MENÜ

"Avrupa, Türk sporuna imrenerek bakıyor"

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, Türk bilardosunun son dönemde çok büyük bir gelişim gösterdiğini belirterek, "Avrupa, Türk sporcularına ve Türk sporuna imrenerek bakıyor." dedi.

07 Kasım 2018, Çarşamba 12:35 Son Güncelleme:
- A +
'Avrupa, Türk sporuna imrenerek bakıyor'

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, Türk bilardosunun son dönemde çok büyük bir gelişim gösterdiğini belirterek, "Avrupa, Türk sporcularına ve Türk sporuna imrenerek bakıyor." dedi.

Başkan Ercan, 2018 yılında çok başarılı bir dönem geçirdiklerinin altını çizerek, geleceğe dair hedef ve projeleriyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türk bilardosunun ivmesini her geçen sene artırmak istediklerini vurgulayan Ercan, "Hem federasyonumuz işleyişi, hem sporculara sunduğumuz imkan hem de milli sporcuların yurt dışındaki başarıları anlamında gelişimimizi sürdürüyoruz. Bu sene, bizim açımızdan tatmin edici geçti. Sporcularımız, uluslararası arenada ciddi başarılar elde etti." ifadelerini kullandı.

Ercan, Türkiye’nin özellikle 3 bant kategorisinde büyük bir yükselişte olduğunun altını çizerek, "Şu anda 3 bantta Güney Kore ile Türkiye, imrenilerek bakılan iki ülke konumunda bulunuyor. Sporcu sayısı, sporcu kalitesi ve potansiyeli açısından çok iyi yerdeyiz. Avrupa, Türk sporcularına ve Türk sporuna imrenerek bakıyor." diye konuştu.

Türkiye’nin şu anda dünya çapında girdiği her organizasyonda birinci olabilecek 5 sporcusu olduğunu dile getiren Ercan, şöyle devam etti:

"Her sporcumuz, katıldığı organizasyonlarda birincilik kupası alabilecek güçte. Biz de elimizden geldiği kadar bu sporcularımıza destek oluyoruz. Altyapıdan da ağabeylerini örnek alarak başarıya ulaşacak isimleri çıkarmaya gayret gösteriyoruz. 2019 yılında da milli takım temsil noktasında, sporcu sayımızı artırarak, gençlerimizi de uluslararası arenaya daha çok dahil etmek istiyoruz."

- "Okul sporları projemizin kazanımı çok oldu"

Başkan Ersan Ercan, sene içinde 12 pilot ilde başlattıkları Türkiye Okul Sporları Bilardo Şampiyonası’nın kendileri açısından çok büyük önem taşıdığını vurguladı.

Türkiye Okul Sporları Bilardo Şampiyonası sayesinde 1,5 aylık kısa bir sürede 539 lisanslı sporcu kazandıklarını dile getiren Ercan, "2019 yılı itibariyle ortaokul ve liselerde oynanacak. Sanıyorum 4 bine yakın lisanslı bilardocu kazanacağımızı düşünüyorum. Bu çok ciddi bir rakam demek. Bizim için en önemli hedeflerden biri bunu hayata geçirmekti." değerlendirmesinde bulundu.

Bilardonun Türkiye’deki ’kahve sporu’ algısını tamamen yıktıklarını ifade eden Ercan, şunları söyledi:

"Matematik, fizik ve geometriyi içinde barındıran branşımızı gençlerle tanıştırmak değerliydi. Eskilerde bilardo, kahve sporu olarak anılıyordu. Türkiye’de kahvelerde oynanıyordu belki ama dünyada böyle değil. Yine de şunu söyleyebilirim ki, iyi ki ülkemizde bu şekilde oynanmış. Bu sayede gençlerimizin büyük bir bölümü bilardoyla tanıştı. Bilardo oynayan bir kişi, oynamayan insanlara oranla el melekeleri gelişmesi, hızlı karar verebilme yeteneği ve hız-mesafe kontrolünün gelişmesi gibi başlıklarda daha ön plana çıkıyor."

- "Olimpiyatlara girersek madalya şansımız artar"

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, bilardo branşının ek kontenjandan 2024 Olimpiyatları’na, 2028 yılında ise olimpik programa girme durumu bulunduğunu söyledi.

Bilardonun olimpiyatlara girmesi halinde Türkiye’nin madalya kazanma potansiyelinin artacağına dikkati çeken Ercan, "Eğer bilardo olimpiyatlarda yer alırsa, bu sadece bir branşta daha olimpiyatlarda yer alacağımız anlamına gelmez. Bu, madalya şansımızın yüksek olduğu bir branş kazanmış oluruz anlamına gelir. Özellikle 3 bant bilardoda Türk sporcular, katıldıkları her turnuvada favori konumunda bulunuyor. Olimpiyatlara girmemiz halinde belki de bunu madalyayla taçlandıracağız." şeklinde görüş belirtti.

AA

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...