MENÜ

Diego Armando Maradona... Bir futbol efsanesi...

Dünya futbolunun hiç tartışmasız en önemli yıldızlarından olan Diego Armando Maradona 60 yaşında hayata gözlerini yumdu. Oynadığı dönemde Pele ile kıyaslanan, günümüzde ise Messi ve Ronaldo ile rakip olup olamayacağı hala tartışılan Arjantinli yıldızın özgeçmişini tekrar hatırlatmak istedik. Maradona'nın kariyeri, oynadığı takımlar, gibi aramalarda hafızaları tazelemek adına bu içeriği hazırladık. İşte Diegor Armando Maradona...

25 Kasım 2020, Çarşamba 19:49 Son Güncelleme:
- A +
Diego Armando Maradona... Bir futbol efsanesi...

Futbol tarihinin gelmiş geçmiş en sihirli ayaklarından biri olan Diego Armando Maradona, 60 yaşında hayata gözlerini yumdu. Futbolculuk döneminde Brezilya efsanesi Pele ile günümüzde ise vatandayı Messi ve Cristiano Ronaldo gibi yıldızlarla kıyaslanan Maradona, Barcelona gibi üst düzey takımlarda oynamasına rağmen, Napoli efsanesini yaratan isim olarak futbol tarihinde ayrı bir yer edinmiştir. Dünyadaki hemen hemen tüm futbolseverleri yasa boğan bu ayrılık sonrası Arjantin efsanesi Diego Armando Maradona ile ilgili bilgilerimizi tazelemek istedik. Efsane 10 numaranın hikayesini aşağıda bulabilirsiniz...

Diego Armando Maradona , Arjantinli teknik direktör ve eski futbolcudur. Birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, şimdiki futbolcular ve futbol taraftarlarınca tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca Pelé ile beraber FIFA 20. Yüzyılın Oyuncusu ödülü almıştır.

Maradona'nın kariyeri

Transferde iki kez en yüksek ücret rekoru kıran tek futbolcudur. Barcelona'ya 5 milyon £ karşılığında transfer olup rekor kırdıktan sonra Napoli'ye 6,9 milyon £'a transfer olarak yeni rekor kırmıştır. Maradona profesyonel futbol kariyeri boyunca Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell's Old Boys takımlarında oynamıştır. Kulüp seviyesinde en ünlü olduğu Napoli takımında çok sayıda övgü almıştır. Arjantin adına 91 millî maça çıkmış ve 34 gol atmıştır.

Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yaptığı 1986 Dünya Kupası'nda, Batı Almanya'yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır. O maçtan sonra Altın Top ödülü almıştır. Aynı turnuvada çeyrek finalde İngiltere'ye iki gol atarak 2-1'lik galibiyeti sağlamıştır ve iki gol de tarihe geçmiştir. İlk golü eliyle atmıştır ve ceza verilmemiştir, o gole "Tanrı'nın eli" denmiştir. İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 yılında FIFA.com tarafından "Yüzyılın Golü" seçilmiştir.

Maradona, sporun en tartışmalı ve haber değeri taşıyan figürlerinden biri olarak kabul edilir. İtalya'da 1991 yılında başarısız geçen bir kokain testinden sonra 15 ay boyunca futboldan uzaklaştırılmıştır. ABD'de efedrin testinin pozitif çıkması sonucu 1994 FIFA Dünya Kupası'nı evinde izlemek zorunda kalmıştır. 2005 yılında önemli miktarda kilo vermiş ve kokain bağımlılığının üstesinden gelmiştir. Açık sözlülüğüyle, basın ve spor yöneticileriyle anlaşmazlıklarıyla çokça gündeme gelmiştir. Teknik direktörlük tecrübesinin çok az olmasına rağmen Kasım 2008 tarihinde Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonra 2010 FIFA Dünya Kupası'nda istifa etmiştir.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...