Kadın basketbolda skandallar silsilesi! Bursa'nın başına geldi...

FIBA Avrupa Kupası PlayOff Turu rövanş maçında, İngiltere ekibi London Lions ile karşılaşan Bursa Uludağ Kadın Basketbol Takımı, İngiltere’nin vize sorunu çıkarması nedeniyle deplasmandaki maça sadece 1’i sakat 5 oyuncuyla çıkabildi. Benchi bomboş kalan Bursa Uludağ’ın oyuncularına maç boyunca su verecek dahi kimsesi yoktu!

Kadın basketbolda skandallar silsilesi! Bursa'nın başına geldi...

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası Play-off turu rövanş maçında, İngiltere temsilcisi London Lions ile karşılaşan Bursa Uludağ Kadın Basketbol Takımı, İngiltere’nin vize sorunu çıkarması nedeniyle sahaya 1’i sakat 5 oyuncuyla çıkabildi.

Haberin Devamı

Perşembe akşamı TSİ 22.00’de başlayan mücadelede Bursa Uludağ, London Lions’a 5 kişiyle çıktı. Hatta 5 kişiden 1’i (Eda Şahin) sakatlığı nedeniyle sadece hücum sırasında, takım bölgesinde kalarak mücadele etti. Benchi bomboş kalan Uludağ Basket oyuncularına su verecek dahi kimse yoktu!.. Skandal olaya nasıl gelindi...

Kadın basketbolda skandallar silsilesi Bursanın başına geldi...

İnternetten vize başvurusu yaptırdılar

30 Kasım Perşembe günü çekilen kura sonrası, Bursa Uludağ, İngiltere ekibi London Lions’la eşleşmişti. Takım yöneticileri, 4 Aralık Pazartesi günü, teknik heyet ve oyuncular için, İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulundu. Konsolosluk, rakip takım London Lions’un davet mektubuna rağmen sporcular dahil vize muafiyeti olmadığını öne sürerek internet üzerinden vize başvurusu yapmaları gerektiğini söyledi. 21 Aralık Perşembe günü oynanacak maç için en erken randevu 13 Aralık Çarşamba gününe alınabildi ve vize için bu süre çok azdı. Konsolosluk da vize sürecini kısaltmak için hiçbir girişimde bulunmadı.

Haberin Devamı

Çifte vatandaşlığı bulunan oyuncular gidebildi

Teknik heyet, bunun üzerine FIBA’ya durumu bildirdi ve maçın ertelenmesini istedi. Teklifi kabul etmeyen FIBA yöneticileri bir de maça çıkılmaması üzerine, kulübe 40 bin Euro para cezası verileceğini bildirdi. Temsilcimiz bu nedenle, Avrupa ve ABD vatandaşlıkları bulunan; Hırvat vatandaşı Mia Masic, İspanya vatandaşı Oumoul Sarr, ABD vatandaşı Channon Fluker ile Bulgaristan çifte vatandaşlığı olan Kaptan Eda Şahin ve Almanya çifte vatandaşlığı bulunan Tuba Poyraz’dan oluşan 5 kişilik kadrosuyla İngiltere’ye gitti. Sakat şekilde oyuna çıkan, oyun kurucu Eda Şahin bazı hücumlara katılmadığı maçta Bursa Uludağ Kadın Basketbol Takımı, London Lions’a 122-63 yenildi. Bursa Uludağ ilk maçı da 77-53 kaybetmişti.

Kadın basketbolda skandallar silsilesi Bursanın başına geldi...

Berk Aladağ: FIBA men olacağımızı söyledi

Bursa Uludağ Kadın Basket Başkanı Berk Aladağ süreci şöyle anlattı: “30 Kasım günü İtalya’da deplasman maçı sonrası kura çekimleri oldu. 30 Kasım akşamı yapılan kura çekiminde, bizim İngiltere takımı ile eşleştiğimiz belli oldu. Takımız 1 Aralık’ta İtalya’dan Türkiye’ye döndü. Araya hafta sonu girdiği için 4 Aralık Pazartesi günü de biz Türk takımı olarak vize evraklarımız hazır bir şekilde, İstanbul’a İngiltere Başkonsolosluğu’na gittik. Fakat oradaki yetkililer bu şekilde başvuru yapamayacağımızı, web sitesi üzerinden randevu alıp o şekilde işlemlere devam edeceğimizi söylediler.

Haberin Devamı

Biz de kendilerine karşı takımdan gelen davetiye mektubunu sunduk. Bizim özel bir amaç için oraya gideceğimizi, ülkemizi temsil etmek için gideceğimizi belirttik. Fakat yine de kabul etmediler. Kısıtlı bir zamanımız vardı Daha sonrasında biz internet üzerinden randevu aldık. En yakın randevu 13 Aralık’taydı, 13 Aralık’a aldık. İngiltere bize vize verme konusunda olumlu bir dönüş yapmadı, vize işlem süremizi kısaltmadı. Biz de başvuru yapmaya gittiğimizde, bunun 15 iş günü sürdüğünü belirttiler. Oraya turistik amaçlı veya gezi amaçlı gitmediğimizi, özel bir turnuva için gittiğimizi ve 2 günlük vize talebimizin olduğunu belirttik. Hiçbir şekilde olumlu yanıt alamadık. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri devreye girmesine rağmen, Londra hiçbir şekilde bize bir öncelik tanımadı. Yani işlem süresini kısaltmadı”.

Haberin Devamı

Kadın basketbolda skandallar silsilesi Bursanın başına geldi...

‘5 oyuncumuz oraya sahipsiz bir şekilde gitti’

Başkan Aladağ ayrıca, “Mesele yenmek ya da yenilmek değil. Biz ülkemizi temsil etmek için başka bir ülkeye gidiyoruz. Burada bize bu imkan tanınmadığı için eksik kadro gittik. Koç, yardımcı antrenör, fizyoterapist, masör gibi ekibimizden hiç kimse yok. 5 oyuncumuz oraya sahipsiz bir şekilde gitti. Bu manzara açıkçası bizi çok üzdü. 10 oyuncumuz ve staff ekibimiz gidecekti, tam kadromuz bu şekilde. Beni en çok üzen, böyle ciddi bir turnuvada bize vize imkanı tanınmayıp, eksik bir kadro ile sahipsiz bir şekilde gidip, orada müsabakaya çıkmak oldu. Kaptan Eda Şahin, 2 hafta önce sakatlandı.

Normalde vizeler çıksaydı, Eda Şahin’i oraya göndermeyecektik. Çünkü burada tedavisi devam ediyordu. FIBA bize 5 oyuncu şart koydu. FIBA, eksik olarak maça çıkarsak hükmen mağlup olacağımızı, 40 bin Euro ceza yiyeceğimizi ve ömür boyu FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’ndan men olacağınızı söyledi. Mecburen Eda’yı göndermek zorunda kaldık. Çünkü Eda ve Tuba’nın çifte vatandaşlıkları var. FIBA Genel Sekreteri’nin, ‘Hiçbir şekilde 5 oyuncunun altına düşmesinler. Düşerlerse turnuvayı rezil ederler ve sonrasında ciddi yaptırımlar olur’ gibi söylemleri de olmuş. Bunlar hoş şeyler değil. Orada müsabaka esnasında neler olacağını kimse bilemez, oyuncu sakatlanıp düşebilir. O yüzden oyuncular da çok temkinli bir şekilde oynadı ve 40 dakikayı 5 kişiyle bitirdiler” diye konuştu.

Haberin Devamı

Kadın basketbolda skandallar silsilesi Bursanın başına geldi...

YORUM YAZ