Avrasya tüneli zam gördü

Avrasya tüneli geçiş ücreti yaklaşık yüzde 30 oranında zamlandı. Daha önce 16.60 tl karşılığında tüneli kullanan otomobiller artık 21 tl'ye karşıya geçebilecek. Minibüslerde bu ücret 24.90 tl'den 31.50 tl'ye çıktı. Peki Avrasya tüneli zamlı ücretleri ne zamandan itibaren geçerli olacak. Fiyat tarifesi ve İstanbullular'ın merak ettiği diğer soruların cevaplarını haberimizde bulabileceksiniz.

31 Ocak 2018, Çarşamba 18:40 Son Güncelleme:
- A +
Avrasya tüneli zam gördü
Avrasya Tüneli geçiş ücretine gece yarısından geçerli olmak üzere zam geldi. 31 Ocak gece yarısından itibaren Avrasya Tüneli geçiş tarifesi değişecek. Asya ve Avrupa kıtalarını boğazın altından birlirine bağlayan tünelde otomobiller için tek yön geçiş ücreti 16.60 TL'den 21 TL'ye çıkacak. Minibüsler için ise bu miktar 24.90 TL'den 31.50 TL'ye çıktı. Avrasya tüneli zamları sonrası her gün çift taraflı olarak tüneli kullanan İstanbullular'ın nasıl bir tavır takınacağı merak konusu.

 

Avrasya tüneli kaç TL'ye maloldu?
Avrasya Tüneli olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi projesinin temeli 2011 yılında atıldı. Projeyi Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım (ATAŞ) şirketi inşa etti. Tünelin yapımının 1.3 milyar dolara mal olduğu belirtiliyor. Ataş, tüneli 24 yıl 5 ay işletecek. Sonunda tüneli kamuya devredecek.
 

Avrasya Tüneli'nin faturası 

 

Yıllık 25.6 milyon araç geçişi garantisi verilen Avrasya Tüneli'nden, 2017'de yaklaşık 15 milyon araç geçti. İşletmeci firma, aradaki fark nedeniyle devletten 123 milyon lira alacak.

Devlet, Avrasya Tüneli'nden geçen araç sayısının garanti edilenin altında kalmasında dolayı 123 milyon lira ödeyecek.

Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar'ın, "Devlet 123 milyon lira ödeyecek" başlıklı yazısından:

"Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ’nin (ATAŞ) Üsküdar’daki merkezinde Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu ve Koreli CEO Sungjin Lee ile birlikteyiz...
 

Avrasya tüneli ödeme seçenekleriAvrasya Tüneli’nde geçiş ücretleri, son teknoloji ürünü tasarıma sahip serbest akış sistemi yardımıyla ödeniyor. OGS ve HGS sistemi aynı gişede aktif halde kullanılıyor ve Avrasya Tüneli kullanıcılarına kesintisiz yolculuk sağlayabilmek için gişelerde nakit veya kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmuyor.

Ödemeleri hâlihazırda kullandığınız OGS veya HGS hesabınız üzerinden yapabilir, herhangi bir OGS veya HGS hesabınız yoksa ilgili tedarikçilerden (Bankalar veya PTT Şubeleri) yeni bir OGS veya HGS hesabı edinebilirsiniz.

Otoyol sektöründe ilk kez sunulan ihlalli geçiş ödemesi hizmeti ile birlikte sürücüler geçiş ücretlerini online olarak tablet, bilgisayar ve cep telefonlarından kredi kartları ile kolaylıkla ödeyebilirler.

OGS veya HGS hesaplarınızdaki bakiyenin yetersiz olması durumunda geçiş ücretinizi OGS veya HGS hesabınıza bakiye yükleyerek, Avrasya Tüneli web sitesindeki “Ödeme” seçeneğini kullanarak veya Garanti Bankası kanalları aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

İhlalli geçiş sonrası 15 gün içerisinde geçiş ücretinin ödenmesi durumunda ihlal cezası uygulanmıyor. 15 günden sonra yapılacak ödemelerde ise geçiş ücretine ek olarak geçiş ücretinin 10 katı ihlal cezasının ödenmesi gerekiyor.

İhlalli geçiş ödemelerinizi nakit olarak, banka hesabınız üzerinden veya kredi kartınız vasıtasıyla Garanti Bankası şubelerinden veya Garanti Bankası mobil ve internet bankacılığı aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.Avrasya tüneli güzergahıİstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet veren Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Güzergahta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inecek. Avrasya Tüneli'nde hız sınırı 70 km olacak. Tünelin güzergahını merak eden vatandaşların güzergaha bağlı olarak merak ettiği diğer bir soru da “Avrasya Tünel girişi nereden yapılacak?” oldu. Asya kıtasından giriş Harem Üsküdar tarafından olacak; Avrupa kıtasından giriş ise Çatladıkapı Fatih tarafından.
Kennedy Caddesi’nde Kumkapı ile D-100 Karayolu’nda Koşuyolu mevkii arasında kıtalararası geçişi sağlayan 5,4 km’lik Avrasya Tüneli ile Boğaz geçişini çok daha kısa sürede gerçekleştirecek. 
 

Avrasya tünelinin bağlantı yolları
Avrasya Tüneli’ne; Avrupa yakasında Kazlıçeşme, Kocamustafapaşa, Yenikapı ve Kumkapı’dan ve Asya yakasında Acıbadem, Uzunçayır ve Göztepe’den erişilebiliyor. Tünelin giriş ve çıkış noktaları; Asya yakasında Koşuyolu Kavşağı ve Eyüp Aksoy Kavşağı arası mevkiide, Avrupa yakasında ise Kumkapı mevkiide yer almaktadır.

 

YORUM YAZ
Sıradaki haber yükleniyor...