Birsel Vardarlı Demirmen: "Birlik beraberlikle şampiyonluk geldi"

Erkek kürekçilerin zaferi sonrası, Fenerbahçe Kulübü’ne bu sezonki ikinci şampiyonluk kupasını getiren kadın basketbolcuların kaptanı Birsel Vardarlı Demirmen, şampiyonlukta yakalanan sinerjinin etkili olduğunu aktardı.

25 Mayıs 2018, Cuma 06:00
- A +
Birsel Vardarlı Demirmen: 'Birlik beraberlikle şampiyonluk geldi'
Erkek kürekçilerin zaferi sonrası, Fenerbahçe Kulübü’ne bu sezonki ikinci şampiyonluk kupasını getiren kadın basketbolcuların kaptanı Birsel Vardarlı Demirmen (33), zor geçen sezonda gelen başarıyı FANATİK’e anlattı. 12 yıldır Sarı- Lacivertli formayı terleten başarılı oyun kurucu bu süreçte 20 kupa zaferine ulaştığını söyledi.

‘Umutsuzluk başladı’

“Bizim için çok yorucu bir sezon oldu. Özellikle de mental açıdan. Sezona iyi başladığımızı söyleyebilirim ama daha sonra sezonun ortasında işler iyi gitmedi. Arka arkaya bir sürü mağlubiyet aldık. Kazanamadıkça takım umutsuz olmaya başladı, bir türlü bu durumu düzeltemedik. Türkiye Kupası’nı kaybettik, Final-Four’a kalamadık ki, tam ev sahibi avantajını elimize almışken bunun yaşanması üzücü oldu. Çünkü üst üste 6 kez Final-Four’a kalmıştık, 7.’si olacaktı. Ama daha sonra coach değişikliği oldu.”

‘Sadece 1 mağlubiyet!’

“Bu değişim bize olumlu yansıdı. Çünkü önümüzü göremiyorduk. Değişimin ardından takımda bir beraberlik olmaya başladı, bu sahaya da yansıdı. Valerie’nin takımın başına gelmesinin ardından sadece bir mağlubiyet aldık, o da Yakın Doğu deplasmanındaydı. Takım canlanınca daha farklı çalışmaya başladık. Herkes birbirine inandı, coacha inandı ve yakaladığımız sinerjiyle birlikte şampiyon olduk.”

‘Euroleague ukte kaldı’

“Kadın basketbol takımı olarak çok istikrarlı bir branşız. 6 kez üst üste Final-Four’a kaldık, 3 kez final oynadık. Birinde şampiyon olabilseydik... İçimizde ukte olarak kaldı ama yapacak bir şey yok. Sporun içinde kazanmak da kaybetmek de var. Umarım ileriki senelerde kazanırız. Fenerbahçe camiası bunu hak ediyor.”

‘Önce bebek sonra coachluk’

“Kariyerim için az kaldı diyebilirim ama net bir şey söyleyemem. Kariyerimi noktaladıktan sonra bir bebek sahibi olmak istiyorum. Kariyer planlamasında kendimi coachluğa daha yakın hissettiğimi söyleyebilirim ama bunu, biraz da deneye deneye bulacağımı düşünüyorum. Basketboldan kopmak çok zor. Benden önce bırakanlar da hep ‘Özleyeceksin’ diyor.”

‘Burada başarı şart’

“Genç takımda Migros’ta oynadım. Orada 3-4 sezon forma giydikten sonra 2007’de Fenerbahçe’ye geldim ve burada 12. sezonum bitti. O kadar uzun oldu ki, Migros geçmişim bile unutulmuş olabilir. Ayrıca, Fenerbahçe Kulübü kaptanı olmak çok büyük bir onur oldu benim için. Tabii ki, zorlukları var, her zaman başarılı olmak gerekiyor. Fenerbahçe’yle şu ana kadar 9’u lig olmak üzere 20 kupa kazandım. Hatta, Fenerbahçe formasını en çok giymiş oyuncu dahi olabilirim.”

Didem Akın: "Büyük iş başardık"

Sarı-Lacivertliler’in takım menaceri Didem Akın, kadın basketbol şubesinin nasıl bu günlere geldiğini ve başarı sırrını anlattı...

Akın şunları söyledi: “1998 yılında kazanılan ilk şampiyonlukta oyuncu olarak görev almıştım. 2005’te de menacerlik görevine geldiğimde bu kupa serisi devam etti. Şu anda menacer ve oyuncu olarak toplam 11 lig şampiyonluğum var. Bu sezon yönetim küçülme kararı aldı, genç bir takım kurduk. Hedefimiz bütün kupaları almaktı ama çok da tecrübesizdik. Bitime 2 ay kala antrenör değişikliğine gittik. Coach Valerie inanılmaz bir enerji kattı. Oyuncularımız da buna karşılık verince şampiyonluk geldi. Bence büyük bir iş başardık.”

Hatice YÜCEL

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...