Feghouli yorumu: Saha içindeki dönüm noktası!

Süper Lig'de bitime bir hafta kala Galatasaray şampiyonluğunu ilan etti. Tivibu Spor'da yayınlanan 'Ters Köşe' programında konuşan yazarımız Ali Ece, "Saha içindeki dönüm noktası, kontrolün Feghouli'ye geçmesi mi oldu?" sorusunu yanıtladı.

23 Mayıs 2019, Perşembe 18:50
- A +

Galatasaray, Süper Lig'de bitime bir hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. Tivibu Spor'da yayınlanan 'Ters Köşe' programında konuşan yazarımız Ali Ece, "Saha içindeki dönüm noktası, kontrolün Feghouli'ye geçmesi mi oldu?" sorusunu yanıtladı. 

Feghouli sorusu üzerine Ali Ece, "Saha içindeki dönüm noktası, Fatih Terim ile Feghouli'nin teknik direktör-oyuncu ilişkilerini düzeltmesi oldu. Ama saha içinde taktiksel açıdan kontrol merkezi Feghouli değil. Çünkü Feghouli tam tersi ön taraftaki kontrollü kaos dediğimiz oyuncu. Kontrollü kaos ve normal kaos'un farkı nedir? Kaosu kendi takımının lehine sonuç oluşturması için oluşturursun. Saha içinde dışında fark etmez. İkisini birden yapıyor Fatih terim yönetiminde Galatasaray ve oralarda Feghouli'nin tavşandan şapka çıkarma diye tabir ettiğimiz işte şampiyonluk golü o aslında geri dönüş golü. Yani şimdi o attığı gol gerçekten uzun yıllar anlatılacaktır." dedi.

Türkiye'de zaten Abdullah Avcı'nın oynatmak istediği o sürekli kontrol futboluyla şampiyon olan takım olmadığını söyleyen Ali Ece, "İlerleyen yıllarda olur mu hep beraber göreceğiz. Kontrollü kaos kötü bir şey değil. Senin lehine yaratıyorsun baskıyı kaosu. Türkiye'de futbol o kadar üst düzey değil teknik açıdan ama Feghouli farklı Türkiye'deki ortalamanın üstünde teknik açıdan. Kontrolü zaten orta sahadaki oyuncular sağlar. Mesela Fenerbahçe'de Alex, Beşiktaş'ta Sosa, yani oyunun temposunu hazırlama." dedi.

Feghouli yüksek tempoda etkileyici bir oyuncu olduğunu söyleyen Ali Ece, "Feghouli'nin boş alan bulması lazım, boş alan buldu mu affetmeyen bir oyuncu. Fatih Terim ne zaman tekrar Feghouli ile verimli çalışmaya başladı saha içinde Galatasaray'ın şampiyonluk yolu en fazla oradan oradan açıldı. O kadar önemli vuruşlar var ki o gelişine iki tane üç tane vuruşu var gol olan. Ama kontrol oyuncusu dersen kart görmediği, sakin kaldığı zaman Belhanda. Kontrol tempo üzerine kurulu bir şeydir futbolda. Yoksa yan pas, yan pas yengeç gibi döner durursun." dedi.

YORUM YAZ

Sıradaki haber yükleniyor...