FANATİK'in düzenlediği Sports&Business Summit sona erdi

Fanatik Gazetesi ve Bizz Consulting tarafından düzenlenen, "Türkiye'nin Yeni Liderlik Zirvesi" SPORTS&BUSINESS Summit sona erdi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, teknik direktör Abdullah Avcı ve Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Obradovic, bu dev organizasyonda açıklamalarda bulundu.

08 Kasım 2016, Salı 09:11 Son Güncelleme:
- A +
FANATİK'in düzenlediği Sports&Business Summit sona erdi
Fanatik Gazetesi ve Bizz Consulting tarafından düzenlenen 'SPORTS&BUSINESS Summit 2016' başladı. Organizasyonda spor camiasının önemli isimleri ve iş dünyasının devleri bir araya geliyor.

Saat 08.30'da başlayan organizasyon 09.30'da açılış konuşmaları ile devam edecek. Spor camiasından Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Başakşehir Teknik Direktör Abdullah Avcı ve Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Obradovic SPORTS&BUSINESS Summit'te yerlerini alacak. 

Fanatik Gazetesi ve Bizz Consulting'in düzenlediği Sports&Business Summit başladı. 

Açılış konuşmasını FANATİK Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necil Ülgen yaptı.

İşte Necil Ülgen'in konuşması: 

Bundan birkaç gün sonra 21. yılımızı kutlayacağız. Hepiniz hoşgeldiniz, şeref verdiniz... 1995 yılı Kasım ayında yayın hayatımıza başladık. Şimdi gazetesinden, televizyonuna, internetinden sosyal medyasına kadar milyonlarca insana ulaşıyoruz. FANATİK markası gelişirken, spor ekonomisinin milyar dolarlık bir bir büyüme yaşaması bizim de bakış açımızı birçok manada değiştirdi. Trabzonspor başkanı Muharrem Usta bizimle olacak. 30 yıldız şampiyonlua oynayan ancak bunu henüz başaramamış bir şehrin hislerini anlatacak. Abdullah (Avcı) hoca bizimle olacak. Başarılı bir projede nasıl yer aldığını ve neler yaptığını anlatacak. Hepinize tekrardan "Hoşgeldiniz" diyorum.'Başkanların Ajandası' bölümünde Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta ve Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ biraraya geldi. 

'Başkanların Ajandası' bölümünün moderatörü Denizbank CEO'su Hakan Ateş, "Salonda spor insanlarının hep burada olduğunu görüyoruz. Mustafa Denizli'den, Tolunay Kafkas'a, Rıza Çlaımbay'dan İsmail Kartal'a kadar birçok isim burada. 70 trilyon dolarlık bir ekonomi var dünyada... Spor ekonomisi bunun yüzde1'i... En büyük futbol geliri yüzde 40'larla yayın geliri... Türkiye'de futbol ekonomisi 800 milyon dolarlık bir ekonomi... 450 milyon doları yayın geliri... Avrupa'da Türkiye bu manada 6. sırada." diyerek giriş konuşmasını yaptı. 

"EN ÇOK CANI YAYANLARDAN BİRİ OLARAK SÖYLÜYORUM"

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta "Kulübe gelen her başkanın ilk işi banlaları tanımaktır. Bu sistem çökmüş bir sistemdir. Bunu bilmeliyiz. Bu ekonomik darboğazdan, çökmüşlükten çıkmanın kolay olacağını düşünmüyorum. Ekonomik anlamda Türkiye'deki kulüplerin önümüzdeki 10 yıldaki durumu daha da kötü olacak. Anadolu'daki kulüplerin büyük kısmının yıllık gelirlerinin yüzde 95'i yayın gelirleri... Bu büyük bir sıkıntı... Futbol ekonomisinin Türkiye'de büyük olduğunu biliyoruz. Yayın gelirlerinde 6., toplamda ise dördüncüyüz. Ama seyredilmiyoruz. Çok harcaıyoruz ama çok kötü bir ürünümüz var. Bu böyle devam ettiği sürece iyi bir yere varması mümkün mü? Biz Almanya'nın yarısı, İngiltere'nin 4'te biriyiz. Seyircide 8.'yiz... 

