'Fatih Terim'e haksız feshi yapıldı'

İstanbul 17. İş Mahkemesi, TFF'nin Fatih Terim'e 9 milyon 324 bin Lira erken fesih bedeli ödemesine yönelik kararın gerekçesini açıkladı. Mahkemeye göre fesih kararının hiçbir haklı yönü bulunmuyor.

07 Temmuz 2018, Cumartesi 06:00
- A +
'Fatih Terim'e haksız feshi yapıldı'
Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Türkiye Futbol Direktörü olduğu dönemde, sözleşmesinin süresinden önce feshedildiği gerekçesiyle Fatih Terim’e 9 milyon 324 bin Lira erken fesih bedeli ödemesine yönelik kararın gerekçesi açıklandı. İstanbul 17. İş Mahkemesi’nin gerekçeli kararında şu ifadelere yer verildi:

Hiçbir beyan veya ima yok 

Fesih kararında ve fesih bildiriminde, sözleşmenin 6. maddesinin dayanak alınması dışında hiçbir gerekçeye yer verilmediği gibi haklı fesih yapıldığına ilişkin hiçbir beyanda veya imada da bulunulmamıştır.

Bağlayıcı olmadığı iddiası 

Yargılama esnasında, davalı TFF’nin, ’feshin gerekçesi Terim’in TFF yedek üyesi Selahattin Aydoğdu’ya yönelik sözlü ve fiziki saldırıda bulunması, basın toplantısında, ’Yine olsa yine yaparım’ şeklindeki beyanda bulunması üzerine iş akdinin feshedilmesine karar verildiği, haklı nedenle fesih halinde fesih sebebinin bağlayıcı olmadığı’ iddialarına itibar edilmemiştir.

Yeni sebepler eklenemez 

Gerek işveren gerekse işçi tarafından fesih gerçekleştirilsin, iş sözleşmesinin tarafları bildirdikleri fesih sebebiyle bağlı olup, bu sebebi daha sonra değiştiremez ve yeni sebepler ekleyemezler.

6. madde uyarınca yapıldı 

Davalı yanın fesih gerekçesi olduğunu iddia ettiği olayların 26 Temmuz 2017 tarihli TFF yönetim kurulu kararından ve yazılı fesih bildiriminden önce gerçekleşmesine, davalı yanca bilinmesine rağmen, fesih bildiriminde hiçbir şekilde bunlara değinilmemiş, tam tersine bu olaylara vakıf bulunulmasına rağmen sözleşmenin taraflarca erken feshedilmesi halini düzenleyen 6. madde uyarınca yapılmıştır.

İki taraf da temyize gitti

Mahkeme, 7 Mayıs’ta verdiği kararla, TFF’nin, sözleşmesi süresinden önce feshedildiği gerekçesiyle Terim’e 9 milyon 324 bin Lira ödemesine karar vermişti. Bu kararla ilgili, her iki tarafın avukatları da farklı gerekçelerle İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Galatasaray'da hedef Aboubakar ve Kjaer
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.