"Eyvah! dedim, Gomis'e koştum"

Yüreklerin ağıza geldiği anların tanığı Kasımpaşa Kulüp doktoru Cem Ergençi Fransız yıldıza ilk müdahaleyi anlattı.

20 Şubat 2018, Salı 08:17
- A +
'Eyvah! dedim, Gomis'e koştum'
Kasımpaşa - Galatasaray maçında futboldan ve skordan çok Bafetimbi Gomis’in yaşadığı sorun gündeme damgasını vurdu... Karşılaşmanın 7. dakikasında bir anda yere yığılan Fransız yıldızın Vasovagal Senkop hastalığı hemen akıllara gelirken daha önce de Fransa’da sahada bayılması ve sonrasında yaşananlar o kısacık süre içinde herkesin aklına geldi. Peki o anda neler yaşandı?
 
Gomis'in yerde kalması ile birlikte yardıma ilk koşanlardan biri de Kasımpaşa Kulüp Doktoru Cem Ergenç oldu...
 
Vatan'dan Suat Umurhan; Gomis’e ilk müdahaleyi yapan Ergenç’e ulaşırken duydukları ise önceden yapılan hazırlığın ve planlamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. İşte Doktor Cem Ergenç’in ağzından o anda yaşananlar:

Gomis'te şok gerçek! Saklamışlar...
 
‘EN ÖNEMLİ ŞEY ZAMAN’
 
“Olay bizim sahamızda oldu ve bizim takımın kulübesine daha yakındaydı. Kornerde tüm oyuncular ceza sahası içinde oldukları için o tarafa dikkatlice bakıyordum. Gomis’in önce yere eğildiğini gördüm, sonrasında dizlerini tutunca durumu anladım. “Eyvah atak mı geçiriyor” dememle birlikte tekrar tökezleyince atak geçirdiğini fark ettim ve hakemin çağırmasını beklemeden sahaya girdim. Bu gibi durumlarda en önemli şey zamandır. 

Daha önce Karabük maçında da başıma böyle bir durum gelmişti. Ahmet İlhan Özek bir pozisyonda göğsüne darbe alıp nefes alamamıştı. Orada da erken davranıp sahaya girmiştim. 

"Ahmet Çalık'tan sol stoper olmaz!"
 
‘MUTLAKA HAVA ALMALI’
 
YANINA gittiğimde kendinde değildi. Dilini yutmaması için hemen sola çevirdim. Adını yüksek sesle söyledim ama tepki vermedi. İlk yapılması gereken hava yolunu açık tutmaktı. Ağzını açmak istedim. Airway çubuğu ile hemen hava yolunu açık tutmamız gerekir. 
 
İLK müdahaleyi yaptım. Bu arada bahsettiğim şeyler 10-15 saniyelik arada oluyor. Yani Yener İnce ve G.Saray sağlık heyetinin geç kalması söz konusu değil. Tek farkımız bizim kulübemizin daha yakın olmasıydı. 
 
‘ELİM ARADA KALDI’
 
Ben çenesini açtım ancak tekrar kapadı. Arada elim vardı o sırada... Bu sayede hava yolu açık kaldı. O sırada da meslektaşım Yener İnce yanımıza geldi. Onunla birlikte airway taktık ve hava yolu tamamen açık kaldı. Önce kendine geldi, sonra da sorularımıza cevap vermeye başladı. 
 
Yener Hoca ile beraber kaldırdık ayağa ve sonrasında oyuncusu ile o ilgilendi. Ben de yanlarından ihtiyaç olursa yardım etmek için bekledim. Yener Hoca ısrarla “Bu şekilde oyuna devam edemezsin” dedi. Sonrasında kenara geldik ve ben de yanlarından ayrıldım.”

Galatasaraylı yöneticiler isyan ediyor: Bu da mı tesadüf...
 
Fikstüre göre hazırlık yapılıyor!
 
Galatasaray cephesinde, aslında beklenmedik bir durum yok. Bafetimbi Gomis’in transferi masaya geldiğinden bu yana sağlık ekibi her duruma karşı hazırlıklı. Yener İnce ve ekibi Marsilya ve Fransa Milli Takımı doktorları ile daha transfer olmadan fikir alışverişinde bulunmuştu. Hayati bir durumu olmayınca transfer de hayata geçirildi. 
 
Daha önce de Gomis’in bayılmaları söz konusu olurken Avusturya’da sezon başında yapılan 2. kamp döneminde de aynı durumun yaşandığı da ortaya çıktı. Fransız oyuncunun şuur kaybının 1 dakika, kendine gelmesinin ise 3 dakika sürdüğü sağlık ekibinin zaten önceden bildiği bir durum. Bunun için de her koşula göre hazırlık yapıldı. 
 
Sağlık heyeti, hangi şehirde veya sahada G.saray sahaya çıkacaksa ona göre de planını yapıyor. Oyuncunun bineceği ambulans, gideceği hastane ve hangi doktorun bakacağı da G.Saray’ın fikstürüne göre belirlenmiş durumda. Ayrıca kulüp doktoru Yener İnce de her maçta Gomis’in yanında.
 
Gomis: Korkma iyiyim
 
Göreve gelen Fatih Terim ve ekibi daha önce Bafetimbi Gomis’in bu sorunu ile böyle net bir şekilde karşı karşıya gelmemişti. Sağlık heyeti, Terim ve kurmaylarına oyuncunun durumu hakkında da daha önce bilgi verildi... İlk müdahale sonrasında Yener İnce, Gomis’in çıkmasını isterken Fransız oyuncu da ısrarla devam etmek istedi.
 
“Önemsiz bir durum, oynayabilirim” diyen Gomis’e, Yener İnce ise “Seni hastaneye götürelim” yanıtını verdi. Gomis “Korkma iyiyim” diyerek sahada kalacağını da ısrarla söyleyince İnce de yelkenleri suya indirmiş.

Gomis neden oynadı?
 
‘Fazladan 1 ambulansımız daha vardı’
 
“10 yıldır bu meslekteyim ve başta kendi oyuncularım olmak üzere rakibimizdeki oyuncuların da durumlarını yakından takip ederim. Gomis geldiğinde de durumunu yakından takip etmiştim. 
 
Bu maç öncesinde Gomis’in de durumunu göz önünde bulundurarak ihtiyatlı davrandık. Normalde 2 ambulans statta olur. Fakat Gomis’i de düşünerek bu kez 3 ambulans çağırdım. 
 
Ayrıca çıkış kapısını da her maçtaki gibi kontrol ettik. Hangi hastaneye gideceği bile belliydi. Ayrıca bir detay daha vereyim gideceği hastanedeki doktorlar da Gomis’in hastalığı ile ilgili bilgilendirilmiş durumda.” 
 
“Gomis'e doğru giderken etrafında birçok oyuncu olduğunu gördüm. Bazıları Kasımpaşalı, bazıları G.Saray’lıydı. Ben hemen ‘Açılın ben geldim’ diye bağırdım. Bu durumlarda etrafının açık olması gerekir çünkü kaos olduğunda oyuncu size yanıt veremez. Yüksek sesle hitap edersiniz ve geri dönüş beklersiniz. Direkt benimle muhatap olması gerekiyordu. Ondan herkesin açılmasını istedim.” 
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.