Evde maske nasıl yapılır? Evde tıbbi yüz maskesi nasıl yapılır?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ülkemizi de etkisi altına alan Corona virüsü salgını için vatandaşlar önlem almaya devam ediyor. Sokağa maskesiz çıkmanın yasaklanmasıyla birlikte evde nasıl maske yapabileceğini araştıran vatandaşlar virüsten korunmak için maskeyi hangi malzemelerle yapabileceğini merak ediyor. Son dakika açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takmasının zorunlu hale gelmesini açıklamasının ardından ''Evde maske nasıl yapılır?'' sorusu gündem oldu. Peki, Evdeki malzemelerle tıbbi yüz maskesi nasıl yapılır? İşte evde maske yapımı ve maske kullanımı hakkında merak edilenler…

25 Mart 2020, Çarşamba 14:25 Son Güncelleme:
- A +
Evde maske nasıl yapılır? Evde tıbbi yüz maskesi nasıl yapılır?

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde dünyayı etkisi altına alan corona virüsü salgını sebebiyle vatandaşlar, önlemleri sıkılaştırdı. Corona virüsünden korunmanın yollarından bir tanesi de insanlarla temas edeceğimiz zamanlarda maske kullanmak. Ancak maskeler artık bulunmayacak kadar azaldı. Satın almak için maske bulamayan insanlar evlerinde maske yapmaya yöneliyorlar. Bu da ilginç görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacak.'' açıklamasını yapmasının ardından sosyal medyada dolaşan ev yapımı maske merak uyandırdı.

İşte "evde maske nasıl yapılır?" sorusunun cevabı...

Evde maske nasıl yapılır? 

Kağıt havlu ile maske yapımı nasıl yapılır?

Yaprak olacak şekilde kağıt havlu parçasını alınız. Kağıt havluyu bir ters bir düz olacak şekilde katlayınız. Katlama işleminiz bitince kenarlarından zımbalayacak kadar kıvırınız. Lastiğinizi zımbaladıktan sonra aynı işlemi diğer tarafa da uygulayınız. Orta kısmına yüzünüzü yerleştirecek kadar açıklık oluşturduktan sonra maskenizi takabilirsiniz.

Streç gazlı bez ile maske yapımı nasıl yapılır?

Streç gazlı bez ile de maske yapabilirsiniz. Çenenizin boyutuna ayarlayarak bezi kesiniz kenarlarından makasın ucu ile küçük bir delik açınız. Geniş bir lastik ile kulağınızın arkasına geçirip maskenizi takınız. Hem görsel açıdan rahatsız olmayacak, hem de rahatsız bir ağırlık hissetmeyeceksiniz.

Kumaş bez ile maske yapımı nasıl yapılır?

Kumaş parçasından maske yapabilirsiniz. Polyester ve Viscon cinsi kumaş tedarik ediniz. Çenenizin boyutuna ayarlayarak kumaşı kesiniz kenarlarından makasın ucu ile küçük bir delik açınız. Geniş bir lastik ile kulağınızın arkasına geçirip maskenizi takınız. 


YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...