Dünya markalarının isimleri nasıl ortaya çıktı?

Dünya markalarının isimleri nasıl ortaya çıktı?

27 Nisan 2017, Perşembe 19:22
- A +

İşte merak edilen büyük markaların bilinmedik gerçekleri...

ADİDAS

ADİDAS

Ünlü spor markasının adı, kurucusu Adolf Dassler'dan geliyor. Adidas, Birinci Dünya Savaşı'nda savaştıktan sonra spor ayakkabı üretmeye başlayan Dassler'ın takma adı "Adi" ile soyadının ilk üç harfinin birleşiminden oluşuyor.

IKEA

IKEA

İsveç'ten dünyaya yayılan IKEA'nın ismi de, kurucusu Ingvar Kamprad'ın ismi ile İsveç'te büyüdüğü iki köy olan Elmtaryd ve Agunnaryd'ın baş harflerinden geliyor.

PANERA

PANERA

ABD'li kafe zinciri Panera'nın ismi, İspanyolcada ekmek anlamına gelen pan ve İngilizce era (zaman) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

PEPSI

PEPSI

Pepsi ismini İngilizce dispepsi, yani hazımsızlık kelimesinden alıyor. Pepsi Cola'nın hazmsızlığa iyi geldiği fikrinden yola çıkarak bu ismi seçen markanın yaratcısı Caleb Davis Bradham, aslında doktor olmak istiyordu. Ancak aile krizi sonucu tıptan vazgeçip eczacılığı seçti ve Pepsi'yi yarattı.

STARBUCKS

STARBUCKS

Dünyanın en büyük kahve markası Starbucks'un kurucusu Gordon Bowker, marka için güçlü bir etki yaratacağını düşünerek "st" ile başlayan kelimeler düşündü. Bir yakını, eski bir maden kenti olan Starbo'dan bahsedince Bowker'ın aklına Moby-Dick'teki Starbuck geldi.

VENMO

VENMO

Dijital para ödeme uygulaması Venmo'nun adı, Latincede "satmak" anlamına gelen "vendo" kelimesinden geliyor.

VERIZON

VERIZON

ABD'li iletişim devi Verizon'un ismi, Latince "gerçek" anlamına gelen "veritas" ile markanın geleceğe baktığını ifade eden "horizon" (ufuk) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

ZARA

ZARA

Zara'nın kurucusu İspanyol işadamı Amancio Ortega, ilk mağazasının adını 1964 yapımı Zorba filmine atıfla Zorba koymuştu. Ancak mağazanın sokağındaki Zorba isimli barın sahibi, Ortega'dan bu ismi değiştirmesini isteyince markanın adı Zorba'ya benzeyen Zara olarak değiştirildi.

NIKE

NIKE

Nike, Yunan mitolojisinde zafer tanrıçasının adı.

MCDONALD'S

MCDONALD'S

McDonald's kurucusu Raymond Kroc, milkshake makinesi satarken California'da bir burger dükkanı işleten Dick ve Mac McDonald kardeşlerle tanıştı. Burger dükkanının müdavimi olan Kroc, daha sonra ABD çapında açtığı franchiselara burgerlerini çok sevdiği kardeşlere ithafen McDonald's ismini verdi.

J. CREW

J. CREW

Giyim markası J. Crew'in ismi, sahibi Arthur Cinader tarafından Ralph Lauren’in Polo markasıyla rekabet edebilecek bir isim olduğu düşünülerek seçildi.

LULULEMON

LULULEMON

Japonya'da kurulan spor giyim markasının isminin aslında bir anlamı yok. Markanın yöneticileri, ismi belirlemesi için 100 kişilik bir ekip görevlendirmiş ve sonunda Lululemon ismi Japonların telafuz edemediği "özgün ve Kuzey Amerikalı" bir isim oduğu düşünülerek tercih edilmiş.

ASOS

ASOS

İngiltere merkezli online parakende şirketi ASOS'un adı ilk başta "AsSeenOnScreen" (Ekranda gördüğünüz gibi) idi. Daha sonra kelimelerin baş harflerinden oluşan ASOS isimi tercih edildi.

UNDER ARMOUR

UNDER ARMOUR

Global performans spor giyim markası Under Armour'ın CEO'su Kevin Plank, aslında Body Armor ismini istiyordu ancak bu isim patent firması tarafından reddedilince Under Armour ismini seçti.

WAWA

WAWA

ABD'li yiyecek markası Wawa'nın ismi, kurulduğu Pennsylvania'daki bölgeden ve Amerikalı yerlilerin Kanada kazı olarak kullandığı kelimeden geliyor.

SOYLENT

SOYLENT

Doyurucu içecek markası Soylent, ismini Harry Harrison'un yazdığı ve nüfusun dünyadaki kaynakların önüne geçmesini konu olan ''Yer Açın! Yer Açın!'' isimli bilimkurgu kitabındaki bir yiyecek karışımından alıyor.

MONSANTO

MONSANTO

Tarım ilacı şirketi Monsanto'nun kurucusu John F. Queeny, şirkete eşi Olga Monsanto Queeny'nin ismini verdi.

GATORADE

GATORADE

Spor içecekleri markası Getorade, ilk başta Florida Gators futbol takımı için üretildi ve adını takımdan alıyor.

GOOGLE

GOOGLE

İnternet devi Google'ın ismi, kurucu Larry Page'in Stanford Üniversitesi'nde diğer öğrencilerle yaptığı beyin fırtınası toplantılarında ortaya çıktı. En beğenilen öneri, tanımlanabilir en büyük sayılardan biri olan "googolplex" idi. Ancak bir öğrenci ismi yanlış telafuz edip "google" deyince Page bu ismi çok beğenip şirketine verdi.

JCPENNEY

JCPENNEY

Giyim markası JCPenney, adını kurucusu James Cash Penney'den alıyor. Penney isminin marka adı olacak kadar havalı olduğunı düşünmüş.

HAAGEN-DAZS

HAAGEN-DAZS

Dondurma markası Häagen-Dazs isminin bir anlamı yok. Polonya'dan gelen Yahudi bir göçmen olan Reuben Mattus, Danimarka dilinde bir isim düşünmüş ve bu ismi kendisi yaratmış.

GAP

GAP

Giyim markası GAP'ın ismi, yetişkinler ve çocuklar arasındaki kuşak farkının İngilizcedeki anlamı olan "gap" kelimesinden geliyor.

AMAZON

AMAZON

ABD'li ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, ilk başta markaya Cadabra ismini vermek istedi, sonra dünyanın en büyük nehri olan Amazon'da karar kıldı ve logoya da nehrin bir görselini koydu.

ROLEX

ROLEX

Ünlü saat markası Rolex'in kurucusu Hans Wilsdorf, markası için tüm dillerde kolayca söylenebilecek bir isim aradı ve at binerken aklına gelen isim olan Rolex'i çok beğendi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.