Batum'dan sükûnet çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, "Her geçen gün gerginliğe, hırçınlığa dönüşmeye başlayan futbol müsabakaları artık yerini barışa-dostluğu fair playe bırakmalıdır." dedi.

07 Mayıs 2012, Pazartesi 13:32
- A +
Batum'dan sükûnet çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, "Her geçen gün gerginliğe, hırçınlığa dönüşmeye başlayan futbol müsabakaları artık yerini barışa-dostluğu fair playe bırakmalıdır. Bunun içinde yapılması gereken siyasilerin futbol kulüpleri ile taraftarlarını 'oy' olarak görmeden kendi yönetimlerine bırakmalarıdır. TFF ve Kulüpler birliği de sabır- hoşgörü içeren söylemlerde bulunmalıdır" dedi.

Sporun insanları birbirine yaklaştıran en önemli unsur olduğunu belirten Süheyl Batum, "Bunu geçmişte böyle gördük ve böyle yaşadık. Ancak bugün gelinen noktada sporun önemli bir dalı olan futbolda gerek saha içi ve gerekse saha dışında yaşanan olaylarla belirsiz bir konuma girmiştir. Sanki dümeni ve kaptanı olmayan bir gemi gibi dolaşıyor. Nerede duracak bir yere mi vuracak belli değil. Spor kamuoyuna göre de karaya oturmuştur" diye konuştu.

3 Temmuz 2011 de şike davası ile başlayan çalkantının halen devam ettiğini vurgulayan Süheyl Batum şunları söyledi:
"Bugün günümüzde sahada futbolcuların ortaya koydukları performans yerine saha dışı olaylar konuşulmaktadır. Öyleki maç sonralarında ülkemizin yetiştirdiği değerli teknik adamlar bile yaptıkları basın toplantılarında maçın kritiğini yapmak yerine saha dışındaki olayları konuşup tepki göstermektedirler. Futbol bir gösteri sporu olmasının yanı sıra aynı zamanda bir endüstri yani futbol endüstrisidir. Oysa günümüzde futbolun kamuoyundaki algısı siyasallaşmış olduğudur. Hukuk siyasallaşmamalı, devletleşmemeli ve hukuk sporun rengine bürünmemelidir. Çünkü spor siyaset üstüdür. Bir takımı tutan taraftar aynı zamanda bir siyasi partiyi de tutabilir. Hatta üyesi de olabilir. Bu çok normaldir. Her konuda aranılan hukukun üstünlüğü ve adalet olduğu gibi futbolda da aranılan ülkeyi her alanda yönetmekten sorumlu olan kişilerden, özellikle Sayın Başbakandan, bakanlardan, bürokratlardan, yöneticilerden ve de kurumsal olarak özerk yapı taşıyan TFF den beklenen 'Hakkaniyet, eşitlik ve adalettir."
"Gücün hukuku değil hukukun gücü geçerli olmalıdır" diyen Süheyl Batum, "Verilen kararlar vicdanları sızlatmamalıdır. 3 Temmuz 2011 den günümüze yürüyen süreçte Sayın Başbakanın 'Cezanın kuruma değil de kişiye verilmesi gerekirö Avrupa'ya birkaç yıl gitmesek ne olur' gibi söylemlerde bulunmasından toplum ve hatta UEFA rahatsız olmuştur. Her geçen gün gerginliğe, hırçınlığa dönüşmeye başlayan futbol müsabakaları artık yerini barışa-dostluğu fair playe bırakmalıdır. Bunun içinde yapılması gereken siyasilerin futbol kulüpleri ile taraftarlarını 'oy' olarak görmeden kendi yönetimlerine bırakmalarıdır. TFF ve Kulüpler birliği de sabır- hoşgörü içeren söylemlerde bulunmalıdır. Herkes bu söylemlerinde de samimi olmadır. Yani adil ve hakkaniyetli davranmalıdırlar"şeklinde konuştu.

ANKARA / DHA

YORUM YAZ

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Sıradaki haber yükleniyor...