Deniz Kuvvetleri Kupası’nda hakemlere izin çıkmadı

43. Yıl Deniz Kuvvetleri Kupası'nda start Pazartesi günü saat 16.00'da Çengelköy'den verilecek startla başlayacak.

11 Ağustos 2014, Pazartesi 12:23
- A +
Deniz Kuvvetleri Kupası’nda hakemlere izin çıkmadı

Yarışı disiplin cezası sona eren TAYK (Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü) düzenliyor. Ancak hakemlerin cezası bir hafta uzatıldığı için yarışı Münteha Çalışkan başhakemliğinde yeni kadro yönetecek.

Yılın en uzun mesafeli mücadelesi olan Büyük Yarış, Çengelköy (İstanbul)-Sığacık (İzmir) rotalı Deniz Kuvvetleri Kupası ile Pazartesi günü Çengelköy’den 5 dakika uyarısıyla verilecek startla başlayacak.

Sığacık Teos Marina’da konaklayacak yatlar, ardından Sahil Güvenlik Doğu Ege Yelken Haftası’na yelken basacak. Sığacık’ta sosis rotalı iki yarıştan sonra Didim’e yapılacak uzun rotalı Çakabey 933’ün ardından maraton Didim’de yapılacak son koyiçi yarışıyla tamamlanacak.

Yarışı yeni kadro yönetecek

Ne var ki, yarışları bu kez TAYK’ın klasik kadrosu yönetmeyecek. TYF Disiplin Kurulu’nu verdiği ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu tarafından onaylanan 3 aylık hak mahrumiyeti cezası sona erdi ve kulübün önündeki engel kalktı. Ancak aynı cezaya çarptırılan hakemlerin mahrumiyet süresi Tahkim Kurulu’nda daha sonra görüşüldüğü için 17 Ağustos’ta sona erecek.

Bu durumda Cahit Üren başkanlığındaki “klasik kadro”, Büyük Yarış'ta yer alamayacak ve bu görevi Münteha Çalışkan başkanlığındaki yeni kadro üstlenecek.

Dün Fenerbahçe DG İstasyon Komutanlığı’nda yatçıların ve görevli donanma personelinin katılımıyla düzenlenen teknik konuların paylaşıldığı brifingde bu mesele dillendirilmedi ama mevcut burukluk kendini belli etti.

Melges 32'ler yarışa katılamayacak

Önceki yılarda yarışa katılımları sorun yaratan Melges 32’lerin ise mücadelede yer almayacakları öğrenildi. Bunlardan biri Ahmet Eker’in “Sütlaç”ı... Eker, teknesinde Kategori 3 kapsamındaki bazı güncellemelerin eksik olması nedeniyle kayıt vermiş olmasına rağmen “Sütlaç”ı yarışa sokmayacak, bunun yerine A35 “Yayık Ayran”ı ile katılacak.

Benzer durumdaki diğer tekne ise Selim Kakış-Emir İçgören ikilisinin Ameera Turbo’su… Bu yüzden Selim Kakış, Büyük Yarış’ta Define’yi koşturacak.

Bu yıl rota farklı

Çengelköy’den başlayacak Deniz Kuvvetleri Kupası’nın rotasında bu yıl Bozcaada ve Çeşme yok. Filo, duraksız olarak 295 deniz milini dümen suyunda bırakıp Sığacık’taki finiş hattına ulaşacak.

Düzenlenen brifingde, rota hakkında önemli uyarıların altı çizildi. Buna göre tekneler Marmara Denizi’nde ve Çanakkale Boğaz geçişi sırasında güvenlik nedeniyle kesinlikle trafik hattının iskele tarafına geçmeyecek. Ayrıca boğaz girişine yaklaşan teknelerin VHF Kanal 11’den Sektör Gelibolu’ya çağrı yapmaları ve kendilerini tanıtmaları gerekiyor.

Çanakkale Boğaz çıkışı Seddülbahir önlerindeki sanal şamandırayı da (40° 01’ 689 K”, 26° 09’ 976 D”) iskelelerinde bırakacak filo Bozcaada önlerinde kurulacak “kapı”dan geçtikten sonra uluslararası sularda Midilli Adası’nı iskelede görerek Çeşme Boğazı’na girecek. Bu rotada Yunan botlarının tacizine uğranılmaması için Koyun Adaları’nın (Nisos Oinousa) sancakta, Süngükaya Adası’nın iskelede bırakılması istendi.

