÇIKLAMASI

Ali Koç: Şampiyonluk sözü verdiğinizde, şampiyon olmuyorsunuz. Ben şu sözü verdim, şampiyonluk sözü vermeye gerek duymayacak bir takım kuracağız. Sizden sonra Jose Mourinho ile bu konu hakkında toplantı yapacağız. Genç kongre üyelerinin gönlünü çalmak için boş sözler vermeyeceğiz. 'Anlaşacağız, getireceğiz' dersek, bunları yaparız. 3-5 oy için bitmemiş transfer açıklamayacağız. Böyle seçim kazanmayalım! Cumartesi öncesi bir açıklama yapacağımızı düşünmüyorum. Konuştuğumuz oyuncular var, daha Jose Mourinho devreye girmedi. O da devreye girince cazibe daha da artacak. Fenerbahçe artık bir cazibe merkezi.

'ÇOK GÜÇLÜ BİR TAKIM KURACAĞIZ'

Mourinho: Oyuncularımın bana güvenmelerini isterim. Dürüst biriyim. Onlar için her zaman çok iyi biri olmayabilirim ama dürüst olurum. Onların düşünceleri benim için çok önemli. Fenerbahçe taraftarının rüyalarını gerçekleştirmek için çok güçlü bir takım kuracağız.

'İSMAİL KARTAL'A TEŞEKKÜR EDERİM'

Mourinho: İsmail Kartal'a başarılar dilerim, bıraktığı takım için teşekkür ediyorum. Bıraktığı takım için teşekkür ediyorum. Geçen sezon hakkında yorum yapmak etik olmaz.

'EĞER SESİMİ YÜKSELTMEM GEREKİRSE...'

Mourinho: Portekiz'de Fenerbahçe'nin maçları veriliyor. Bir teknik direktör olarak benim de iyi ya da kötü şeylerim vardır. Avrupa'da daha fazla insan burayı takip edecektir diye düşünüyorum... Ben buraya Türk futbolu için geldim ama temelde Fenerbahçe için geldim. Fenerbahçe'nin haklarını savunmam için hareket etmem gerekirse bunu 2 kere düşünmem.

AZİZ YILDIRIM BAŞKAN SEÇİLİRSE ÇALIŞACAK MI?

Soru: Aziz Yıldırım başkan olursa onunla da çalışacak mısınız?

Mourinho: Önümüzdeki 2 sezon boyunca Fenerbahçe teknik direktörüyüm. Cevap evet.

"Ben, 2 yıl boyunca Fenerbahçe'nin teknik direktörüyüm. Ama Ali Koç ve Mario Branco buradayken sözleşme imzaladım. Çünkü benim için istikrar, proje ve organizasyonun seviyesi çok önemliydi. Burada her şey çok üst düzey. Ben, istikrar istiyorum. Fenerbahçe'nin teknik direktörüyüm ve taraftar için elimden gelen her şeyi yapacağım. Ben, Ali Koç ve Mario Branco'nun sunduğu proje için buraya imza attım."

BRANCO: KAFALARDA SORU İŞARETİ OLMASIN

Mario Branco: Jose Mourinho, 2 yıl boyunca Fenerbahçe'nin teknik direktörü. Kafalarda bir soru işareti olmasın... Bu sezon için söyleyebilirim ki ben, Jose Mourinho ile Türkiye'ye gelmesi için görüşen ilk kişiyim. Ondan sonraki şeyler benimle ilgili olan şeyler değil. Beni ilgilendiren kısım, işin sportif kısmı ve hocamıza sunduğumuz proje... Başkanımızın bu kulüp için sahip olduğu vizyon ile futbol tarihindeki en iyi teknik direktörlerden birinin ilgisini çekmeyi sağladık. Dünyada 3 farklı Avrupa kupasını CV'sine yazdıran tek hoca Fenerbahçe'ye gelmeyi kabul etti... Ben de başkanımıza bu önerime güvendiği ve hocamıza da başkanımızın projesine güvendiği için teşekkür ederim.

MOURİNHO: AZİZ YILDIRIM İLE GÖRÜŞTÜM AMA...

Jose Mourinho: İmza atmadan önce kimseye sormama gerek yoktu. Ailemin, dostlarımın ve menajerimin fikrini alırım ama kimseden izin almam. Tabii ki Aziz Yıldırım ile görüşmem oldu ama izin almadım.

MOURİNHO'DAN TRANSFER SÖZLERİ

Jose Mourinho: Transfer olarak hiçbir ismi kimseyle konuşmadım. Ben projeyi ve istikrarı görmek istiyorum. İsimler üstünden değil profiller üstünden konuştuk. Geçmiş kulüplerimden hiçbir oyuncuya karşı bir ilgim oldu. Roma'dan hiçbir oyuncuya karşı ilgim yok.

MOURİNHO'DAN AZİZ YILDIRIM YANITI

Jose Mourinho: Benimle ilk iletişime geçen kişi Mario Branco'ydu. Sonuç olarak Ali Koç da iletişime geçen kişi oldu. Benim buraya gelmemi tetikleyen şey bu oldu... Ben gerçekten transfer anlamında hiç kimseyle bir isim konuşmadım. Ben projeyi görmek istiyorum. İsimler değil, profiller üzerinden konuştuk. Asla isim konuşmadık... Geçmiş kulüplerimde herhangi bir oyuncuya karşı ilgim olmadı. Roma'dan herhangi bir oyuncuyu istemedim, bu doğru değil... Şu an yapmamız gereken şey sakin bir şekilde işlerimizi yapmamız...

ALİ KOÇ'TAN AZİZ YILDIRIM'A GÖNDERME...

