MENÜ

Eskrimde hedef 2020 Tokyo Olimpiyatları

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkan Vekili Ahmet Hakan Hayber, olimpiyat çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüklerini belirterek, "2020 Tokyo Olimpiyatları’na doğru emin adımlarla yürümek hedefindeyiz." dedi.

12 Aralık 2017, Salı 12:29 Son Güncelleme:
- A +
Eskrimde hedef 2020 Tokyo Olimpiyatları
Türkiye Eskrim Federasyonu Başkan Vekili Ahmet Hakan Hayber, olimpiyat çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürdüklerini belirterek, "2020 Tokyo Olimpiyatları’na doğru emin adımlarla yürümek hedefindeyiz." dedi.

Hayber, Antalya’nın Kemer ilçesinde düzenlenen Uluslararası Büyük Kadınlar Flöre Satellite Turnuvası’nda eskrim sporunun Türkiye’deki durumu ve geleceği hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Eskrimin Türkiye’de son yıllarda gerek basında gerekse toplumda büyük yer edindiğini belirten Hayber, vatandaşların çocuklarını güvenli bir spor olduğunu düşünerek eskrime gönderdiğini ve şu anda 53 ilde faal olarak yapıldığını bildirdi.

Federasyonda süper minik, minik, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde yaklaşık 4 bin civarında sporcunun bulunduğunu anlatan Hayber, "Ancak bir sporcu farklı iki kategoride yarışabildiği için bu sayı daha yukarıda diyebiliriz. Bu sayı yıllar içerisinde de artmaya devam ediyor." dedi.

- "Federasyon olarak boş durmuyoruz"

Hayber, eskrimde dünya sıralamasına bakıldığı zaman yapılan yatırımlar ve sporcu potansiyeli göz önüne alındığında İtalya ve Fransa’nın önde geldiğine dikkat çekti.

Macaristan, Rusya, Çin, ABD’nin de bu sporda iyi seviyede bulunduğunu anlatan Hayber, şöyle devam etti:

"Biz de federasyon olarak boş durmuyoruz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Valery Sturbabin’i başantrenör olarak getirerek önümüze bir hedef koyduğumuzu gösterdik. Dünyadaki sıralamalarda Enver Yıldırım erkek kılıç kategorisinde ferdi olarak 50’nci sırada. İrem Karamete ilk 64 içerisinde. Martino Mirino kendi kategorisinde 50’nci sırada. Irina Shukla 65’inci sırada. Sporcularımızın dünyada ilk 128’in içinde olması sevindirici. Bu sıralamaları güzel bir başarı olarak nitelendiriyoruz. Bu sporcularımızı ilk 32’ye taşıdığımız zaman olimpiyat engellerinin de aşıldığını göreceğiz."

- "32 yıl sonra olimpiyatlara sporcu gönderdik"

Son yapılan olimpiyatlara sporcu gönderebilme başarısı gösterdiklerini ifade eden Hayber, "İrem Karamete ile olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil ettik. Son düzenlenen olimpiyatlara katılmamız, camiamızı ve milletimizi memnun etmiştir." diye konuştu.

Hayber, Tokyo Olimpiyatları için hazırlıklarının başladığını kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"İrem Karamete, Enver Yıldırım, Türk vatandaşlığı kimliği ile İtalyan asıllı Martino Minito ve Ukrayna asıllı İrina Shukla, ülkemizi uluslararası arenalarda en iyi şekilde temsil ediyor. Önceki senelerde olimpiyatlara oyuncu gönderemiyorduk. Yaklaşık 32 yıl sonra ilk defa geçen sene olimpiyatlara sporcu gönderebildik. Bu büyük bir başarı olarak görülmelidir. Umut ediyoruz ki 2020 Olimpiyatları’na 1 sporcuyla değil kadın kılıç kategorisinde takım olarak, kadın ve erkek flöre ve erkek kılıç branşlarında da 1 sporcu göndererek eskrimi daha üst seviyelere taşımayı umut ediyoruz."

AA

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...