Bunu düzeltmemiz lazım. Seyredilme oranı düşük olan bir ligin neden'leri ve niçin'leri konuşmak zorundayız. Beşiktaş'ın seyirci oranı yükseldi. Neden? Sportif başarıdan dolayı... Avrupa'da bu kadar değil...Yine sportif başarı önemli ancak bizdeki gibi sadece ona endeksli değil. Başkanlar futbolun çirkinleşmesi için neler yaptılar? Milyonlar bir anda bir başkanın ya da bir teknik drektörün konuşmasına itibar eder... Peki bu kişiler "futbol maçı oynansın ama 48 saat hiçbir başkan ve teknik direktör hakem konuşmasın" diye anlaştılar mı? Ben en çok canı yananlardan biri olarak söylüyorum. Durum böyle olunca, güvensiz bir ortam olunca biz dışarı nasıl futbolcu satacağız? Dünya sizin liginizi izlemiyor ki! Belçika Ligi'nin Türkiye Ligi'nden daha fazla izlenmesi söz konusu olabilir mi? Ama bizi 5'e katladılar. Türkiye'de bunu herkes farketmediği sürece bu işin içinden çıkacağımızı düşünmüyoruz." dedi."EN ÇOK SPORCUYU GALATASARAY VE FENERBAHÇE VERİYOR"

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek sözü aldı. Özbek, "Türkiye'nin ekonomisinde hiç tereddüt etmeden yatırım yapılması gereken kurumlar futbol kulüpleri. Bu kulüplere yapılan yatırımların geri dönüş almaması gibi bir durum söz konusu bile değil. Bir gün gelecek Galatasaray'ın maçlarını kimse izlemeyecek. 111 yıldır izlenen Galatasaray izlenmeyecek. Milli olimpiyat dallarına en çok sporcuyu Fenerbahçe ve Galatasaray veriyor. Amatör spor dallarına ilginin artması gerekiyor. Galatasaray'ın amatör spor dalları bütçesi 40 milyon Dolar. Geliri? 5 milyon Dolar var yada yok... UEFA bize "Sen bu kadar borçlanıyorsun, ne yapıyorsun?  " dedi. Geldiler, incelediler ve "Biz sana bir ceza verelim, hem Türkiye, hem Galatasaray akıllansın" dediler. Bu tabii bizim için üzücü bir durum. Bizim Türkiye dışına çıkmadan, kendi içimizde bir süzgeçten geçmesi lazım. Bu neresidir? Türkiye Cumhuriyeti hükumetidir, TFF'dir." ifadelerini kullandı."GALATASARAY VE TRABZONSPOR BORCU OLMASA RAHAT YAŞAYABİLİR"

Başakşehir Kulübü Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ ise "Bugün Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı olarak bence Türk futbolunun en önemli iki sorunu, marka değeri ve mali durumudur. Galatasaray ve Trabzonspor'un da gelir ve giderine baktığınızda bugünkü borçları olmasa çok rahat yaşayabilir. Ama geçmişten gelen borçlar yaşama şansını azaltıyor. Evet, ölmediler ama yaşama şansları da azalıyor. Bu borçların neden böyle büyüdüğünü iyi konuşmak lazım. Yöneticilerin sorumluluğu konusunda mutlaka bir karar alınması lazım. Bazı başkanlar egosunu tatmin ediyor, bazıları kendisini tanıtıyor. Bunları hep gördük. Açık konuşmak lazım. İyi niyetli başkanlar yok muydu? Tabi ki vardı ama kötü niyetli olanları da vardı.

