MENÜ

Beyaz kod nedir? Mavi kod nedir? Pembe kod nedir? Sağlık sektöründeki acil durum kodları...

Tüm dünyada farklı acil durumları yönetmek için çeşitli araçlara ihtiyaç duyulmuş ve bunlara yönelik bir takım sistemler geliştirilmiştir. İnsanlar hastaneye gitmeden önce ilgili çağrı merkezini arayarak randevu alabilmesi gibi, hastanede kalan hastaların bakımı ve acil müdahale edilmesi gereken durumlarda yardım alabilir. Sağlık sektöründeki acil durum kodları ile ilgili detaylar Beyaz kod nedir? Mavi kod nedir? Pembe kod nedir? Sağlık sektöründeki acil durum kodları haberimizde...

07 Ocak 2018, Pazar 19:14 Son Güncelleme:
- A +
Beyaz kod nedir? Mavi kod nedir? Pembe kod nedir? Sağlık sektöründeki acil durum kodları...

Ülkemizde hastanelerde renkli kod sistemlerinin kullanımı yakın zamanda gündeme gelmiştir. T.C. Sağlık Bakanlığı Performans ve Kalite Dairesi Başkanlığı’nın çalışmaları ile ülkemizde hizmet kalite standartları kapsamında, 2008 yılında erişkin resusitasyonu için mavi kod, 2009 yılında çocuk kaçırma için pembe kod, 2011 yılı Temmuz ayında ise sağlık çalışanına yönelik beyaz kodun da hayata geçmesi ile 3 farklı renkli kod uygulaması başlatılmıştır. Hastanelerimizde farklı renkli kod sistemleri kullanılmaması, bu konuda ülkemiz dışında yaşanan karmaşadan şimdilik bizleri uzak tutmaktadır. Halen ülkemizde mavi, pembe ve beyaz kod uygulamaları dışında üzerinde ortaklaşılmış hastane acil kod sistemleri bulunmamaktadır.

Sağlık Bakanlığı’nın hastane afet planları ve afetlerde sağlık hizmetleri üzerinde çalışmaları halen devam etmekte, bu kapsamda hastanelerde hazırlanacak hastane afet planları içerisinde yeni kod sistemlerinin kullanılması gündeme gelecektir.

- Hastane çalışanlarını haberdar etmekte

- Risk durumunda iletişime olanak tanımakta

- Kısa ve net mesaj vermekte

- Doğru müdahale için zaman kazandırmakta

- Panik oluşmasına engel olmakta

- Acil durumlara hazırlıklı olmayı mümkün kılmakta

- Hasta ve çalışan güvenliğini sağlamaktadır

Beyaz Kod (1111) Hastanede hasta/hasta yakını ve çalışanların başına gelebilecek, fiziksel, sözel saldırı ve cinsel taciz durumlarında güvenlik personelinin en hızlı biçimde durumdan haberdar edilmesi ve olay yerine yönlendirilmesi amacıyla kurulmuş alarm sistemdir. 

Mavi Kod (2222): Mavi Kod ekibinin ve donanımının sürekli hazır olduğu ameliyathane, yoğun bakım ünitelerinden Mavi Kod çağrısı yapılmaz. Ancak, herhangi bir nedenle buralarda Mavi Kod ekibinin eksik olması veya yetersiz kalması durumunda Mavi Kod çağrısı yapılabilir.

Pembe Kod (3333): Bebek ve çocuklara yönelik olabilecek kaçırma, kaybolma ve benzeri durumlarda güvenlik personeline durumu bildirmeyi ve olayın engellenmesini amaçlayan alarm sistemdir

ABD’de kırmızı ve mavi kodlar, hastanelerin %90’ında benzer şekilde yangın ve erişkin resusitasyon için kullanılsa da; çocuk kaçırılması için 47, silahlı saldırgan için 61 farklı kod sistemi kullanılmıştır. 1999 yılında Güney Kaliforniya’da bir acil serviste silahlı bir saldırganın 3 kişiyi öldürmesinin ardında hastanede gri kod verilmiş, ancak saldırganın silahlı olabileceği düşünülmeden gri kod verilmiş ve tehlike bölgesinde silahlı saldırganın üzerine durumdan habersiz personel yönlendirilmiştir. Bu olayın üzerine  Hospital Association of Southern California (HASC) ortak bir kod sistemi önermiş ve 2003 yılından itibaren de bu kod sistemi zorunlu tutulmuştur.


 

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...