E-Devlet miras sorgulama nasıl yapılır? Mirasçılık belgesi çıkartma...

Bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını öğrenmek artık daha kolay. E-Devlet üzerinden artık “Mirasçılık Belgesi" işlemleri de yapılacak. E-Devlet ile yeni hizmet olan Adalet Bakanlığı "Veraset İlami Sorgulama" başlığı altında miras sorgulama işlemleri yapılıyor. İşte e-Devlet'e soyağacı ve şehit sorgulamadan sonra eklenen ve dikkat çeken miras sorgulama sistemi...

05 Mart 2018, Pazartesi 21:19 Son Güncelleme: 05 Mart 2018, Pazartesi 21:20
- A +
“Mirasçılık Belgesi Verilmesi” uygulaması yayına giriyor. e-Devlet şimdi de Mirasçılık Belgesi uygulaması ile vatandaşların miras merakına yardımcı olacak. 6 Mart'tan itibaren açılacak olan Mirasçılık Belgesi sorgulama ekranı ile bir yakınınızdan size miras kalıp kalmadığını sorgulayabileceksiniz. 6 Mart tarihinden itibaren verilmeye başlanacak hizmet ile ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

"Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

e-Devlet'ten "Miras Sorgulama" nasıl yapılır?

e-Devlet resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresini açınız. Daha sonra kullanıcı bölümündan T.C ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapınız. Daha sonra anasayfada bulunan arama butonuna "Veraset İlami Sorgulama" yazmanız yeterli olacaktır.

Veraset ilamı nedir?

Ölenin ya da miras bırakanın ardından kendisine kimlerin mirasçı olacağı hususunu belgelendiren durum Miras Hukuku’nun başlangıç noktasını oluşturur. Ölümden sonra geride kalan mirasçıları belirleyen bu evraka mirasçılık belgesi ya da veraset ilamı denir.
 

E-Devlet şifresi nasıl alınır?


Turkiye.gov.tr adresinde yer alan e-Devlet platformuna giriş yapabilmeniz için postaneden bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor. Şifrenizi PTT şubelerinden edinebilirsiniz. Sisteme de T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz.
 

E-Devlet şifresi unutulursa ne yapmak gerekir?


Şifreyi kaybetme, unutma veya çaldırma ve benzeri durumlarda yeni bir şifre için şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayı kullanmak için profilinizde bulunan iletişim bilgilerinden cep telefonu numaranızı ya da hem cep telefonu numaranızı hem de e-postanızı e-Devlet Kapısında doğrulamış olmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden herhangi birini yapmadığınız takdirde PTT şube ve Merkezlerinden şahsen yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Şifre yenileme hizmetinin detayları için 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek alabilirsiniz.

E-Devlet sistemine nasıl giriş yapılır?

e-Devlet'e giriş yapabilmek için öncelikle e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir.

1)PTT şubesinden E-Devlet şifresi alındıktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifre ile E-Devlet sistemine giriş yapılabilir.

2)Şifrenizi aldıktan sonra aşağıdaki linke tıklayınız

https://www.turkiye.gov.tr/

3)Açılan sayfada sağ üst köşede bulunan “Sisteme Giriş” yazısına tıklayınız.

4)Tıkladıktan sonra açılan sayfada size ait olan T.C. kimlik numaranız ile PTT şubelerinden aldığınız e-Devlet şifresini yazarak giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet sistemine girildikten sonra sol tarafta bulunan menü kullanılarak kamu kurumlarının listesine ve verdikleri hizmetlerin listesine erişilebilir.

E-Devlet soyağacı nasıl bulunur?

Soy ağacınızı bulabilmek için öncelikle e-Devlet şifresi almak gerekiyor. e-Devlet şifresi nasıl alınıyor? İlk defa e-Devlet şifresi almak için PTT şubelerine gitmek gerekiyor. Eğer daha önce bir e-Devlet şifresi alıp unuttuysanız yine aynı işlemi yapmanız yönetmelik gereği. PTT şubelerinden cüzi bir ücret karşılığında alınacak şifre ile bilgisayarda http://www.e-devlet.gov.tr internet adresini ekranın arama penceresine yazmanız yeterli. Bu adrese gittikten sonra e-Devlet giriş sayfası açılıyor. Burada önünüzde açılacak ekrandaki seçeneklere göre e-Devlet adresine giriş yapabilceksiniz. Burada aldığınız şifre ve TC kimlik numarası ile pratik şekilde e-Devlet adresine giriş yapabilirsiniz. e-Devlet adresine girdikten sonra sayfada açılan seçenekler için sayfayı aşağı doğru kaydıracaksınız. Burada yeni hizmetler seçeneğini gördüğünüz zaman bu ikona takladığınız zaman 'alt soy üst soy bulma' sayfasına ulaşacaksınız. Bu sayfaya geldikten sonra eğer sayfada yoğunluk yoksa seçenekleri işaretleyerek kısa sürede soy ağacı bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Eğer sayfada yoğunluk varsa belgeyi talep oluşturmanız gerekiyor.
Vatandaşların belgeyi edinebilmek için talep oluşturmasının ardından ekrana otomatik olarak "Alt-üst soy bilgisi talebiniz alınmıştır. Talep sıranıza göre alt-üst soy bilgileriniz en kısa sürede hazırlanacaktır. Belgeniz oluşturulduğunda doğrulanmış cep telefonu numaranız veya e-posta adresine bilgilendirme yapılacaktır" mesajı geliyor.
YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.