Ben önceden İstanbul Büyükşehir Belediyespor başkanıydım. Yüzmilyonlarca euroluk transfer yapıp, 2 gün sonra istifa etseydim ne olacaktı? Beni bağlayan hiçbir şey yok. Böyle bir şey olabilir mi? Başakşehir Futbol Kulübü geçtiğimiz sezon ligi 4. bitirdi. Her şey dahil 60 milyon euro gelir elde etti. Vergisini veren, borçlanmayan bir kulüp 80 milyon Euro'ya yaşar. Bu çok net. Benim borcum yok. 55-60 milyon euroluk gelirim var. Bu bana yeter. Biz sempati de kazandık. Herkesin ikinci sevdiği takım olduk. Ama Anadolu kulüplerinin böyle bir şansı yok. İki yanlış transfer yapsa 30 milyon euro birden borçlanabilir. Başkanların da sınırları olmalı... Marka değeri de çok önemli... Basına bakıyorsunuz, bir bölümü zarar veriyor. Bir kısmına bakıyorsunuz, yöneticiler, sahadaki futbolcu zarar veriyor. Avrupa'ya gidiyoruz. Otelde bir kanal açtığımız zaman Türk maçı yok.

İki yanlış transfer yapsa 30 milyon euro birden borçlanabilir. Başkanların da sınırları olmalı... Marka değeri de çok önemli... Basına bakıyorsunuz, bir bölümü zarar veriyor. Bir kısmına bakıyorsunuz, yöneticiler, sahadaki futbolcu zarar veriyor. Avrupa'ya gidiyoruz. Otelde bir kanal açtığımız zaman Türk maçı yok. Ben sadece yarışmacı olursam, benim de 2-3 sezon sonra borcum olur. Sadece yarışmacı değil, üretici de olmam lazım. İşte Cengiz (Ünder)... Altınordu'dan aldık. Umarım İstikbali açık olur. Henüz 17 yaşında... Biz Stephane Badji diye bir oyuncu aldık 220 bin euroya... 2,3 milyon euroya sattık. Marka değerine hepimizin katkı sağlaması lazım." şeklinde konuştu.

Göksel Gümüşdağ'ın konuşmasının ardından da 'Başkanların Ajandası' bölümü sona erdi."EN İYİ 12 OYUNCUYU GETİRSENİZ DE İYİ TAKIM OLUŞTURAMAZSINIZ"

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Obradovic, NetWork sponsorluğunda 'Zor Zamanda Liderlik' konulu panelde soruları yanıtlıyor. Obradovic, "Ben kariyerimin ilk başında bir tane yardımcı antrenörle çalışıyordum. Şimdi 4 tane var. Bunun sebebi de bir tane yardımcı antrenör takımı hazırlamak için yetmiyor. Farklı uzmanlık alanları olan yardımcı antrenörlere ihtiyaç oluyor. Farklı kişiliklerle çalışmak, yaş gruplarıyla çalışmak tabii ki zor ama onların hepsi basketbola aşık olduğu için ortak bir dil oluşuyor.  

Bir ekip, bir takım oluşturuyoruz. Basketbolda en iyi 12 tane oyuncuyu bir araya getirseniz bu dünyanın en iyi takımı olmaz. Oyuncuyu iyi anlamak lazım. Fenerbahçe'yle alakalı... Amerikan oyuncularımız var, Yunan oyuncularımız var, Sırp oyuncularımız var, Türk oyuncularımız var. Oyuncularımıza basketbol sizin hayatınızın biçimi mi? diye soruyoruz. Eğer hayatınızın biçimi ise bu bizim için bir fayda oluyor. Ben hiçbir zaman hiçbir oyuncumu parayla cezalandırmadım. Birisi idmana geç kaldıysa. Cezadan daha çok disiplinden konuşmamız lazım. Mesela antrenmana geliş saatleri, yemek saatleri. Ben geç kalırsam, yemekleri benim ısmarlamam lazım. Böylece daha fazla vakit geçirip, birbirimizi daha çok tanıma fırsatı buluyoruz.

