MENÜ

Fatma Uruk’tan dünya rekoru!

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle Meksika’da rekor denemesi yapan Fatma Uruk, paletsiz değişken ağırlık dalışta 72 metreye ulaştı ve rekorun yeni sahibi oldu.

18 Kasım 2020, Çarşamba 06:58 Son Güncelleme:
- A +
Fatma Uruk’tan dünya rekoru!

Serbest dalışçı Fatma Uruk, Maya Uygarlığı’nın kurban ve adak töreni yaptığı, giren insanın kutsandığına inanılan Yum-Kin adlı cenotede rekorlar denemeye başladı. 8 aydır Meksika’da bulunan, pandemi döneminde özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteklediği ve hep yanında olduğu milli sporcu dünkü dalışında dünya rekoru kırdı. Paletsiz değişken ağırlık dalışta daha önce Şahika Ercümen 65 metre dalmış, ardından 68 metre dalan Derya Can sonra rekorunu 70 metreye çıkarmıştı. Fatma Uruk, 72 metre derinliğe dalarak rekoru eline geçirdi. 2 dakika 10 saniye süren rekor denemesinden başarıyla çıkan Uruk, Meksika’daki rekor deneme dalışlarına 2 gün daha devam edecek.

‘Her şey yolunda’

Uruk, bugün çift palet sabit ağırlık olarak dalış yapıp 67 metreye ulaşmaya çalışacak. Bu dalışta rekor 65 metre ile Rus Sporcu Olga Davydova’da bulunuyor. Fatma Uruk, rekor sonrası yaptığı açıklamada, “Dünyanın en güzel bayrağını Meksika’da dalgalandıracağız demiştik. İşte buradayız, her şey yolunda” dedi.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...