Bugün Taksim'e konuldular... İşte ilk fotoğraflar

Taksim’deki zemin tadilatının ardından İstiklal Caddesi’ne saksı içerinde manolya ağaçları yerleştirilmeye başlandı.

28 Şubat 2018, Çarşamba 14:21 Son Güncelleme: 28 Şubat 2018, Çarşamba 14:26
- A +

Taksim’deki zemin tadilatının ardından İstiklal Caddesi’ne saksı içerinde manolya ağaçları yerleştirilmeye başlandı.

Taksim’deki zemin tadilatının ardından Taksim’e ve İstiklal Caddesi’ne saksı içerinde manolya ağaçları yerleştirilmeye başlandı. Ziraat Mühendisi Murat Kapıkıran “2 yılda bir kök bakımı yapılmalıdır. Buna rağmen saksıdaki ağaç beş yıldan sonra ölebilirdedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler sabah saatlerinde Taksim meydanına 8 adet saksı içerisinde ağaç yerleştirdi. Ekipler daha sonra Ağa Camii önüne ve Galatasaray Lisesi önüne de 10 ağaç yerleştirdi. Ağaçlar üzerinde İBB logosu bulunan saksılara konuldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada “1350 metrelik tarihi caddeye 24 adet saksı ağaç yerleştirilecek. Bu kapsamda, İstiklal Caddesi’nin Taksim Meydanı’na bağlandığı noktaya da 8 adet saksı ağaç konulacak.

4 farklı türde ağacın yerleştirileceği saksılar, tarihi caddeyi yeşillendirirken, modern ve özgün tasarımlarıyla Beyoğlu’nun estetiğine de katkı sağlayacak. 

Taksim Meydanı, Ağa Cami Önü, Galatasaray Meydanı, Odakule ve Tünel Meydanı’nı kapsayan çalışma kapsamında, 20 metre arayla saksılar yerleştirilecek. Ağaç türleri defne gibi her daim yeşil kalacak türlerden seçildi dedi.

Saksı içerisindeki ağaçların uzun ömürlü olmayacağını belirten Ziraat Mühendisi Murat Kapıkıran şu bilgileri verdi: “Manolya ağaçları çok büyüyen bir ağaçtır. Saksı içerisindeki ağaçların kök budaması 2 yılda bir yapılmalıdır. Yoksa, kök sarmalı genişlediği zaman içerideki toprak biter. 

 Ancak buna rağmen saksı içerisindeki ağaç 5 yıldan sonra ölebilir. Manolya gerekli bakımlar yapıldığında yaz ve kış aylarında yaşayabilir.

Yazın en sıcak günlerinde bile yeterli sulama yapıldığında ağaç yaşar. Defne ağaçları ise daha yavaş büyüyen bir ağaçtır. Saksı ömrü biraz daha uzun olur.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.