"BASKETBOLDA HER ŞEYİ BİLDİĞİMİ SÖYLEYEMEM"

25 yıllık basketbol deneyimimden sonra bazı şeylerin değiştiğini biliyorum, görüyorum ve kendimi geliştiriyorum. Basketbolda her şeyi bildiğimi asla söylemem. Hala kendimi geliştiriyorum. Ben sevdiğim işi yaptığım için şanslıyım. Bu yüzden yaptığınız iş size daha kolay geliyor. Sabah kalktığınızda motivasyon gerekir, sevdiğiniz işi yapmak size bunu kazandırır. İş dünyası da böyledir. Hata var, hata var... Hatanın ne tür olduğu önemli... Takımı cezalandırmak, ama nasıl? Biri hata yapıyorsa, tüm takıma "Çizgiye geçin ve koşun" derim. Bunu gören diğer oyuncular da o hata yapan oyuncuya "Neden hata yapıyordun" der ve bu da onu motive eder.

Genç oyuncuların, 18-20 yaşındaki oyuncuların salonda seyirci karşısında oldukları zaman korkmamaları, ve yüreklerini ortaya koymaları gerekiyor. Korkarlarsa hata yapma şansları daha da artıyor. Bizim cuma akşamı maçımız var. Tabii ki planımız var. Temel bir planımız var ama maç içi değişiktir. Müdahalede bulunmalısınız. Maçlarda çok sakin kalabildiğim söylenemez. Basketbol çok hızlı bir oyun. Her anı yaşamak zorundasınız.

"6 GÜNDE 4 MAÇIMIZ VAR"

Darüşşafaka maçında da kötü hücum stratejileri geliştirk ve rakibimize geri dönüş fırsatı erdik. Bazen şanslısınızdır bazen şansssız ama bazen de doğru taktiği verirsiniz. 6 günde 4 maçımız var. Efes, Galatasaray... Amerika'ya San Antonio Spurs'le maç yapmaya gittiğimizde Coach Popovich bana ve ekibime çok katkı veren şeyler göstermişti. Devre arası için hazırlanmış videolar ve taktiksel görüntüler hazırlanmıştı. Aynısını  İstanbul'da da yaptık ve oyuncularım çok şaşırmıştı.

Türk oyuncuları daha önce NBA'de forma giydiler. Eğer siz zamanınızı basketbola ayırırsanız, onu hayatınızın önceliği yaparsanız o zaman kazanırsınız. Coach size sadece fırsat verir. Gerisi size kalmış. Siz her zaman karakter göstermek ve rakiplerinizi yenmek için çalışmak zorundasınız. Ne kadar çalıştığın, ne kadar hazır olduğun... Bunların hepsi size bağlıdır. İtalyan, Türk, Amerikalı farketmez.  Bazen oyuncuyuyu karşınıza alıp ne yaptığını sorduğunuz zaman size öylesine bakar. Bu onun bazı şeylere hazır olmadığının göstergesidir. Başarı kısaca hiç bir zaman doymamak ve her zaman kendini geliştirmekle elde edilir." ifadelerini kullandı.

Obradovic'in 'Zor Zamanda Liderlik' adlı paneli de sona erdi.'Genç Yetenek Yetiştirme' panelinde Abdullah Avcı, açıklamalarda bulundu. Moderatörlüğünü yapan yazarımız Tunç Kayacı, konuşmayı başlattı.

Tunç Kayacı, "Süper Lig lideri Başakşehir teknik direktörü Abdullah Avcı'yla birlikteyiz. Bu başarıyı en iyi bilenlerden biriyim. Bu tesadüfi bir başarı değil tabii ki... Bu bir proje... Bu dev bütçelere karşı önemli bir istikrar yakaladılar." diyerek paneli başlattı. 

Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, "Öncelikle değerli basın mensuplarına, değerleri hocalarımıza merhaba diyorum. Uzun ince bir yol dedik. Devamlılık, istikrar... Kendini sürekli yenilemeye çalışan bir ekibiz. Stadıyla tesisiyle her anlamda ilerleyen bir kulübüz. Futbolcu olarak tüm liglerde oynadım. Teknik direktör olarak alt liglerde ve alt yaş gruplarında da çalıştım. Yani dibi de, tepeyi de gördüm. Bugün Emre Belözoğlu'ndan Cengiz Ünder'in oynadığı jenerasyona kadar çok ciddi bir oyuncu grubuna hakimim. Ben U17 Milli Takımı'yla teknik direktörlük koltuğuna oturdum. A Milli Takım'da da çok ciddi tecrübeler elde ettim. Başkan kulübü, ben sahayı yönetiyorum. Oyuncu biliyor ki Abdullah Avcı 8 sene daha burada, Göksel Gümüşdağ 10 sene daha burada... Bu ligde 59 puan ortalamasını yakalamak, bu sene iyi başlangıç yapmak bunlar güzel tabii... Biz şampiyonluğun lafını bile etmiyoruz. Biz hafta hafta rakiplerimizi çalışıyoruz. Öyle bakıyoruz. Şampiyonluk bir sonuçtur. Genç Milli Takımlar'da çalışmış olmak bana çok ciddi katkı sağladı.