Balık çiftliklerine dikkat!

Brifingde ayrıca Çeşme Burnu ile Sığacık arasındaki rotada yer alan balık çiftliklerine de dikkat çekildi. Bu konudaki bilgilendirmeyi EAYK (Ege Açıkdeniz Yat Kulübü) Komodoru Mehmet Yaşar Akçay yaptı.

Buna göre Alaçatı önlerindeki balık çiftlikleri dikkat edilmesi gereken ilk nokta. Ardından Teke Burnu’nu geçerek Sığacık rotasına girecek teknelerin kıyıya yakın iki balık çiftliğine de dikkat etmeleri gerekiyor.

Balık çiftliklerinin gece beyaz çakarla yerlerini gösterdikleri de ifade edildi.

Yaklaşık 295 deniz mili mesafeli rota, Sığacık Limanı Eşek Adası’nın genel batısında demirli Komite Botu ile kuzeybatı yönüne atılmış finiş şamandırası arasında tamamlanacak. Finiş sırasında Mayın Tarama Gemisi’nin kullanılabileceği Komite Botu sancakta, şamandıra iskelede kalacak.

Yarışı tamamlayıp TEOS Marina’ya girecek tekneler, sancak tarafta kendilerine ayrılan ve görevliler tarafından gösterilecek yerlere bağlanacak.

Gökhan Abur havanın durumunu anlattı

TAYK yönetimi bu arada bir yeniliğe de imza attı ve NTV’de hava tahmini sunan meteoroloji uzmanı Gökhan Abur’u brifinge davet etti.

Rota boyunca rüzgarın seyri hakkında genel bir değerlendirme yapan Abur, “yarış 14-16 knot’lık keyipli bir poyrazla başlayacak. Gece Marmara Denizi’nde 8-10 knot’lara kadar düşebilir ama rüzgar hep olacak” dedi.

Kıyıyı yalayarak gelen rüzgarın tahminlere göre sancak yönüne 10-15 derecelik sapmalar göstereceğine vurgu yapan Abur, Ege’de de havanın yeniden 16-18 knot seviyelerine ulaşacağını belirtti.

'Güvenlik' baskını

Brifingde konuşan TAYK Genel Müdürü Cahit Üren, bir kez daha güvenlik konularına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu yıl bir değişiklik yaptık ve yarış öncesi Kategori 3 konusundaki kontrollerini marinalarda gerçekleştirmedik. Ancak bu denetimler yarış tamamlandıktan sonra seçilecek tekneler finiş yaptıktan sonra denizde veya marinaya bağlanır bağlanmaz görevliler tarafından yapılacaktır. Anılan konularda eksiği görülen tekne diskalifiye edileceği için herkesten bu konuda azami hassasiyeti göstermelerini istiyoruz.”

Teknelerde can salı, fırtına floku, işaret fişeklerinin yanı sıra ekip sayısından bir fazla can yeleği, her bir ekip üyesi için günlük 3 litre su ve en az 8 saatlik seyri karşılayabilecek yakıt bulundurulması gerekiyor.

Ödül töreni 15 Ağustos'ta

Deniz Kuvvetleri Kupası’nda zaman sınırı IRC1 ve IRC2’ler için 14 Ağustos Perşembe günü 23.59’da, IRC3, IRC4 ve Destek sınıfları için de 15 Ağustos Cuma günü saat 06.00’da dolacak.

15 Ağustos’ta saat 19.00’da ise Sığacık TEOS Marina’da ve EAYK evsahipliğinde düzenlenecek ödül töreninde rotayı ilk tamamlayan tek göndeli tekneye FTF ödülü verilecek ve dereceye giren ekiplere kupaları dağıtılacak.

Ayrıca RopeSail tarafından ortaya konan “Norveç’te yarış” için IRC sınıflarında birinci olan ekipler arasından en genç iki yarışmacı da ödül töreninde ilan edilecek.

Kaynak: TürkSail

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.