Ali Koç: Seçim sürecimiz var, geçen seferin iki katı oy kullanımı olacak. Fenerbahçe'nin kazandığı bir sonuç olsun. Biz hayal satmıyoruz, gerçekleri anlatıyoruz. 6 senedir hiçbir transferde haber sızdırmadık. Transferi yaptıktan sonra açıkladık. Jose Mourinho da aynı şey oldu. Sayın Yıldırım 'Anlaştık' dedi ama işin gerçeği böyle değildi. Gerekli açıklamayı Jose Mourinho yapacaktır. Nokta atışı hamleler yapıyoruz, daha hızlıyız ve daha planlıyız. Sayın Branco yeni sezon planlamaları neticesinde yaptığı temasların sonucu bu masada hep birlikte oturuyoruz.

ALİ KOÇ: MOURİNHO ÇOK ŞAŞIRDI

Jose Mourinho için düzenlenen basın toplantında Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ve Sportif Direktör Mario Branco da yer aldı. Dün düzenlenen imza törenine de değinen Koç, "Hocamız ve ekibi böyle bir imza töreni yaşamadık dediler. Hocamız Fenerbahçe taraftarının gücünü coşkusunu çok beğenmiş." ifadelerini kullandı.

Ali Koç sözlerine şu şekilde devam etti:

"Stada gelen 35 bin taraftarımıza teşekkür ederim. Hocamıza müthiş bir 'Hoş geldin' kutlaması yaptık. Hocamız ve ekibinden 'Böylesini yaşamadık' şeklinde bir ifade duydum. Fenerbahçe'nin farkını gösterdikleri için taraftarlarımıza teşekkür ederim."

BASIN TOPLANTISI BAŞLADI

Fenerbahçe Teknik Direktörü Jose Mourinho basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor. Ayrıca toplantıda Başkan Ali Koç ve Sportif Direktör Mario Branco da açıklamalarda bulunuyor.

JOSE MOURİNHO MESAİYE BAŞLADI
BASIN TOPLANTISINDA SORULARI YANITLAYACAK

İsmail Kartal ile yolların ayrılmasının ardından Sarı Lacivertliler, takımın başına Jose Mourinho'yu getirdi. Şampiyonlar Ligi finalinde imzayı atan, dün ayağının tozuyla taraftarı önünde de sembolik imza atan Portekizli çalıştırıcı bugün de basın mensuplarının sorularını yanıtlayacak.

MOURİNHO: BU FORMA TIPKI DERİM VE KEMİĞİM GİBİ OLACAK

İsminin Fenerbahçe'yle anılmaya başladığı andan itibaren taraftarların sevgisini derinden hissettiğini belirten Mourinho, "Normalde bir teknik adam elde ettiği zaferden sonra bu sevgiyi görür. Ama bunun öncesinde bunu hissedebiliyorum. Bu da bana büyük bir sorumluluk veriyor. Sizlere söz veriyorum ki şu andan itibaren ben de sizin ailenize aitim. Bu forma tıpkı benim derim, kemiğim gibi olacak. Futbol sizler, bizler için bir tutkudur. Öyle zannediyorum ki bu tutkuyu hissedebileceğim en iyi yerlerden birisindeyim." ifadelerini kullandı.

MOURİNHO İMZAYI ATTI

Fenerbahçe Kulübü, dünyaca ünlü Portekizli teknik direktör Jose Mourinho ile resmi sözleşme imzaladı. Ülker Stadyumu'ndaki imza töreni, taraftara açık gerçekleştirildi. Törenden 2 saat önce tribünlerdeki yerlerini alan 30 bine yakın sarı-lacivertli taraftar, Jose Mourinho lehine uzun süre tezahürat yaptı.

BELLINGHAM'A: FENERBAHÇE'YE GELİYORSUN

Fenerbahçe ile anlaşmaya varan teknik direktör Jose Mourinho, yorumcu olarak takip ettiği Şampiyonlar Ligi finali sonrasında Real Madrid'in yıldızı Jude Bellingham ile ilginç bir diyalog yaşadı.

Portekizli teknik adam ve Bellingham'ın annesi fotoğraf çekildikten sonra yıldız futbolcu, Mourinho ile arasındaki diyaloğu şu sözlerle anlattı:

"Jose Mourinho'ya, 'annemle bir fotoğraf çektirir misiniz, yıllardır sizi çok seviyor' dedim. O da kabul etti ve fotoğraf çektirdi. Daha sonra bana, 'Şimdi Fenerbahçe'ye geliyorsun' dedi"

Fenerbahçede Jose Mourinho açıkladı Benimle ilk iletişime geçen... | Transfer ve şampiyonluk sözleri

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE MOURİNHO VE FENERBAHÇE DAMGASI

Real Madrid'in Borussia Dortmund'u 2-0 yenerek Şampiyonlar Ligi'ni kazandığı maça Jose Mourinho ve Fenerbahçe damgasını vurdu. Portekizli teknik adamın sarı-lacivertlilerin başına geçmesi adeta final maçının önüne geçti.

Real Madrid'in şampiyonluğa ulaşmasının ardından ise eski futbolcu Rio Ferdinand ve Bellingham ile saha içinde yayın yapan Mourinho'nun sürekli olarak Fenerbahçe'den bahsetmesi sosyal medyada çok konuşuldu. Bir muhabirin "Devre arasında bir süreliğine kayboldun, sonra Fenerbahçe sosyal medya ekibinden bir duyuru geldi" sözleri üzerine dünyaca ünlü isim, "Az önce kontratı imzaladım" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçede Jose Mourinho açıkladı Benimle ilk iletişime geçen... | Transfer ve şampiyonluk sözleri

YORUM YAZ