Edin Visca'ya gelen teklif sonrasında Başkana "Bu rakamları gördüysek verelim" dedim. Hayat bazen dayak yemeyi de gerektiriyor. Ben 22 ay Milli Takım'da kaldım. Burada daha uzun da aynı tecrübeyi yaşamış hocam da var (Mustafa Denizli). Tekrar A Milli Takım'ın başına geçersem tabii ki daha değişik bir Abdullah Avcı olacak. Almanya'yla nüfus olarak neredeyse aynıyız. 3 milyona yakın Türk yaşıyor. Alman Milli Takımı'nda İlkay ve Mesut... İki Türk oynuyor." dedi.

Abdullah Avcı'nın 'Genç Yetenek Yetiştirme' paneli de bu sözlerle son buldu. "TÜRKİYE'DE ÇOK BAŞARILI SPONSORLAR VAR"

'Şirketlerin Stratejisi ve Spor Ekonomisi' konulu panelde CEO'lar konuşma yaptı. Sözü alan Suzuki Genel Müdür Ümit Karaaslan "Burada olmaktan çok mutluyum. Yanımda Mustafa Denizli, karşımda Rıza Çlaımbay, onun arkasında İsmail Kartal oturuyor. Futbol artık sadece Avrupa'da değil, dünyada çok popüler. Artık görüyoruz ki bir takım markaların kendi potansiyel müşterilerine bakıp ona göre yatırım yapmayı planlıyorlar. Bir Alman büyük markası Paralimpik Olimpiyatları'na sponsor oldu. Golfe, Polo'ya sponsor olanlar var. Türkiye'de de çok başarılı sponsorlar olduğunu görüyoruz.Sponsorluğu duyurmak ve devamlılığı için iletişime ve doğal olarak basına ihtiyaç var." sözlerini sarf etti.

"VOLEYBOLU NBA GİBİ SEYRETTİRMEK İSTİYORUZ"

Panelde konuşan Vestel Elektronik Müdürü Ergun Güler ise "Sponsorluk hayrına yapılan bir iş olarak görülüyor. Hayır, bu bir yatırımdır. Spora sponsor olduğunuzda bir sezon boyunca tüketiciyle iletişim halinde olmak zorundasınız. Diğer sponsorluklarda bu bir, bir buçuk ay sürer. Bizim araştırmalarımız voleybolun sponsorluk dönüşü en hızlı olan spor olduğunu görüyoruz. Son 6 şampiyonlar Ligi finalinin 4'ünü Türk takımları aldı. İşin sosyal sorumluluk kısmı da çok önemli... Cumhuriyet tarihinin en büyük kadın hareketi olduğunu görüyoruz. Ayrıca sponsor olduğunuz mecranın sizin markanızla da uyuşması lazım. Biz Vestel olarak dünyaya teknoloji ihraç ediyoruz.

Voleybol da böyle dünyayla yarışıyor. Biz Vestel olarak Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turunun 3 yıldır ana sponsoruyuz. Hatta bir yarış bizim Manisa'daki ana fabrikamızdan başladı. Aslında ana yarış Alanya'dan başlayıp, Sultanahmet'te bitiyor. Biz bütün halkı bisiklete binmeye davet ettik. Mağazalarımıza gelenlere bu konuda büyük indirimler yaptık. Şimdi aynı stratejiyi Voleybol konusunda yapıyoruz. Amacımız Voleybolu daha da fazla sporseevr izlettirmek... Teknolojik anlamda da full HD gibi birçok yeni teknoloji geldi. Biz voleybolu NBA gibi izlettirmek istiyoruz.

