Bilgisayar oyunlarındaki 'kutu açma' özelliği çocuklar için zararlı mı?

İngiltere'de Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi yepyeni bir tartışma konusu açtı. Komiteye üye olan milletvekillerine göre oyunlarda 'lootbox' denilen kutu açma sistemi çocukları kumara alıştırıyor.

12 Eylül 2019, Perşembe 13:54 Son Güncelleme:
- A +
Bilgisayar oyunlarındaki 'kutu açma' özelliği çocuklar için zararlı mı?

Lootbox nedir?

Bilgisayar ya da konsol oyunlarında oyuncuların parayla ya da oyun için görevlerle elde ettiği 'şans kutusu'na lootbox denir. Oyunun kendi iç dinamiklerine göre kutulardan birtakım eşyalar çıkar. Kutudan gerçek hayatta bile ciddi paralara satılabilecek değerli oyun eşyaları çıkabilir. Tamamen şansa bağlı olan bu yöntem hemen hemen her online oyunda mevcut.

Özellikle FIFA, Fortnite, PubG, Apex Legend gibi son dönemin popüler oyunlarında lootbox sistemi çok yaygın.

"Yasadışı olmalı"

İngiliz milletvekillerinden oluşan Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi, oyunseverler için artık bir kültür haline gelmiş lootbox özelliğinin yasa dışı olması gerektiğini savunuyor. Oyun adı altında reşit olmayan gençlerin ve çocuklara kumar oynatıldığını ve bunun ilerleyen hayatlarında kumar bağımlılığına yol açabileceği söyleniyor.

Yetkililer oyun içi dahi olsa şans kutularının reşit olmayan kişilere satışının yasaklanmasını ve Kumar Yasası'na tabi olmasını talep ediyor. Yasağın doğru uygulanabilmesi için de oyunlarda güvenilir bir yaş doğrulama sistemi oluşturulması isteniyor.

Komitenin başkanı Damian Collins, "Oyun şirketleri için bu kutular oldukça büyük bir gelir kaynağı. Fakat çocuklar için çok büyük bir potansiyel tehlike arz ediyorlar" dedi.


YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...