''Bu kadar Trabzonlu'yu buraya nasıl getirdiniz!''

İtalyan ekibiyle oynanan özel maçta başkan Giulini, karşısında 30 bin taraftarı görünce şaşırdı, Ağaoğlu’nun kulağına eğilip yukarıdaki soruyu sordu. Başkan gururla, “Yaz olmasa bu stat dolardı” derken FANATİK’e de şu tespiti yaptı: “İşte hiçbir takıma kolay kolay nasip olmayacak bir avantaj.

07 Ağustos 2018, Salı 06:00
- A +

Türkiye’yi çok yakından tanımayanlar ve özellikle de ‘Bize Her Yer Trabzon’ sloganını bilmeyenler için bu soruyu sormak gayet doğal. Tıpkı Cagliari başkanı Tommaso Giulini için olduğu gibi. Sıcak havaya ve yaz dönemine rağmen karşılaşmaya koşan 30 bin taraftarı işaret eden Giulini, “Bu kadar taraftarı Trabzon’dan buraya nasıl getirdiniz!” diye sormuş özel maçın protokol tribününde Trabzonspor başkanı Ahmet Ağaoğlu’na. Başkan o anları ve tespitini şöyle anlatıyor:

‘Büyük bir gurur ve mutluluk’

“Kendisine bu taraftarların İstanbul’da yaşadığını, yaz dönemi olmasa stadın aslında tamamen dolabileceğini söyledim. İnanamadı. Çünkü böyle şeyler her kulübe nasip olmaz. İşte bizim böyle büyük avantajlarımız var. Türkiye’de nereye gitsek bizi gönülden seven, bağrına basan, başka illerde yaşasa bile Trabzonspor’u tutan bir taraftar topluluğuna sahibiz. Taraftar ilgisinin yüksek olmasını arzularken para için demiyordum bunu... Yabancılarımızın ve genç oyuncularımızın duydukları bilgilerin gerçeğe, ete kemiğe bürünmesini istiyordum. Gelen ve takımını destekleyen herkese defalarca teşekkür ediyorum. Benim için hem gurur hem sevinç oldu.”

‘Gençler bizim her şeyimiz’

“Genç oyuncularımız benim gözümde bambaşka. Gerçekten çok içten söylüyorum bunu. Abdülkadir ve Yusuf Yazıcı bizi kısa sürede o kadar çok gururlandırdı ki, bunun devamının gelmesi adına yönetim olarak elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret edeceğiz. Bu işlerin bugünden yarına olmadığını, her oyuncudan bir Yusuf ve Abdülkadir çıkamayacağını biliyoruz elbette. Ancak bir gayret göstermeden, özveride bulunmadan, ısrar etmeden bu işlerin olması da bir anlamda imkansız.”

‘Her yerden oyuncu alırım’

“Zaman zaman duyuyorum; yok İran’dan oyuncu mu alınır, yok 2. Lig’den oyuncu mu alınır, diyorlar... Desinler. Benim için önemli olan oyuncunun nereden geldiğinden çok trabzonspor’a ne katacağı. elbette kaliteli de olacak o ayrı. Ancak önce eski yaptıklarına, adına, geldiği yere bakmıyoruz. Bakılanların geçmişte yarattığı hayal kırıklıkları ortada. Ne kadrolar, yıldızlar geldi, geçti ama istenen başarı ya da oyun geldi mi? Cevabı herkes tarafından malum.”

Taraftara gençlik mesajı

“Hocamız Ünal Karaman da gençler ve yıldız adayları konusunda çok hassas. Çünkü genç oyuncularımızın hissetmek istediği en önemli duygu güven. Biz de hem yönetim hem teknik heyetimiz onlara sonuna kadar destek olacak. İyi futbolcu olmalarının yanı sıra iyi bireyler olmaları için de mücadele edeceğiz. Benim bu noktada taraftarımıza da bir çağrım var... Özellikle genç kardeşlerimize sahip çıksınlar, onları tıpkı özel Cagliari maçında olduğu gibi gönülden desteklesinler.”

‘O duygudan para kazanılmaz’

“O gün takımımızın türkiye’yi yasa boğan katliamda şehit olan anne ve evladının fotoğraflarıyla sahaya çıkması büyük ilgi topladı. Buna çok sevindik. Hatta devamında bu formaların satışa çıkması halinde mutlaka alacaklarını belirtenler oldu. Ancak biz böyle bir duygunun ticaretine sonuna kadar karşıyız. o gün trabzonspor olarak türkiye’nin duygularını paylaşmak istedik kendi adımıza. Satıp yardım yapma işi de son derece karmaşık bir durum. o nedenle biz bir gönülden gönüle paylaşım yapmak istedik, sanırım yerini de buldu. Bu bizler için yeter de artar.”

Serhat Demirtaş

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.