MENÜ

Cumhurbaşkanlı'ğı bisiklet turu sona erdi

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu, Time Type 1 takımından Rus sporcu Alexander Efimkin kazandı.

01 Mayıs 2011, Pazar 18:19 Son Güncelleme:
- A +
Cumhurbaşkanlı'ğı bisiklet turu sona erdi

İstanbul’da 24 Nisan Pazar günü başlayan 47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Alanya’da sona erdi. Turun son etabı olan 158 kilometrelik Side-Alanya etabını, Skil Shimano takımından Kenny Van Hummel, 3.22.59’luk dereceyle birinci sırada tamamladı. İkinciliği Omega Parma Lotto takımından Andre Greipel, üçüncülüğü ise Alessandro Petacchi elde etti. Tüm etaplar sonunda Time Type 1 takımından Rus sporcu Alexander Efimkin, genel klasman birincisi gelerek turun galibi oldu. Etabın sprint primini NetApp takımından Eric Baumann, Türkiye Güzellikleri primini ise Omega Parma Lotto takımından Kenny De Haes kazandı.

 -GENEL KLASMAN-

İstanbul’dan başlayan toplam bin 387 kilometrelik 8 etap sonunda Time Type 1 takımından Alexander Efimkin, yarışı genel klasman birincisi olarak tamamladı ve turun birincisi oldu. Turkuaz mayoyu giyen Efimkin, büyük ödülün de sahibi oldu. Genel klasman ikinciliğini, Astana takımından Andrey Zeits, FDJ takımından Thibaut Pinot elde etti. Turun en iyi sprinteri Lampre takımından Alessandro Petacchi olurken, ikinciliği Williems Accent takımından Stefan Van Dijk, üçüncülüğü ise Garmin Celvero takımından Tyler Farrar elde etti. Turun en iyi tırmanıcı sporcusu Colombia takımından Luis Laverde olurken, Team Type 2 takımından Efimkin ikinci, Cofidis Yohan Bagot üçüncü oldu. Türkiye Güzellikleri priminde en çok puan alan sporculardan CJR takımından Arturo Cortiz Mora birinci oldu. Bu klasmanda Lampre takımından Alessandro Petacchi ikinci, Farnese Vini takımından Andrea Guardini üçüncü oldu.
       
 -BÜYÜK TALİHSİZLİK-

 Turun bitime 3 kilometre kala büyük bir talihsizlik yaşandı. 3 bisikletçi düşünce ona çarpan bazı sporcular da düşerek hafif yaralandı. Aralarında Konya Torku Şekersporlu bisikletçilerin de bulunduğu grubun yaralandığı haberi anons edildi. Bu düşmeye rağmen grup kalabalık olarak finişe geldi.
        
-MANİSASPOR VE KONYA TORKU ŞEKERSPOR’UN ETAP BAŞARILARI-

Henüz yeni kurulmasına ve bisikletçilerin birbirlerini yeni tanımasına rağmen Manisaspor ve Konya Torku Şekersporlu sporcuların etap bitirme başarıları övgüye değer bulundu. Manisasporlu bisikletçilerin 22 takım arasında bazı etapları ilk 10 sırada bitirmesi, bir sporcunun iki kez sprint pirimi kazanması ve Konya Torku Şekerspor’un yabancı bisikletçilerinin performansı beğenildi. Geçen yıl tura katılan 8 Türk sporcudan hiç biri turu tamamlayamamıştı. Side-Alanya etabı sonunda dereceye giren sporcuların ödülleri, madalyaları ve kupaları verildi. Genel klasman birincisinin ödülünü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu verdi. Diğer sporcuların ödüllerini Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Antalya Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ve Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu verdi. Toplam 160 bin Avro ödül dağıtılan ödül töreninden sonra sporculara, Alanya muzu ve çilek hediye edildi.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...