Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni havalimanının ismini açıkladı

Büyüklüğünden altyapısına, güvenlik sistemlerinden mimarisine pek çok alanda dünyaya örnek olacak yeni havalimanının adı İstanbul oldu.

29 Ekim 2018, Pazartesi 18:26 Son Güncelleme:
- A +
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni havalimanının ismini açıkladı

Tamamlandığında 6 bağımsız pisti, 500 uçak kapasitesi ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük ve en modern havalimanı olacak olan İstanbul Havalimanı açılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yeni Havalimanı açılış töreninde açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni havalimanının ismini açıkladı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümü kutlu olsun. Öncelikle bu güzel günümüzü bizimle paylaşanlara teşekkür ediyorum. Tabii bugün bir de Endonezya'daki düşen uçağın durum var. Bu uçakta ölenlere allahtan rahmet diliyorum. İstanbul ülkemizin en güzel markasıdır.

ERDOĞAN YENİ HAVALİMANI'NIN İSMİNİ AÇIKLADI

Paha biçilmez bu şehre yaptığımız bu eser. Adını İstanbul verdik. Atatürk Havalimanı'nın bu faaliyetler dışındaki alanlarda ise söz verdiğimiz şekilde millet bahçesi olarak İstanbul halkının kullanımına açılacaktır. Fakat şuandaki kapalı alanları da İstanbulumuzun en büyük fuarı haline getireceğiz. Orası Atatürk Havalimanı burası da İstanbul Havalimanı olarak isimlendirilecektir.

Sayın Yıldırım'la helikopterle birkaç kez dolaştığımızda buraları havalimanı olarak yapalım dedik ama yetmez. Şimdi Kuzey Otoyolu olarak kalan çukurları çevre düzenlemesi yapmak şartıyla inşallah onları da oralarda çevre ve şehircilik açısında göller haline getirmek istiyoruz.

Toplam dört etaptan oluşan projenin ilk etabı yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. Tüm etaplar bittiğinde 150 milyona yükselecek hatta gerekirse 200 milyona çıkarılacaktır.

Projenin ikinci etabında Doğu Batı pararel pisti ve taksi yolları. Son etabında ise ek terminal binası taksi yolları ve ilave apron yer almaktadır. Tüm etapların tamamlanması 2028'e kadar tamamlanması ön görülmektedir. Kendi enerjisini üreten tabiat dostu havalimanımızdaki projemiz için 120 bin kişi görev yapacaktır.

Hava trafiği ve güvenlik konusunda da bu projeyle pek çok yeniliğe imza atacaktır. Yatırım bedeli 10 milyar 241 milyon euro. Devlete ödenecek kira bedeli 22 milyar 122 milyon euro. İstanbul Havalimanı dünyada örnek olacak bir projedir. Bu dev projenin işletmesine kadar her aşamasında emeği geçen kişilerin hepsine teşekkür ediyorum.

'BURASI GELECEĞE HİTAP EDEN AKILLI HAVALİMANI OLACAK'

İstanbul tarihi boyunca hep stratejik bir öneme sahiptir. Havalimanımız hitap ettiği bu geniş alanda 60 ülkeyi ve 20 trilyon dolarlık ekonomileri birbirine bağlıyor. Enerji ve su verimliliğinde yüzde 40 tasarruf sağlayacak yöntemleriyle burası geleceğe hitap eden akıllı havalimanı olarak hizmet edecektir.

Türkiye özellik geçtiğimiz 16 yılda eğitimden sağlığa her alanda dev yatırımlar yaparak kendisini bu geleceğe hazırlamıştır.

Mesela ülkemizdeki havalimanlarının sayısı göreve geldiğimiz zaman 26'ydı. Şuanda havalimanlarımızın sayısını 56'ya çıkarmış bulunuyoruz.

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...