Erdoğan'dan futbol gündemine dair çok özel açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, futbol hayatı ve futbolda son dönemde yaşanan tartışmalarla ilgili çarpıcı açıklamalar yapıyor...

12 Kasım 2017, Pazar 19:52 Son Güncelleme: 12 Kasım 2017, Pazar 21:15
- A +

NTV Spor'da Rıdvan Dilmen'in sorularını yanıtlayan Erdoğan, özel açıklamalar yaptı.

Futbolla ilişkim 15 yaşında başladı. Kaptanpaşa Mahallesi'nde sokakta oynardık. Bizim mahalle takımımız vardı, oradaki yükselişimiz çok çabuk oldu."

Kısa sürede amatör takımda oynamaya başladım. Erokspor'da oynuyordum, gole çok yakındım."

Eskiden sadece 2 lig vardı, Süper ve 2. Lig. Şu anki 2, 3. Ligler yoktu. İstanbul Amatör Ligi, Süper Lig'e yakındı!"

Erokspor'dan Camialtı'na transfer oldum ve 7 sene Camialtı'nda oynadım. İstanbul Amatör karmasına seçildim. Yasin-Gökmen Özdenak'ın kardeşleri Doğan da bizim amatör karmamızdaydı."

Daha sonra ise İETT'ye transfer oldum. Orada iş imkanı da doğdu. O da iyi bir takımdı. Bir 7 sene de orada oynadım. Sürekli grup şampiyonu olan bir takımdık."

Şeref Stadı, Vefa Stadı, Bozkurt Stadı, Alibeyköy'de vardı. Paşabahçe vardı. Buralarda oynardık. Şartlar kötüydü. Toprak saha.. Duşlar berbattı."

Babam top oynadığımı sonraları öğrendi. Okumamı isterdi. Ben Adidas ayakkabıyı çok sonraları aldım."

Hayatımda bir kez kırmızı kart gördüm. Anadolu Hisarı Stadı'nda.. Yıldız'la oynuyorduk. Takım kaptanı olarak itiraz ettim, çıkardı bana kırmızıyı gösterdi."

(Yabancı futbolcu sınırı tartışması) "Bizim futbol kulüplerimiz futbolcuyu niçin hazırlar? Milli takım için hazırlar. Bir futbolcu ne kadar fazla oynarsa, Milli Takıma adaylık noktasında da şansı o kadar artacaktır."

Kulüpler birçok oyuncularla sözleşme yapmış. 2019'a kadar. Bu zamana kadar yapılacak bir şey yok. 2019'dan sonrası değerlendirilmeli."

Yabancı futbolcu hiç olmamalı mı? Ben bunu demiyorum. Onların da bizim futbolumuza katacakları çok şey var. Tribünlere ayrı bir canlılık, hareket getirecektir."

Yabancı sporcuyu İngilizler, Fransızlar oynatıyor. Keşke kendi tohumlarımızdan, topraklarımızdan yetişse; ama bu olmuyorsa, bu dünyanın da bir gerçeğiyse buna da tamamiyle ters bakmanın bana göre pek faydası olmaz"

Yayın sırasında üç büyük kulübün başkanları da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili mesajlar gönderdi. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman şunları söyledi: Geçen maçı beraber seyrederken de şuna vakıf oldum. Futbolu da çok iyi biliyor. Oyun, oyunu okuması, sporcular hakkındaki bilgileri, taktik bilgisi... İnanılmaz derecede bilgi sahibi. Beni çok etkiledi.

Aziz Yıldırım: Cumhurbaşkanımızın esas bu ülkeye yapmış olduğu katkı, FETÖ ve örgütleriyle yaptığı mücadeledir. 15 Temmuz'da sayın Cumhurbaşkanının etrafında bu direniş olmasaydı Türkiye Cumhuriyeti belki tarihde yok olmuş olacaktı.

Dursun Özbek: Hiç bir kulüp yok ki; sayın Cumhurbaşkanına gitsin de derman bulamasın. Bütün spor kulüpleri, özellikle futbol kulüpleri için büyük bir şans.

Kulüplerin, gelir gider tablosunda bana göre iş biraz da paranın yönetimindedir. Başarıda bir şeyi çok çok önemserim. Parayı çok iyi yönetmek lazım. Parayı da çok iyi yönetene vermek lazım. "

Eğer parayı iyi yönetmede sıkıntı olursa orada geri gidersiniz. Ama iyi yönetilirse para o zaman onunla hem kaliteyi satın alırsınız hem de para kendi kendini üretir."

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.