"Bursaspor'u mahkum eden bir karar"

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Bursaspor'a Beşiktaş maçı öncesinde çıkan olaylar nedeniyle verdiği cezalar hakkında açıklama yaptı.

13 Mayıs 2011, Cuma 13:43
- A +
'Bursaspor'u mahkum eden bir karar'

"Anadolu'nun bu hareketle cezalandırılması gibi bir algılama, tümüyle Bursa'nın, Bursaspor'un cezalandırılması gibi bir algılama gündemdedir" diyen Vali Harput, Bursaspor'a bu cezanın ibreti alem için verildiği ifade edildiğini, bu ağır cezayı Bursaspor'un ve Bursa'nın hak etmediğini belirtti.

Arap Birliği Turizm Temsilcileri'nin valiliği ziyareti sırasında basın mensuplarının Bursaspor'a verilen cezayı sormaları üzerine Vali Harput, cezanın çok ağır olduğunu söyledi. Federasyonun Bursa'ya verdiği kararın hiçbir şekilde izahının mümkün olmadığına dikkat çeken Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Bu kararı alırken Federasyon, öyle anlaşılıyor ki, cereyan eden olayların Bursaspor ile ilişkisini, irtibatını değerlendirmeden doğrudan doğruya Bursaspor'u mahkum eden bir karar almış. Burada zaten kendilerinin de ifade ettiği gibi başkalarına da örnek olsun, 'ibret-i alem olsun' mantığı içinde meydana gelen olayların tahlili yapılmadan ilişkisinin kurulmadan öyle bir karar verilmesini hukuk ve hakkaniyet ölçüsünde izahı mümkün değildir" dedi.

"SUÇLAR VE CEZALAR ŞAHSİDİR"

Bursaspor'un, belki Türkiye'nin en fazla taraftarı olan ve tüm Türkiye'yi temsil eden, en az 40 milyon taraftarı olan bir takım olduğunu söyleyen Vali Harput, "Bunu herkes böyle görsün böyle bilsin. Bu karar Anadolu'nun tümü ile Bursa'nın cezalandırılması gibi bir algılama Bursaspor'un cezalandırılması gibi bir algılama gündemdedir. Oysa suçlar ve cezalar şahsidir. Suç işleyenler cezalarını görür, görmelidir ve görecektir. Ama suçta tahriki olanlar, teşviki olanlar, katkısı olanlar onlarda cezasını görecektir" diye konuştu.

"PEKALA MÜSAADE EDİLEBİLİRDİ"

Cezayı Bursaspor'un hak etmediğinin altını çizen Şahabettin Harput, "Bursa da hak etmemiştir. Ben aklıselimin, vicdanın, hukukun, mantığın yeniden hakim olacağını, tahkim kurulunun bu konuyu söylediğim çerçevede değerlendirerek Bursaspor'a verilen bu ağır cezanın mutlaka düzeltileceğini; çünkü talimatnameyi bizde bilmiyoruz. Pekala farklı hükümler uygulanabilirdi. Pekala bu müsabaka bizimle görüşülerek bir iki saatlik bir erteleme ile müsabakanın oynanmasına müsaade edilebilirdi. Ama bunlarda yapılmamıştır. Her şeye rağmen biz, meşru zeminde, hukuk zemininde Bursa'nın, Bursaspor'un hakkını savunacağız. Bursa, her zamankinden daha çok birlik ve beraberlik içinde bu sıkıntılı süreci aşacaktır. Bunu herkes böyle bilsin" dedi.

DHA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...