NBA neden çok izleniyor? Çünkü oyuncu bir basket attığında onun geçmişi hemen yan tarafta çıkıyor. Dolayısıyla öğrenmeye başlıyorsunuz. Boksta da Orhan Ayhan maç anlattığında hangi vuruşun adının ne olduğunu öğrenirsiniz. Artık insanlar futbol maçlarını ellerinde telefonla izliyorlar. Her istatistiğe ulaşıp, araştırıyorlar. Biz voleybolda da bunu yapmak istiyoruz. İnsanlar sosyal medyayı artık çok aktif kullanıyor. Kısa videolarla en iyi smaç, en iyi hareket gibi videolar yapmak istiyoruz. Geçmişte TRT'de pazar sabahı kovboy filmleri olurdu. Ne olursa olsun o saatte olurdu. Biz de voleybol saati olsun istiyoruz. Bizim bu dönemde sponsor olduğumuz iki spor dalı var. Bisiklet ve voleybol... Hem izleyici hem de katılımcı kitlesini artırmak istiyoruz. Sadece izlensin istemiyoruz. Katılım demek daha çok insanın spor yapması demek." dedi.

"KENAN SOFUOĞLU'YLA ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

Integral Menkul Değerler AŞ Müdürü Kıvanç Memişoğlu, "Bizim sektörümüzde hız, dolayısıyla da altyapı çok önemli. Beşiktaş'a FEDA sezonunda sponsor olduk, daha sonra Fenerbahçe'yle devam ettik. Şimdi Kenan Sofuoğlu'yla çok ciddi çalışmalarımız var. Marka değerimiz açısından çok iyi geri dönüşler oldu. Hatta anlaşmamız bitmesine rağmen hala bizim Beşiktaş'ın sponsoru olduğumuzu düşünenler vardı." şeklinde konuştu.

"DARÜŞŞAFAKA - FENERBAHÇE MAÇINDAN ÇOK ZEVK ALDIM"

LeasePlan Müdürü Türkay Oktay "Hepimiz Beyaz Gölge'yle büyüdük. Artık herkes kendine bir idol arıyor. Türk basketbolundaki gelişim ortada. Dün akşam Darüşşafaka Fenerbahçe maçını izledim. Gerçekten çok büyük keyif aldım. Hiçbir olumsuz durum yaşanmadı." ifadelerini kullandı.

"ATÇILIĞA SPONSOR BEKLİYORUZ"

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Ekinci "Bir milyon tane yarış atı var. Bu atların babalarına baktığınız zaman Viyana Kuşatması'na katılan atlar olduğunu ve tüm atların atababalarının Osmanlı'dan çıktığını görüyoruz. Bizim atlı birçok sporumuz var. Cirit var, atlı okçuluk var. Bu yüzden atçılığa biz çok daha fazla sponsor bekliyoruz. İşin sosyal proje kısmı da çok önemli. Zihinsel ve ortopedik engelli insanlara atlı tedavi de uygulanıyor." kelimelerine yer verdi.

Basketbol Antrenörler Derneği Başkanı Mehmet Baturalp, "Spor organizasyonlarında genel kanı hep büyük takımlara yapılan organizasyonlardı. Ancak Anadolu'daki beldelerde yüz küsur tane sponsorun bir arada olduğunu gördüm. Yani esas olan tuğlaların bir arada olması. Dolayısyla bir tuğla çekildiği zaman bina yıkılmıyor. Yani sponsorlar her zaman takımlardan karşılığını beklediğine göre, sadece büyük takımlara değil Anadolu'ya da yatırım yapmalı." şeklinde konuştu.

Şirketlerin Stratejisi ve Spor Ekonomisi adlı panel sona erdi. 

Fanatik Gazetesi ve Bizz Consulting tarafından düzenlenen, "Türkiye'nin Yeni Liderlik Zirvesi" SPORTS&BUSINESS Summit sona erdi.

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...